Úložné zařízení Verbatim Keypad Secure vypadá na první pohled jako malý ovladač k televizi. Najdete na něm 10 tlačítek s čísly a 2 tlačítka se zámky. Ty slouží k zadání kódu, kterým flash disk odemknete. Podstatně menší flashka Verbatim Fingerprint Secure funguje na podobném principu, ale k odemknutí vám stačí přiložit prst ke čtečce na hřbetu flashky.
Jinými slovy obě zařízení fungují jako klasické flashky, ale jsou zajištěné tak, aby se k vašim souborům nedostal nikdo nepovolaný.
Drobný elegán a praktický velikán
Co se designu týče, flashku Fingerprint Secure s čtečkou otisků nerozeznáte od klasických flash disků. Je drobná a na první pohled ani nepoznáte, že černá plocha na jejím hřbetu funguje jako čtečka otisků prstu. Design zařízení výrobci zvládli na výbornou.
Naopak flashka Keypad Secure se od klasických flash disků liší docela hodně – je větší a její přední straně dominuje výrazný číselník. Výrobce k ní navíc přibalil prodlužovací kabel, takže někteří možná flashku využijí spíše jako bezpečný externí disk pro ta nejcitlivější data než jako úložiště pro denní přenášení.
Zasuňte a plňte daty
S oběma flashkami jsme měli při prvním zasunutí do počítače odlišné zkušenosti. Flashka s čtečkou otisků se zprovozňuje velmi jednoduše. Po vložení do USB se vám v počítači objeví nový disk, na kterém najdete program pro nastavení otisku. Spustíte ho a načtete svůj otisk. Kdykoli pak čtečku vložíte do počítače a přiložíte k ní prst, objeví se vám v počítači další disk, na který můžete nahrávat soubory jako u běžné flashky. Program s nastavením je navíc jednoduchý, intuitivní a kompletně v češtině.
Flashka s čísleníkem bohužel žádný program pro nastavení nemá. Po vložení do USB proto můžete postupovat dle přiloženého návodu v krabičce. Ten je sice dobře popsaný, ale bohužel anglicky a kvůli velmi malému písmu jsou snímky obrazovky s popisem nastavení těžko čitelné. Návod v češtině najdete uvnitř flashky a dostanete se k němu zadáním přednastaveného kódu 00000.
Samotné zprovoznění zvládnete za pár minut, stačí si nastavit heslo a v počítači ručně přidat do systému nový disk.
Z hlediska jednoduchosti zprovoznění se nám každopádně více líbila flashka Fingerprint Secure se čtečkou otisků.
Příjemně nás překvapila rychlost přenosu obou zařízení. I soubory o stovkách MB nahrajete na flashky do pár sekund. Zajímají-li vás čísla, Keypad Secure má rychlost čtení až 160 MB/s a rychlost zápisu až 150 MB/s. Navíc ho můžete připojit i k chytré televizi, což u většiny úložných zařízení s šifrovanými daty nelze. Fingerprint Secure je pomalejší, čte rychlostí až 80 MB/s a zapisuje rychlostí až 70 MB/s.
Šest otisků a tucet čísel
Běžné flash disky občas chcete půjčit kamarádovi, kolegovi nebo známému. Na to myslí i chráněné flashky od Verbatimu. U Fingerprint Secure s čtečkou otisků jednoduše spustíte její program a přidáte nového uživatele. Ten načte svůj otisk a od této chvíle bude mít k zařízení také přístup (později ho můžete zase odebrat). Takto do flashky nahrajete až šest otisků a udělíte tak přístup až šesti lidem. To přijde vhod, když například na flashku nahrajete fotky a chcete je předat někomu z rodiny.
U flashky s číselníkem platí pravidlo, že komu své číselné heslo prozradíte, ten k ní bude mít přístup. Heslo se přitom musí skládat z 5 až 12 čísel, takže si můžete vytvořit i velmi silné heslo. Tato flashka je ideální pro využití větším množství lidí, například ve firmách.
Šifrování, které dosud nikdo neprolomil
Obě flashky používají speciální 256bitové šifrování AES. V praxi funguje tak, že data na flashkách jsou zašifrovaná a tím pádem nečitelná, dokud flashky pomocí kódu či otisku neodemknete. I kdyby tedy případní hackeři kód či otisk obešli, vaše data nepřečtou, protože budou zašifrovaná. Tento typ šifrování nebyl ve své historii zatím nikdy prolomen.
Flashky se navíc ubrání i takzvaným útokům hrubou silou, kdy hackeři pomocí speciálních programů zkouší jedno heslo za druhým. Po několika neúspěšných pokusech o zadání hesla se totiž flashky uzamknou. Po stránce bezpečnosti tak oběma flashkám není co vytknout.
Velikost úložiště je na vás
Obě flashky seženete v několika variantách. Verbatim Fingerprint Secure je k dispozici ve třech verzích o velikosti úložiště 32 GB, 64 GB a 128 GB pro port USB 3.0. Flash disk Verbatim Keypad Secure je rovněž ve třech variantách se stejnými velikostmi úložiště, ale navíc ve verzi pro konektor USB 3.0 i USB-C. Verzi pro USB-C tak snadno připojíte například k mobilu nebo tabletu.
Verdikt: spolehlivá ochrana souborů před padouchy všeho druhu
Chcete-li mít jistotu, že vaše soubory na flashce nikdo nezneužije, když ji půjčíte známým, necháte bez dozoru nebo ztratíte, jsou pro vás tato úložná zařízení od Verbatimu skvělá volba. Jejich ochrana je téměř neprolomitelná – zadání hesla nebo přiložení prstu ke čtečce je krok, který vám zabere maximálně pár sekund, ale padouši k jeho prolomení potřebují roky. Pokud tedy chcete zálohovat a chránit své rodinné fotky, pracovní dokumenty nebo jiné důležité soubory, sáhněte po jedné z nich.
Flash disk Fingerprint Secure pořídíte za 1 499 Kč a potěší vás zejména snadným nastavením, rychlým odemčením a stylovým designem. Jeho většího bráchu Keypad Secure za 1 159 Kč využijete zejména pro přístup více uživatelů a potěší vás vysoká přenosová rychlost i připojení pomocí USB-C.
Máte zkušenosti s chráněnými flash disky? Napište nám o nich do komentářů.
A aby vám nic neuniklo, sledujte nás sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na Youtube.