Televize v dětském pokoji: výhody, rizika a rady | Blog Mall.cz

Jak pořídit televizi do dětského pokoje a nevychovat malého závisláka

Mít v pokojíčku vlastní televizi je snem každého dítěte. Když se ale rozhodnete mu ji pořídit, musíte si nastavit jasná pravidla. Přečtěte si, jaká jsou rizika televize v dětském pokoji, jak prckovi nastavit pravidla nebo jakou televizi pořídit.

Televize v dětském pokojíčku je kontroverzní téma, které rozděluje rodiče do dvou táborů. Podle průzkumu ČMSS má televizi v pokojíčku 57 % českých dětí. Jejich rodiče v tom spatřují praktické výhody, například se v obýváku vyhnou bitvám o televizní ovladač a nemusí dětem chystat zábavu. Druhý tábor však tvrdí, že televize v pokojíku působí negativně na psychiku ratolesti. Abychom vám usnadnili rozhodnutí, zda pořídit, nebo nepořídit, shrneme vám fakta.

Výhody televize v dětském pokoji

Konec soubojů o televizní ovladač. Znáte to, sejdete se na gauči celá rodina a každý má jiný názor na to, co budete sledovat. Děti chtějí pohádky, zatímco vy raději hraný seriál. Pokud dětem pořídíte televizi do pokojíčku, podobným hádkám se vyhnete a nikdo vás u oblíbeného seriálu nebude rušit.

Jestli máte doma také herní konzoli, děti si na ní zahrají hrát u sebe v pokoji, aniž by rušili ostatní členy rodiny v obýváku.

Pomoc při útoku bacilů. Když vaše dítko onemocní a musí celé dny odpočívat v posteli, dřív nebo později ho přepadne nuda. Pro tyto situace je televize v pokojíku ideální. Televize bude ratolesti dělat během nemoci společnost, aniž by muselo vylézt z postele.

Au pair pro případy nouze. Je-li to opravdu nutné, televize dítko na chvíli pohlídá. Potřebujete-li nutně na chvíli odejít, pusťte prckovi televizi a ideálně ji zkombinujte s chůvičkou, kterou si vezměte s sebou.

>> Dětské chůvičky pořídíte na MALL.CZ. <<

Větší pocit samostatnosti. Tím, že dítěti pořídíte vlastní televizi, mu dáte najevo, že mu důvěřujete a dáváte mu větší svobodu. Je to malý, ale důležitý krok na cestě k samostatnosti, který vaše ratolest ocení. Už nebude pasivně sledovat to, co mu pustíte vy, ale získá možnost volby.

Televize v dětském pokoji nadobro vyřeší hádky o televizní ovladač. Děti budou mít poprvé v životě pocit, že mohou rozhodovat o tom, na co se budou dívat. • 

Nevýhody televize v dětském pokoji

Audiovizuální pokušitel. Když má dítě televizi ve svém soukromém prostoru, určitě u ní stráví víc času, než kdyby za ní muselo do obýváku. Může se také stát, že mu bude odvádět pozornost od domácích úkolů nebo bude pozdě chodit na večeři. To nabourá společné stolování a může dojít k hádkám.

Zdroj elektrosmogu. Elektronická zařízení produkují elektrosmog, což je elektromagnetické znečištění způsobené frekvencí elektromagnetických polí. O jeho negativních účincích na zdraví vedou vědci spory, ale faktem je, že hodně současně spuštěných elektronických zařízení v jedné místnosti způsobuje například poruchy soustředění nebo únavu. Proto zejména v dětském pokoji s elektronikou šetřete a na noc ji vypojujte ze zásuvky.

Skříňka plná neřestí. Dětem stačí zmáčknout jedno tlačítko a už se dostanou k programům plným násilí, erotiky, drog a dalších nevhodných témat, což může negativně ovlivnit vývoj dětí zejména na prvním stupni základní školy. Pokud bude mít dítko televizi u sebe v pokoji, bude pro vás těžší kontrolovat, co sleduje. Některé programy sice zamknete rodičovským zámkem, ale ani ten není všemocný.

