Retro je cool: věnujte pod stromeček dárky s příchutí nostalgie | Blog Mall.cz

Retro je cool: věnujte pod stromeček dárky s příchutí nostalgie

Retro je styl, který nikdy nevyjde z módy. Září pestrými barvami, nostalgickými vzpomínkami a krásně prolíná doby minulé se současností. Věděli jste třeba, že gramofony na přehrávání vinylových desek stále frčí? Máme pro vás tipy na retro dárky, které udělají radost starším ročníkům i milovníkům moderních vychytávek.

Čím je retro jedinečné?

Slovem retro se označuje styl, který svým provedením vychází z minulosti starší než 20 let. Retro najdete téměř všude. Všimnete si ho v módě, architektuře, nábytku, elektronice, automobilech nebo umění – jinými slovy v každém průmyslu, který má za sebou alespoň dvacetiletou historii. Z čeho retro těží nejvíc jsou nostalgie a vzpomínky na to hezké z minulosti.

Retro ale není jen o vzpomínání – propojuje minulost se současností. Forma z doby minulé se totiž prolíná s technologiemi současnosti. Třeba retro rádia sice mají anténky, ale přehrají vám hudbu klidně i z USB. I díky tomu je retro stylem, který spojuje generace. V oblibě ho mají pamětníci i mladí lidé.

V retro stylu si vybavíte klidně celou domácnost.V retro stylu si vybavíte klidně celou domácnost.

Jaký retro dárek udělá pod stromečkem radost?

  • Retro fotoaparáty – Vzpomínáte na polaroidy? Tak ty jsou znovu v módě. Tyto foťáky oděné do pestrobarevného krytu vám vytisknou fotku pár sekund po vyfocení. Skrývají v sobě totiž zásobník fotopapíru. Oproti starým polaroidům mají tu výhodu, že v nich fotky můžete po vyfocení i upravit.
  • Retro kávovary – Pákové kávovary v retro designu potěší každého kávového fajnšmekra. Kromě toho, že v nich ručně připravíte kávu přesně podle svého gusta, se pokocháte jejich designem, který jako by vypadl z 60. let.
  • Retro videohry – Ať už jste na starých herních konzolích vyrůstali nebo na nich hráli se svými dětmi, máme pro vás dobrou zprávu – vracejí se. Vypadají úplně stejně jako staré konzole z 90. let, ale nemusíte do nich kupovat kazety. Desítky her už v sobě mají předinstalované. Stačí připojit konzoli k televizi a pustit se do hry.
  • Retro rádia – Pamatujete na stará dřevěná rádia s obřími otočnými knoflíky? Dnes už na nich nemusíte složitě ladit stanice. Ačkoli vypadají stejně, hudbu si na nich pustíte klidně z flashky.

Vinyly se vrací do módy

Skutečnou lahůdkou jsou však retro gramofony, které se v posledních letech objevují v kavárnách i domácnostech. Rodí se modely jako GPO Retro nebo Crosley, které skvěle hrají i vypadají. Jen si tu pohodičku představte – přijdete po náročném dni domů, uvaříte si šálek kávy, pustíte si oblíbenou desku a uvelebíte se do křesla. Na rozdíl od starých gramofonů vás navíc nebude rušit nepříjemný šum.

Zatímco v minulosti byly gramofony velké jako televize, ty současné se zmenšily a snadno je přenesete z místa na místo. Třeba GPO Retro Soho má podobu stylového kufříku. Pokud chcete vzít hudbu na večírek, stačí ho zavřít a pomocí měkkého ucha přenést. Nikdo přitom nepozná, že váš kufřík je ve skutečnosti gramofon.

Stačí zacvaknout kufřík a vyrazit na párty.Stačí zacvaknout kufřík a vyrazit na párty.

Tenhle kufříkový gramofon má v sobě vestavěné stereo reproduktory, které na relaxační poslech bohatě stačí. Pokud si ale budete chtít užít hlubší prostorový zvuk, stačí k němu připojit externí reproduktory. Výstup na sluchátka, dvě rychlosti otáček a funkce pro automatické zastavení po dohrání desky jsou pak pomyslnými třešničkami na tomto fešáckém dortu.

Modely Crosley sází na čistý a elegantní design. Jednoduchá dřevěná deska s talířem perfektně zapadne do domácnosti v kterémkoliv stylu. A pokud zrovna nemáte po ruce vinylové desky, můžete gramofon Crosley propojit přes Bluetooth třeba se smartphonem. Skladby v mobilu tak uslyšíte z reproduktorů v gramofonu.

Představte si tu domácí idylku při poslechu gramofonu. Darujte ji svým blízkým. Třeba těm, kterým by prospěla trocha domácí relaxace.Představte si tu domácí idylku při poslechu gramofonu. Darujte ji svým blízkým. Třeba těm, kterým by prospěla trocha domácí relaxace.

>> Darujte svým blízkým ultimátní pohodu v podobě gramofonu GPO Retro. <<

Máte doma nějaká retro zařízení? Pochlubte se nám v komentářích.