Žbluňk, cák! Zabavte děti v létě super vodními hrami | Blog Mall.cz

Žbluňk, cák! Zabavte děti v létě super vodními hrami

Koupání k letním radovánkám neodmyslitelně patří. A zvlášť děti v parném létě od bazénu neodlákáte za žádnou cenu. Nechte je vycachtat. A připravte jim k tomu pořádnou nálož vodních her.

Je jedno, jestli s dětmi budete dovádět u bazénu na zahradě nebo vyrazíte na veřejné koupaliště do města – o vodní zábavu je ale nemůžete připravit.

Brouzdání ve vodě si užijí malé děti i velcí školáci. Pokud ještě neumí plavat a už jsou dost staří, pusťte se nejprve do učení – jen tak získá dítko ve vodě jistotu a nebude se bát potápět ani šlapat vodu. Teprve potom mohou začít ty pravé vodní radovánky!

1. Uspořádejte bláznivé závody

Závody v plavání na 50 nebo třeba 100 metrů jsou klasika. Což takhle dětem vodní zápolení trochu zpestřit?

Stačí se rozhlédnout kolem a vybrat předměty, kterým v případě nehody nevadí namočení. Deštník nebo gumový míček budou to pravé. Děti pak mají za úkol přeplavat bazén s otevřeným deštníkem v ruce nebo s míčkem, který ponesou na lopatičce do písku.

Ale pozor – předměty jim nesmí spadnout do vody. Jakmile jim vyklouznou, zpátky na start! Nezapomeňte také vítěze soutěží odměňovat – zmrzlina, ovocný koktejl nebo diplom malé plavce potěší a motivují do další hry.

Pokud máte doma malého vodomila, vymýšlení her do bazénu je skoro nutnost. Závody v plavání mají tisíce podob – na výdrž, čas nebo třeba nejlepší techniku.Pokud máte doma malého vodomila, vymýšlení her do bazénu je skoro nutnost. Závody v plavání mají tisíce podob – na výdrž, čas nebo třeba nejlepší techniku.

2. Kdo najde rychleji poklad?

Zahrajte si na lovce pokladů. Do průhledné vody hoďte nějaký předmět – ale vybírejte pečlivě. Ideálně takový, který je těžký a bude se držet při dně. Měl by být i barevný, aby ho děti dobře viděly.

Hráči se ponoří pod vodu a jejich úkolem je poklad najít, vylovit a přinést na určité místo. Podobných pokladů ukryjte na dno několik – schválně, kdo vyloví nejvíc předmětů za jednu minutu?

Jestli se děti rády potápí, není co řešit. Méně zkušeným plavcům raději pořiďte plavecké brýle. A hlavně mějte vaše ratolesti neustále na očích.Jestli se děti rády potápí, není co řešit. Méně zkušeným plavcům raději pořiďte plavecké brýle. A hlavně mějte vaše ratolesti neustále na očích.

3. Přebroďte suchou nohou bazén

Máte-li víc potomků nebo na vás zrovna padlo hlídání dětí od sousedů, vymyslete pro ně týmovou hru, u které mohou spolupracovat.

Vyberte jedno dítko, které tentokrát zůstane na suchu. Ostatní hráči ho musí přepravit na druhou stranu bazénu tak, aby nepřišel do kontaktu s vodou. Záleží na dětech, jaký způsob přepravy zvolí ˜– živé mosty nebo třeba přenášení v nafukovacím lehátku.

Postupně se všechny děti prostřídají a změní role. A když pro ně bude úkol moc snadný, můžete zpřísnit pravidla – co takhle přenést na druhý břeh hned dva suchozemce najednou?

4. Šlapu, šlapeš, šlapeme vodu

Pokud už děti plavání nebaví, zkuste je zabavit šlapáním vody. Hvízdem píšťalky odstartujte vodní zápolení:

  • Na daný povel se děti snaží udržet nad hladinou šlapáním vody.
  • Ruce přitom mají nad hlavou.
  • Kdo nejdéle vydrží, vyhrává.

Schválně, jak dlouho děti vydrží šlapat vodu.Schválně, jak dlouho děti vydrží šlapat vodu.

5. Tužte svaly vodním volejbalem

Jestli se vaše děti někdy baví na suchu míčovými sporty, zkuste je přenést i do bazénu. Pravidla jsou stejná, jen se hraje ve vodě.

Na vodní volejbal potřebujete bójky, provázek a míč:

  1. Hřiště vymezte bójkami. Pokud je nemáte, nevadí – stejně poslouží i plovoucí pet lahve připevněné na provázek a zatěžkané na dně bazénu kamenem.
  2. Místo klasické sítě použijte provázek – připevněte ho třeba od jednoho konce plotu zahrady k druhému a natáhněte asi metr nad hladinou.
  3. Místo volejbalového míče použijte klidně nafukovací balón k vodě.

Pak už stačí, abyste si zahráli na rozhodčí a zápas odstartovali.

Místo volejbalu můžete ve vodě hrát i vybíjenou, rugby nebo třeba vodní pólo.Místo volejbalu můžete ve vodě hrát i vybíjenou, rugby nebo třeba vodní pólo.

6. Uspořádejte olympiádu

Zábavy není nikdy dost. A pro vodní hrátky to platí dvojnásob. Pokud děti žadoní o bazén každý den, uspořádejte pro ně rovnou olympiádu – třeba na celé léto. Každé odpoledne vyhlašte jednu disciplínu. Kromě zmíněných her připravte například:

Ať už vymyslíte jakékoli hry, nezapomeňte na děti dohlížet, ať se jim nic nestane ve vodě ani na kluzkém povrchu u bazénu.

Máte vlastní osvědčené vodní hry pro děti? Napište nám své tipy do komentářů.