Žbluňk, cák! Zabavte děti v létě super vodními hrami | Blog Mall.cz

Žbluňk, cák! Zabavte děti v létě super vodními hrami

Koupání k letním radovánkám neodmyslitelně patří. A zvlášť děti v parném létě od bazénu neodlákáte za žádnou cenu. Nechte je vycachtat. A připravte jim k tomu pořádnou nálož vodních her.

Je jedno, jestli s dětmi budete dovádět u bazénu na zahradě nebo vyrazíte na veřejné koupaliště do města – o vodní zábavu je ale nemůžete připravit.

Brouzdání ve vodě si užijí malé děti i velcí školáci. Pokud ještě neumí plavat a už jsou dost staří, pusťte se nejprve do učení – jen tak získá dítko ve vodě jistotu a nebude se bát potápět ani šlapat vodu. Teprve potom mohou začít ty pravé vodní radovánky!

1. Uspořádejte bláznivé závody

Závody v plavání na 50 nebo třeba 100 metrů jsou klasika. Což takhle dětem vodní zápolení trochu zpestřit?

Stačí se rozhlédnout kolem a vybrat předměty, kterým v případě nehody nevadí namočení. Deštník nebo gumový míček budou to pravé. Děti pak mají za úkol přeplavat bazén s otevřeným deštníkem v ruce nebo s míčkem, který ponesou na lopatičce do písku.

Ale pozor – předměty jim nesmí spadnout do vody. Jakmile jim vyklouznou, zpátky na start! Nezapomeňte také vítěze soutěží odměňovat – zmrzlina, ovocný koktejl nebo diplom malé plavce potěší a motivují do další hry.

Pokud máte doma malého vodomila, vymýšlení her do bazénu je skoro nutnost. Závody v plavání mají tisíce podob – na výdrž, čas nebo třeba nejlepší techniku. • 

2. Kdo najde rychleji poklad?

Zahrajte si na lovce pokladů. Do průhledné vody hoďte nějaký předmět – ale vybírejte pečlivě. Ideálně takový, který je těžký a bude se držet při dně. Měl by být i barevný, aby ho děti dobře viděly.

Hráči se ponoří pod vodu a jejich úkolem je poklad najít, vylovit a přinést na určité místo. Podobných pokladů ukryjte na dno několik – schválně, kdo vyloví nejvíc předmětů za jednu minutu?

Jestli se děti rády potápí, není co řešit. Méně zkušeným plavcům raději pořiďte plavecké brýle. A hlavně mějte vaše ratolesti neustále na očích. • 

3. Přebroďte suchou nohou bazén

Máte-li víc potomků nebo na vás zrovna padlo hlídání dětí od sousedů, vymyslete pro ně týmovou hru, u které mohou spolupracovat.

Vyberte jedno dítko, které tentokrát zůstane na suchu. Ostatní hráči ho musí přepravit na druhou stranu bazénu tak, aby nepřišel do kontaktu s vodou. Záleží na dětech, jaký způsob přepravy zvolí ˜– živé mosty nebo třeba přenášení v nafukovacím lehátku.

Postupně se všechny děti prostřídají a změní role. A když pro ně bude úkol moc snadný, můžete zpřísnit pravidla – co takhle přenést na druhý břeh hned dva suchozemce najednou?

4. Šlapu, šlapeš, šlapeme vodu

Pokud už děti plavání nebaví, zkuste je zabavit šlapáním vody. Hvízdem píšťalky odstartujte vodní zápolení:

  • Na daný povel se děti snaží udržet nad hladinou šlapáním vody.
  • Ruce přitom mají nad hlavou.
  • Kdo nejdéle vydrží, vyhrává.

Schválně, jak dlouho děti vydrží šlapat vodu. • 

5. Tužte svaly vodním volejbalem

Jestli se vaše děti někdy baví na suchu míčovými sporty, zkuste je přenést i do bazénu. Pravidla jsou stejná, jen se hraje ve vodě.

Na vodní volejbal potřebujete bójky, provázek a míč:

  1. Hřiště vymezte bójkami. Pokud je nemáte, nevadí – stejně poslouží i plovoucí pet lahve připevněné na provázek a zatěžkané na dně bazénu kamenem.
  2. Místo klasické sítě použijte provázek – připevněte ho třeba od jednoho konce plotu zahrady k druhému a natáhněte asi metr nad hladinou.
  3. Místo volejbalového míče použijte klidně nafukovací balón k vodě.

Pak už stačí, abyste si zahráli na rozhodčí a zápas odstartovali.

Místo volejbalu můžete ve vodě hrát i vybíjenou, rugby nebo třeba vodní pólo. • 

6. Uspořádejte olympiádu

Zábavy není nikdy dost. A pro vodní hrátky to platí dvojnásob. Pokud děti žadoní o bazén každý den, uspořádejte pro ně rovnou olympiádu – třeba na celé léto. Každé odpoledne vyhlašte jednu disciplínu. Kromě zmíněných her připravte například:

Ať už vymyslíte jakékoli hry, nezapomeňte na děti dohlížet, ať se jim nic nestane ve vodě ani na kluzkém povrchu u bazénu.

Máte vlastní osvědčené vodní hry pro děti? Napište nám své tipy do komentářů.

 

Instagram

@mall_czsk

Top 5