Recenze Canon PowerShot G7 X Mark II: kompakt, který hravě konkuruje zrcadlovkám | Blog Mall.cz

Recenze Canon PowerShot G7 X Mark II: kompakt, který hravě konkuruje zrcadlovkám

Tělo menšího telefonu, mozek kvalitní zrcadlovky. Až do nedávna nenaplněný sen každého, kdo touží po skvělých fotkách, ale zároveň ho nebaví nastavovat zrcadlovku a dokupovat objektivy. I bláznivé sny se ale plní. Canon to dokázal s modelem PowerShot G7 X Mark II.

Zhruba před třemi lety uvedl Canon na trh model PowerShot G1 X Mark II, kterým započal cestu k vytvoření foťáku, který seká fotky jako zrcadlovka, ale bez nutnosti nastavování, výměny objektivů nebo nákupu stativu. Zkrátka ideální volby pro rodinné portréty, cestovatelské krajinky i firemní momentky.

Uvedením modelu PowerShot G7 X Mark II se rodina PowerShot rozrostla o nového a vylepšeného člena. Ten navíc za necelých 15 tisíc nabízí výkon, který se ani zdaleka nevyrovná stejně drahým smartphonům. A který byste čekali i od mnohem dražší zrcadlovky.

Odolné tělo tak akorát do ruky

Design G7 X na první pohled ničím nepřekvapí. Jakmile ale černé tělo vezmete do ruky, oceníte jeho precizní zpracování i detaily, které budí dojem kvality a bytelnosti. Plasty na sebe perfektně doléhají, kovová tlačítka mají přesnou hloubku stisku a kruhové ovladače potěší protiskluzovým ozubením.

Černo-červený design je sice trochu konzervativní, zpracování všech detailů ale zaujme na první dobrou. • 

Proti skluzu jsou uzpůsobená i místa, kde foťák držíte. Na přední části navíc oceníte grip, tedy výstupek pro oporu prstů. I přes tyto vychytávky a váhu jen něco málo přes 300 g se ale foťák trochu pronese – hlavně menší dámská ruka si po delším focení ráda vypomůže obouruč.

Tělo s rozměry 105,5 × 60,9 × 42,2 mm je velké asi běžný telefon a dobře padne do ruky. • 

Jak je u kompaktů zvykem, veškeré ovládání probíhá přes otáčející se ovladač nahoře a tlačítkové menu na zadní části. Jediným ovládacím prvkem umístěným vpředu je přepínač plynulého či krokového otáčení objímky objektivu.

Dotykový displej jako na špičkových smartphonech

Canon se u G7 X inspiroval designem chytrých telefonů – foťáku tedy kompletně chybí hledáček a nahrazuje ho obrovský, dotykový displej. Díky výklopné konzoli vytočíte displej o 180° nahoru i o 45° dolů. Skvělé jak pro zachycení selfies, tak pro focení z podhledu.

Ačkoliv se skrz otočný LCD displej s úhlopříčkou 7,5 cm (3,0") fotí skvěle, na ostrém slunci se viditelnost displeje snižuje a hledáček by se v tu chvíli opravdu hodil.

Při focení i prohlížení snímků máte na výběr z několika módů zobrazení informací, od prázdného displeje až po detailní informace o právě snímaném obrazu. Stejně jako na chytrém telefonu si dotykem pomůžete při zaostřování.

Milovníci selfie budou nadšení otočným displejem i různými módy pro zachycení portrétu. • 

Fotky přitom nemusíte snímat jen do formátu .jpeg, ale i .raw, což oceníte především při pozdější úpravě fotek v počítači.

Výsledky srovnatelné se zrcadlovkou

Současný trh s fotoaparáty nabízí pro každého něco. GT X se ale pohybuje na hranici obvyklých kategorií – ačkoliv je to kompakt, patří k jednomu z mála modelům na trhu, jehož výkon se dá srovnávat se zrcadlovkami. Tomu odpovídají i technické parametry „gé sedmičky“:

  • ohnisková vzdálenost 8,8 až 36,8 mm (což je ekvivalent pro 35mm film),
  • světelnost f/1,8 až f/2,8
  • inteligentní stabilizace obrazu s přibližně 4 EV
  • 4,2x optický zoom, 8,4x ZoomPlus, 4x digitální zoom, 17x kombinovaný,
  • rychlost závěrky 1–1/2 000 s ve výchozím nastavení.

Úžasně světlé fotky s rozostřeným pozadím jaké vídáváte na populárních blozích? Ostře zachycené okamžiky z dětské oslavy narozenin i video ze svatby? Perfektní panorama při západu slunce s detaily vykreslenými tak, že se jako na pláži budete cítit i po letech? Parametry G7 X vám dají pocit, že není nic, co nevyfotíte.

Stačil jeden víkend, aby nás G7 X přesvědčil o své kvalitě. Při testování nás nadchlo hlavně rychlé ostření, večerní focení a natáčení videa se stabilizovaným obrazem. • 

Rychlost, intuitivní ovládání i okamžité propojení s telefonem

Velkou výhodou tohoto modelu je rychlé ovládání a možnost „připnout“ vybrané funkce na otočný ovladač u objektivu. Díky tomu nehledáte správné nastavení a okamžitě zareagujete na změnu scény nebo podmínek. A při snímání 8 snímků za vteřinu vám opravdu neunikne jediný detail.

Stejně pohotové je i ostření, které se nedá srovnat s telefony ani jinými kompakty. Při focení, ale především natáčení videa, oceníte inteligentní stabilizaci obrazu, která až překvapivě dobře vyrovná pohyby při natáčení z ruky.

Blesk vyklopíte pomocí posuvníku na boční straně a vyjma dvou režimů disponuje také funkcí pro redukci červených očí. • 

Samozřejmostí u tak propracovaného modelu je i rychlé propojení s telefonem či počítačem přes WiFi. V podstatě ihned tak můžete na Facebook sdílet mnohonásobně kvalitnější snímky, než které vyfotíte čočkou mobilu. A jelikož G7 X nabízí i různé filtry, vylepšíte fotku třeba o barevné tónování.

V balení najdete vedle fotoaparátu i adaptér s nabíječkou, paměťovou kartu a řemínek na zápěstí. • 

Ačkoliv můžete mít dojem, že kompakt nevyužijete, protože kvalita jeho fotek je srovnatelná s vaším telefonem, Canon G7 X dokazuje opak. Je perfektní pro všechny, kterým nestačí kvalita mobilu a zároveň chtějí nadstandardní výsledky v kompaktním balení.

PowerShot G7 X Mark II se svým výkonem hravě rovná zrcadlovkám a navíc nabízí opravdu skvělou stabilizaci obrazu. A to i při natáčení. Drobnými vadami na dokonalosti jsou špatná viditelnost displeje na přímém slunci a pro dámskou ruku i vyšší váha. • 

Jak se vám líbí PowerShot G7 X Mark II? Napište nám komentář.