Jestli mobily něco nenávidí, jsou to letní vedra. Palubní deska auta, zahradní stůl, deka u vody – to jsou místa, kde se telefon nejvíc „peče“. Vysoká teplota váš telefon v lepším případě zpomalí, restartuje nebo na chvíli vypne. V horším případě horko odrovná baterii nebo displej.
Nejhorší možný scénář, který vás může potkat na dovolené v tropech, je vznícení telefonu s lithium-iontovou (Li-ion) nebo lithium-polymerovou baterií ( Li-pol). Telefon při přehřátí může začít hořet nebo dokonce exploduje a zanechá za sebou ošklivou popáleninu či zničené auto.
Přehřívání telefonu však můžete jednoduše zabránit.
Kolik toho mobil snese
V návodu každého mobilu najdete informaci o tom, jaká je maximální teplota, při které telefon dokáže správně pracovat. Obecně platí, že 60 °C je maximum, kterému můžete telefon vystavit, aniž by mu hrozilo vážné nebezpečí.
Nejvyšší teploty mobil obvykle dosáhne na palubní desce auta. Chytré telefony v držáku na předním skle auta skvěle nahradí klasickou GPS navigaci, pokud ale jedete pod přímým sluncem, na palubní desce může teplota dosáhnout až 70 °C. V kombinaci se zapnutými aplikacemi se extrémní horko může stát pro váš telefon osudné.
Nad palubní deskou je největší horko. Telefon se spuštěnou navigací často ukládejte do stínu a vypněte ostatní aplikace, aby se snížil nápor na procesor a baterii. • MALL.cz
Podobně je tomu také na dece u vody nebo při posezení na zahrádce restaurace. Telefon nenechávejte ležet na slunci a vždy ho schovejte do tašky ve stínu. Je to lepší řešení, než ho zastrčit do kapsy, ve které se vlivem tělesného tepla a nedostatku větrání může také přehřát.
Aplikace pomůžou, ale i ublíží
Při přehřátí telefonu je nejčastěji na vině horko. Podíl mají ale i spuštěné aplikace, které zatěžují procesor a baterii. Při pobytu na sluníčku omezte hry i surfování na sociálních sítích a vždy vypněte všechny aplikace, které zrovna nepoužíváte.
Na přímém slunci vypněte postradatelné aplikace, nebude se pak tolik zahřívat. • MALL.cz
Některé aplikace jsou však prospěšné i v horku. Nahlásí vám, kdy teplota chytrého telefonu dosáhne kritické hranice a sama vypne nepoužívané aplikace, aby ušetřila baterii. Na telefony s operačním systémem Android nainstalujte například aplikaci Cooling Master, na iOS zvolte Battery Forecaster Pro 2.
I příslušenství může škodit
Chcete-li se vyvarovat poničení baterie, nenabíjejte telefon na sluníčku. Také dejte pozor, aby na nabíječku doma nesvítilo slunce a nenabíjejte telefon v autě, když používáte navigaci (nebo jinou náročnou aplikaci). Nabíjením se baterie zahřívá a zvlášť v kombinaci s rozpálenou palubní deskou by se telefon mohl poškodit.
Nabíjení zahřívá baterku, proto telefon nikdy nenabíjejte na slunci. Vyhnete se jeho přehřátí. • MALL.cz
Baterie u většiny moderních telefonů je uzpůsobena tak, aby se při přehřátí odpojila. Váš telefon se restartuje nebo vypne a poté bude opět fungovat. Jistotu ale nemůžete mít u neoriginálního příslušenství. Ať už jde o baterie nebo nabíječky – obojí vám může telefon vážně poškodit.
Ačkoliv při letních výletech nebo lenošení u vody využijete pevný kryt či obal na mobil, i ty podporují přehřívání telefonu. Jakmile cítíte, že je telefon horký, sundejte z něho kryt a zchlaďte ho.
První pomoc při přehřátí telefonu
Pokud se telefon začne zpomalovat, zasekávat nebo se samovolně restartuje či vypne, je nejvyšší čas dopřát mu pobyt v chládku. Obvykle stačí pár minut ve stínu a telefon či jiná elektronika se vrátí do formy.
Elektroniku nikdy nechlaďte v lednici nebo mrazáku, zničíte ji. • MALL.cz
Zapomeňte na rady kolující na internetu, které tvrdí, že se telefon nebo jiná elektronika nejlépe ochladí v lednici nebo mrazáku. Opak je pravdou a mobil by se zničil.
Pozor také na vlhkost. Když vám telefon spadne do vody, baterii ihned vytáhněte a utopenou elektroniku vysušte.
Podělte se s námi na Facebooku o vaše zkušenosti s přehříváním telefonu!