Sen všech kutilů: Einhell Power X-Change pohání přes 30 různých nástrojů | Blog Mall.cz

Sen všech kutilů: Einhell Power X-Change pohání přes 30 různých nástrojů

Aku šroubovák, vrtačku, flexu, přímočarou pilu i zahradní sekačku teď můžete napájet jedním jediným akumulátorem. Nářadí ze série Einhell Power X-Change je splněným snem každého kutila: ušetří hromadu peněz i trochu toho prostoru v dílně.

Jediný akumulátor, desítky strojů

V akumulátorovém nářadí je budoucnost, na západě Evropy dnes tvoří téměř 50 % trhu. Dobře si to uvědomuje i německá firma Einhell, která představila sérii akumulátorového nářadí Power X-Change. Všechny stroje z této série můžete napájet tím samým akumulátorem, konkrétně jsou to:

 • aku šroubováky,
 • vrtačky,
 • úhlové brusky,
 • vibrační brusky,
 • elektrické nůžky na živý plot,
 • svítilny,
 • vyžínače,
 • foukače a vysavače listí,
 • přímočaré i řetězové pily,
 • zahradní a strunové sekačky,
 • vertikutátory,
 • aku rádia,
 • rázové utahováky. 

Podle vyjádření samotného výrobce je to navíc teprve začátek – a další nářadí bude přibývat.

Výkonné akumulátory utáhnou i zahradní sekačku.Výkonné akumulátory utáhnou i zahradní sekačku.

Pokud kupujete první výrobek z této řady, kupte si ho i s akumulátorem (a nabíječkou). Druhý, třetí a každý další stroj už ale klidně pořiďte bez něj – nebudete ho totiž potřebovat.

Akumulátorů firma nabízí pět, liší se od sebe kapacitou. Nejslabší akumulátor má 1,5 Ah, další pak 2 Ah, 3 Ah, 4 Ah a nejsilnější 5,2 Ah. Skvělé je, že do větších strojů můžete vložit i dva akumulátory naráz, což využijete třeba u sekaček.

Za zmínku stojí i fakt, že akumulátory pracují s napětím 18 V, takže při zapojení dvou se dostanete na 36 V – aniž byste museli kupovat drahé 36V akumulátory pro každé zařízení zvlášť.

Akumulátor má pogumované pouzdro, které chrání články uvnitř před nárazy a otřesy.Akumulátor má pogumované pouzdro, které chrání články uvnitř před nárazy a otřesy.

Kapacitu volte podle velikosti nástroje

Možná vás teď napadá, jakou kapacitu akumulátoru byste měli zvolit. Platí jednoduchá rovnice – čím větší zařízení chcete napájet, tím vyšší kapacitu potřebujete.

Aku šroubováku postačí akumulátor o kapacitě 1,5 Ah, flexa si pro optimální výkon vyžádá alespoň 3 Ah a zahradní sekačka si raději vezme 5,2 Ah. Einhell vám to ale usnadňuje tím, že u každého stroje doporučenou kapacitu akumulátoru uvádí.

Pokud na svou flexu, které stačí 3 Ah akumulátor, nasadíte 4 Ah nebo 5,2 Ah, nic se nestane. Jen myslete na to, že tyto akumulátory jsou větší, takže se vám s bruskou bude hůře manipulovat i pracovat.

Pro pohon flexy vám postačí 3Ah akumulátor.Pro pohon flexy vám postačí 3Ah akumulátor.

Lithiové články se téměř nevybíjejí

Vůbec přitom nevadí, pokud nový akumulátor na několik měsíců necháte na polici a ani na něj nesáhnete. Einhell své články vyrobil ze špičkového lithia, takže se samovolně téměř vůbec nevybíjejí. I po týdnech bez zatížení bude váš akumulátor připravený k akci.

Kdyby se vám přesto vybil, nabití je otázkou chvilky. S rychlonabíječkou Einhell dobijete 1,5Ah akumulátor už za půl hodiny a nabití 3Ah akumulátoru zabere asi hodinku.

Chráněn proti přepětí i přehřátí

Samotný akumulátor vás pomocí třídiodové kontrolky informuje o stavu svého nabití, takže budete zavčasu vědět, že je potřeba mu doplnit „palivo“.

Einhell navíc své akumulátory vybavil mikroprocesorem, který hlídá napětí i teplotu. A jestliže je akumulátor téměř úplně vybitý, sám se přepne do opravného módu, aby minimalizoval riziko poškození lithiových článků.