Narušitel rodinných vztahů. Pokud dítě sleduje televizi samo v pokoji, přijdete o část společně stráveného času, což může oslabit vaše společné pouto. Jestli navíc bude dítě televizi sledovat často, může se stát, že jí dá přednost před společnými rodinnými aktivitami.

Pozor ať se samostatnou televizí v dětském pokoji neochudíte o rodinné zážitky. • 

Jak správně nastavit pravidla

Televize v dětském pokoji má své výhody, ale i rizika. Aby dětská televize zůstala pouze dobrý sluha, a nikoliv zlý pán, musíte své ratolesti nastavit pravidla a podmínky. Pokud je bude dodržovat, výše zmíněným rizikům se vyhnete.

1. Televizi dětem pouštějte vždy jen vy

Pokud se dítě na televizi kouká, kdykoliv se mu zachce, snadno se na ní stane závislé a upřednostní ji před učením, koníčky nebo společnými rodinnými aktivitami. Proto se domluvte tak, že televizi dítěti budete pouštět vždy jen vy a váš partner/partnerka, případně starší sourozenec.

2. Maximálně hodinu nebo dvě denně

Aby se dítko na televizi nestalo závislé, nastavte si společně denní limit, po který na ni může koukat. Hodina nebo dvě jsou ideální. Dítě se stihne odreagovat a zůstane mu spousta času na ostatní činnosti.

3. Sledování za odměnu

Další způsob, jak televizi proměníte z pasivní zábavy ve výchovný nástroj, jsou odměny. Pokud se například domluvíte na hodině televize denně, můžete dítku nabídnout, že když přinese ze školy jedničku nebo umyje nádobí, dáte mu hodinu televize navíc.

4. Televize mimo dosah očí

I vypnutá televize snadno odvede dítěti pozornost a začnou se mu v hlavě rojit myšlenky, co za pohádku v ní asi zrovna běží. Proto i pro televize platí, že co oči nevidí, srdce nebolí. Umistěte televizi v dětském pokojíku třeba za dvířka závěsné skříňky nebo za dveře skříně, aby dítko nerozptylovala.

Ovladač od dětské televize si ze začátku nechejte u sebe a dejte ho dětem pouze v čas, kdy mají televizi povolenou. • 

Jakou televizi dětem vybrat

Při výběru dětské televize se neřiďte tím, jaké funkce by měla mít, ale spíš jaké funkce nepotřebujete. Vašemu prckovi nezáleží na tom, jestli televize podporuje HDR (vysoký dynamický rozsah), zda běží na technologii QLED nebo kolik má pixelů –⁠ záleží jim jen na tom, zda uvidí své oblíbené pohádky. Proto si v pohodě vystačíte s levným modelem bez pozlátek. Kromě ceny jsou u dětské televize důležité dva parametry:

1. Rozměry

V dětském pokoji obvykle není tolik místa jako v obýváku, a proto do něj vybírejte televizi především tak, aby se vešla na malý prostor. 24palcový (64cm) model bohatě vystačí. Na rozměry si dejte pozor zejména při kupování televize do závěsné skříňky nebo na polici.

2. Šetrnost k očím

Většina dětí má sice ještě zdravé oči, ale není důvod jim je zbytečně kazit. Při výběru se proto zaměřte na to, zda má televize technologie zvyšující šetrnost vůči očím, například zda potlačuje nepříjemné modré světlo.

3. Rodičovský zámek

Abyste měli jistotu, že vaše ratolest nepřepne na násilné nebo erotické kanály, přesvědčte se, že televize podporuje rodičovský zámek. Vyberete si kanály, které chcete zamknout, a opatříte je heslem. Jakmile prcek vyroste nebo vylétne z hnízda, můžete hesla zrušit.

4. Herní režim

Pokud pořizujete televizi dětem, které rády hrají videohry, sáhněte po televizi s herním režimem. Děti si hraní na konzoli více užijí a do budoucna ušetříte za herní počítač nebo notebook na hraní.

>> Televizi do dětského pokoje pořídíte na MALL.CZ. <<

A pokud chcete prcka potěšit ještě pěknou hračkou nebo oblečením, na MALLu ho najdete taky. Máme pro vás všechno možné a uděláme i nemožné, abyste si to spolu užívali. Všemožně.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.