Ochraňte mobil před přehřátím | Blog Mall.cz

Ochraňte mobil před přehřátím

Stačí pár minut na slunci a mobil vypoví službu nebo vám dokonce shoří pod rukama. Nezapomeňte v létě na svoji elektroniku a chraňte ji před poškozením slunečními paprsky. Poradíme, jak na to. 

Jestli mobily něco nenávidí, jsou to letní vedra. Palubní deska auta, zahradní stůl, deka u vody – to jsou místa, kde se telefon nejvíc „peče“. Vysoká teplota váš telefon v lepším případě zpomalí, restartuje nebo na chvíli vypne. V horším případě horko odrovná baterii nebo displej.

Nejhorší možný scénář, který vás může potkat na dovolené v tropech, je vznícení telefonu s lithium-iontovou (Li-ion) nebo lithium-polymerovou baterií ( Li-pol). Telefon při přehřátí může začít hořet nebo dokonce exploduje a zanechá za sebou ošklivou popáleninu či zničené auto.

Přehřívání telefonu však můžete jednoduše zabránit.

Kolik toho mobil snese

V návodu každého mobilu najdete informaci o tom, jaká je maximální teplota, při které telefon dokáže správně pracovat. Obecně platí, že 60 °C je maximum, kterému můžete telefon vystavit, aniž by mu hrozilo vážné nebezpečí.

Nejvyšší teploty mobil obvykle dosáhne na palubní desce auta. Chytré telefony v držáku na předním skle auta skvěle nahradí klasickou GPS navigaci, pokud ale jedete pod přímým sluncem, na palubní desce může teplota dosáhnout až 70 °C. V kombinaci se zapnutými aplikacemi se extrémní horko může stát pro váš telefon osudné.

Nad palubní deskou je největší horko. Telefon se spuštěnou navigací často ukládejte do stínu a vypněte ostatní aplikace, aby se snížil nápor na procesor a baterii.Nad palubní deskou je největší horko. Telefon se spuštěnou navigací často ukládejte do stínu a vypněte ostatní aplikace, aby se snížil nápor na procesor a baterii.

Podobně je tomu také na dece u vody nebo při posezení na zahrádce restaurace. Telefon nenechávejte ležet na slunci a vždy ho schovejte do tašky ve stínu. Je to lepší řešení, než ho zastrčit do kapsy, ve které se vlivem tělesného tepla a nedostatku větrání může také přehřát.

Aplikace pomůžou, ale i ublíží

Při přehřátí telefonu je nejčastěji na vině horko. Podíl mají ale i spuštěné aplikace, které zatěžují procesor a baterii. Při pobytu na sluníčku omezte hry i surfování na sociálních sítích a vždy vypněte všechny aplikace, které zrovna nepoužíváte. 

Na přímém slunci vypněte postradatelné aplikace, nebude se pak tolik zahřívat.Na přímém slunci vypněte postradatelné aplikace, nebude se pak tolik zahřívat.

Některé aplikace jsou však prospěšné i v horku. Nahlásí vám, kdy teplota chytrého telefonu dosáhne kritické hranice a sama vypne nepoužívané aplikace, aby ušetřila baterii. Na telefony s operačním systémem Android nainstalujte například aplikaci Cooling Master, na iOS zvolte Battery Forecaster Pro 2.

I příslušenství může škodit

Chcete-li se vyvarovat poničení baterie, nenabíjejte telefon na sluníčku. Také dejte pozor, aby na nabíječku doma nesvítilo slunce a nenabíjejte telefon v autě, když používáte navigaci (nebo jinou náročnou aplikaci). Nabíjením se baterie zahřívá a zvlášť v kombinaci s rozpálenou palubní deskou by se telefon mohl poškodit.

Nabíjení zahřívá baterku, proto telefon nikdy nenabíjejte na slunci. Vyhnete se jeho přehřátí.Nabíjení zahřívá baterku, proto telefon nikdy nenabíjejte na slunci. Vyhnete se jeho přehřátí.

Baterie u většiny moderních telefonů je uzpůsobena tak, aby se při přehřátí odpojila. Váš telefon se restartuje nebo vypne a poté bude opět fungovat. Jistotu ale nemůžete mít u neoriginálního příslušenství. Ať už jde o baterie nebo nabíječky – obojí vám může telefon vážně poškodit.

Ačkoliv při letních výletech nebo lenošení u vody využijete pevný kryt či obal na mobil, i ty podporují přehřívání telefonu. Jakmile cítíte, že je telefon horký, sundejte z něho kryt a zchlaďte ho.

První pomoc při přehřátí telefonu

Pokud se telefon začne zpomalovat, zasekávat nebo se samovolně restartuje či vypne, je nejvyšší čas dopřát mu pobyt v chládku. Obvykle stačí pár minut ve stínu a telefon či jiná elektronika se vrátí do formy.

Elektroniku nikdy nechlaďte v lednici nebo mrazáku, zničíte ji.Elektroniku nikdy nechlaďte v lednici nebo mrazáku, zničíte ji.

Zapomeňte na rady kolující na internetu, které tvrdí, že se telefon nebo jiná elektronika nejlépe ochladí v lednici nebo mrazáku. Opak je pravdou a mobil by se zničil.

Pozor také na vlhkost. Když vám telefon spadne do vody, baterii ihned vytáhněte a utopenou elektroniku vysušte.

Podělte se s námi na Facebooku o vaše zkušenosti s přehříváním telefonu!