Recenze: chytré venkovní svítidlo LEDVANCE | Blog Mall.cz

Recenze svítidla LEDVANCE: chytré osvětlení se solárním panelem za pár stovek

Venkovní svítidla na domě vás uchrání od mnoha nepříjemných situací, například když jdete pozdě domů a u vstupní branky potmě hledáte správný klíč. Jenže natahovat na tato místa kabely je náročné. Problém řeší venkovní svítidla se solárním panelem, které dnes seženete za pár stovek. V naší recenzi jsme se podívali na zoubek svítidlu LEDVANCE s pohybovým a světelným čidlem.

Venkovní svítidlo s dlouhým názvem LEDVANCE DoorLED Solar najdete v obalu z kartonu a průhledného plastu. Na první pohled tak poznáte, že jde o jednoduché zařízení bez spousty příslušenství a tlustého manuálu. A jak brzy zjistíte, manuál je opravdu zbytečný, protože ovládat svítidlo bez nadsázky zvládne i pětileté dítě.

Vše, co o používání svítidla potřebujete vědět, se během chvilky dozvíte ze zadní strany obalu. Z několika jednoduchých piktogramů zjistíte:

  • jak svítidlo správně namontujete,
  • jak se ovládá,
  • jaké má základní parametry
  • a kde všude ho využijete.

Oceňujeme, že návod je stručný a srozumitelný. Díky němu jsme měli během testování hned jasno o tom, jak zařízení funguje, a nemuseli jsme nic zpětně dohledávat.

Vše, co o používání světla potřebujete vědět, najdete na zadní straně obalu. • 

Chytré svítidlo s jedním tlačítkem

Na zadní straně 20cm těla najdete solární panel napojený na baterii. Pomocí něj svítidlo přes den dobíjí energii, aby mohlo celou noc svítit. Díky tomu na světlo nespotřebujete žádnou elektřinu, ani nekupujete tužkové baterie, vše zařídí slunce. Na přední straně pak najdete úsporné LED žárovky, optické a světelné čidlo a jediné tlačítko. 

Jedno tlačítko je vše, co k ovládání svítidla potřebujete. Po stisknutí se svítilna zapne a po opětovném stisknutí vypne. Na rozdíl od běžných lampiček je svítidlo LEDVANCE díky optickému čidlu zároveň chytrým zařízením, které reaguje na okolní světlo a pohyb. Když svítidlo zapnete přes den, rychle rozpozná denní dobu a přestane svítit. Jakmile ale slunce zapadne, světlo se automaticky rozsvítí.

Solární panel pokrývá většinu zadní části svítidla. • 

Intenzitu světla pak ovlivňuje pohybové čidlo. Běžná intenzita za tmy je zhruba 20 %, což je slabší světlo srovnatelné s hořícím svícnem. Pokud se ale ke svítidlu přiblížíte (tedy pokud čidlo zaznamená pohyb), intenzita světla se zvýší na 100 % a žárovka se rozsvítí naplno. Jakmile odejdete, intenzita se znovu sníží.

Pohybové čidlo má dosah 4 metry, takže vám rozsvítí, už když se budete ke dveřím blížit. Příjemně nás překvapilo, že pohybové čidlo nereaguje na hmyz a jiné drobné živočichy. Bohužel ale reaguje na větší zvířata. Pokud se vám tedy po zahradě prohání čtyřnohý chlupáč, světlo v noci rozsvítí.

Jednoduchost ovládání je uživatelsky velmi přívětivá, ale na druhou stranu je škoda, že svítidlo neumožňuje alespoň základní nastavení intenzity světla. V noci buď svítí na 20 %, nebo na 100 % – střední cesta není možná.

Stačí přijít na balkon nebo před dům a světlo se automaticky rozsvítí naplno. • 

Nástěnná lampa a svítilna do ruky v jednom

V balení najdete dva šrouby, pomocí kterých světlo připevníte ke stěně, což se neobejde bez vrtání. Skvělou vychytávkou ale je, že ke stěně připevníte pouze malý držák a samotné svítidlo z něj kdykoliv vyndáte. Pokud například jdete v noci na zahradu, vyjmete svítidlo z držáku u dveří a využijete ho jako ruční svítilnu. Konstrukce je příjemně lehká, takže se světlo příjemně nese. Po vyjmutí také můžete světlo postavit na stůl nebo na jiný rovný povrch.

Držák pomocí šroubků připevníte na zeď a světlo z něj kdykoliv vyjmete. • 

Svítidlo se u rodinných domů skvěle hodí před vchodové dveře, ke garáži, ke dveřím do zahrady nebo na venkovní terasu. Testovali jsme ho také v bytě panelového domu, kde se nám osvědčilo jako balkonové světlo. Během večera jemně svítí, a jakmile na balkon přijdete, rozsvítí se pořádně. Na balkoně si tak můžete udělat příjemné noční posezení.

Světlo občas využijete i ve dne. Pokud třeba jdete do kůlny nebo sklepa a potřebujete si posvítit, vyjmete světlo z držáku a jdete na věc. Jakmile s ním přijdete do temné místnosti, automaticky se rozsvítí a postavíte ho třeba na zem. To přijde vhod také, když vám odejde žárovka na toaletě a potřebujete si na výměnu posvítit.

Světlo jednoduše vyjmete z držáku a posvítíte si, na co zrovna potřebujete. • 

Nabíjení a výdrž

Pokud přes den necháte svítidlo venku dobíjet, vydrží vám bez problému celou noc. Navíc nemusí být ani na přímém slunci. Světlo jsme testovali také v lodžii, kam přímé světlo svítí pouze několik hodin denně, a na výdrž to nemělo vliv.

Výrobci se zjevně snažili, aby svítidlo vydrželo co nejdéle. Úsporné LED žárovky i nízká intenzita světla drží baterii při životě co nejdéle. Svítidlo jsme testovali na jaře, takže výdrž během sychravějších ročních období ověřenou nemáme, ale vzhledem k silným úsporným opatřením by mělo světlo zvládnout i zimní oblohu a krátké dny.

Světlo bez problému odsvítí celou noc. Jakmile ráno vyjde slunce, automaticky se vypne a začne nabíjet. • 

Zařízení odpovídá typu krytí IP44, takže má základní voděodolnost. Během silných dešťů ho ale raději vyndejte z držáku a schovejte pod střechu, protože IP44 na intenzivní kontakt s vodou nestačí.

Závěr: spousta chytrých funkcí za pár stovek

Venkovní svítidlo LEDVANCE DoorLED Solar je mistrem v poměru cena/výkon. Za zhruba 500 Kč dostanete bezdrátové chytré osvětlení se solárním panelem, pohybovým a světelným čidlem. I přes malé rozměry spolehlivě osvítí celý balkon a jednoduše ho vytáhnete z držáku a postavíte třeba na stůl. Jediné, co nás mrzí, je nemožnost nastavit si intenzitu světla či citlivost detektoru pohybu, na druhou stranu tyto změny by se nutně projevily v ceně.

>> Venkovní svítidlo LEDVANCE pořídíte na MALL.CZ. <<

Venkovní svítidlo LEDVANCE DoorLED Solar hodnotíme v poměru cena/výkon skvěle. • 

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.