Choďte na čerstvý vzduch a větrejte
I když je venku zima, déšť a mlha, běžte každý den alespoň na půlhodinovou procházku. Uvědomte si, že doma a v kanceláři jste většinou obklopení plasty, lepidly a elektronikou. A ty vypouštějí do vzduchu škodlivé látky, které oslabují vaši imunitu.
V interiérech nejvíc škodí formaldehyd a ftaláty (změkčovadla). Do těla se dostávají vdechnutím – proto dbejte na vzduch, který dýcháte doma i v práci. • MALL.cz
Když už z jakéhokoliv důvodu ven nemůžete, tak aspoň větrejte. I v té největší zimě byste měli otevřít okno nejméně 2× denně– ráno po probuzení a večer před spaním. Větrejte
- nárazově,
- s okny dokořán,
- zhruba 10 minut.
Tím vyměníte všechen vzduch v místnosti, ale zároveň nestihnete ochladit stěny a nábytek.
V zimě větrejte jen nárazově, abyste pak nemuseli celou místnost znovu vytápět. • MALL.cz
Kupte si čističku vzduchu
I když budete 2× denně větrat a chodit ven, naprostou většinu dne strávíte zavření v místnosti. A proto potřebujete i čističku vzduchu.
Fakta pro ně totiž hovoří jasně:
- HEPA filtr v čističkách zachytí 99,99 % mikroskopických částic,
- uhlíkový filtr absorbuje molekuly způsobující zápachy a toxiny,
- ionizátor vypouští do ovzduší záporné ionty a vytváří podobně zdravé prostředí, jaké znáte z přírody po bouřce.
Některé čističky mají dokonce TiO2 filtr s oxidem titaničitým, který rozkládá organické látky na minerální a tím dezinfikuje vzduch.
Vzduch po bouřce je nasycený zdravými anionty – takové prostředí vytváří i čistička. • MALL.cz
Škodlivý ozon? Smyšlená legenda
Možná vás od koupi čističky vzduchu odrazuje informace, že tyto přístroje vypouštějí ozon. Ano, vypouštějí. Jeho množství je ale tak zanedbatelné, že i procházka v lese pro vás bude z hlediska ozonu rizikovější.
V české krajině je podle Státního zdravotního ústavu koncentrace ozonu asi 30-120 µg/m3, v závislosti na lokalitě a meteorologické situaci. V létě při vhodných klimatických podmínkách může koncentrace vystoupat až na 180 µg/m3. Pořád se tu bavíme o ozonu ve volné krajině.
A čističky? Norma ČSN EN 60335-2-65 výrobcům přikazuje, že jejich čističky mohou vypouštět jen takové množství ozonu, aby jeho koncentrace v ovzduší nepřesáhla hranici 100 µg/m3. Takže příklad z úvodu nebyl nadnesený – procházka v lese může být „jedovatější“ než místnost se zapnutou čističkou.
V místnosti s čističkou vzduchu je zhruba stejně ozonu jako v lese. • MALL.cz
Existují i čističky bez ozonu
Pokud se i přesto ozonu z čističek vzduchu bojíte, nevadí. Za produkci ozonu je totiž zodpovědný zejména ionizátor. Když si pořídíte čističku bez ionizátoru, nebudete mít v místnosti žádný ozon navíc. Další alternativou je čistička, která umožňuje ionizátor deaktivovat. Například tahle nebo tahle.
Když budete v zimě větrat, zajdete si každý den na procházku a zapnete čističku vzduchu, měly by se vám podzimní a zimní nemoci obloukem vyhnout.
A co vy – jak řešíte zimní choroby vy? Podělte se o své názory na našem Facebooku.