Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly | Blog Mall.cz

Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly

Radost z miminka je pořád stejně velká – dnes i před sto lety. Jenže dnešní maminky mají k dispozici mnohem víc pomocníků, kteří jim usnadní přípravu na porod, zotavování se po porodu i péči o miminko. Přečtěte si, jak si ulehčit krásné, ale náročné období s miminkem.

Aniball: cvičte i těsně před porodem

Pohyb je zdravý – ať už čekáte miminko nebo ne. Ale i velké sportovkyně musí kvůli rozvolňujícím vazům v těhotenství změnit své zvyklosti a začít se hýbat trochu jinak – třeba místo běhání chodit na vycházky.

Kromě toho se také zaměřte na posilování svalů pánevního dna. Pomůže vám to se snažším porodem a s regenerací po porodu. K nejznámějším metodám posilování patří Kegelovy cviky, které jsou vhodné, i když zrovna miminko nečekáte.

Oblíbenou cvičební pomůckou pro zpevnění svalů před porodem ja Aniball. Používá se od 36. týden těhotenství a cvičení s ním zabere asi 20 minut denně. Pomocí Aniballu se připraví porodní cesty na průchod dítěte a vy se naučíte kontrolovat své tělo, vnímat dech a uvolnit se – a všechno tohle pak využijete u porodu.

Před porodem je potřeba se hýbat – pro trénované svaly je porod snažší. • 

Pro klidný spánek uložte miminko do hnízda

Miminko po narození nedokáže natáhnout záda a lehnout si rovně. A není to ani potřeba – příroda to zařídila tak, že mu trvá klidně i 4 měsíce, než si lehne rovně.

Miminko je totiž z břicha zvyklé na omezený prostor, ve kterém musí být stočené. Zároveň ze všech stran cítí mámino tělo, takže po porodu je pro něj šok být najednou ve velkém otevřeném prostoru a moct se natáhnout.

Aby si miminko dobře zvykalo a aklimatizovalo se, uložte ho do hnízda. Může pohodlně spát a zároveň cítí, že je v jasně ohraničeném prostoru, ve kterém je v bezpečí – stejně jako u maminky v bříšku.

V hnízdečku se miminko cítí jistě a bezpečně. • 

S košem na plenky nemusíte 5× denně k popelnici

Především v šestinedělí je pro maminku všechno komplikované a mnohem náročnější než kdykoliv předtím. Potýká se s porodními zraněními a kromě toho ji trápí bolesti prsou a hormonální smršť v jejím těle. K tomu všemu má 24 hodin denně na starosti své miminko.

Proto není zbytečným luxusem pořídit si jakéhokoliv pomocníka, který vám usnadní život – třeba speciální koš na plenky.

Špinavé jednorázové pleny obvykle musíte co nejrychleji vyhodit, protože hodně páchnou. Malé miminko spotřebuje denně klidně i 15 plen a chodit s každou do popelnice je neúnosné – třeba když bydlíte v 5. patře bez výtahu.

Ve speciálním koši se každá plenka zabalí do igelitového sáčku, takže je pohodlně stačí vynést klidně až večer nebo jednou za dva dny. Zároveň nemusíte chodit obloukem kolem klasického odpadkového koše. A to všechno je v prvních měsících miminka k nezaplacení.

>> Koše na pleny seženete na MALL.cz <<

Co dřív, dát čistou plenku nebo letět k popelnici? • 

Pohlídejte si syndrom náhlého úmrtí novorozence

Pediatři obvykle jen krčí rameny a říkají, že nikdo přesně neví, proč a které miminko postihne syndrom náhlého úmrtí novorozenců. Kojenec prostě přestane dýchat a ve spánku se udusí.

Jedinou možnou pomocí miminku je včasné probuzení a resuscitace. Jenže jak na to, když rodiče spí nebo jsou ve vedlejším pokoji a nemohou si všimnout, že jejich miminko najednou přestalo dýchat a ani nepláče?

S monitorem dechu máte jistotu, že když se vaše miminko dostane do problémů, okamžitě vás probudí houkání a vy můžete hned:

  • miminko zvednout z postýlky,
  • plácat ho po zadečku,
  • vyndat zvratky z pusy,
  • masírovat na zádech,
  • dýchat z úst do úst
  • a volat sanitku.

Oproti předchozím generacím dnes můžou maminky kontrolovat miminka pomocí monitoru dechu a vědí, že jsou v pořádku, i když zrovna nejsou společně v jedné místnosti. • 

Bílý šum ukonejší vaše miminko

Pro dobrý spánek miminka je nejdůležitější blízkost rodičů a dotek. I když chcete mít ze svého prcka nezávislé a samostatné dítě, sparťanskou výchovu si určitě nechte na později. Miminko potřebuje při usínání cítit rodiče, aby mu bylo dobře.

Jenže někdy ani to nestačí. Pak přichází na řadu bílý šum – zvuk, který miminko uklidňuje a pomáhá mu usnout. Druh zvuku si jednoduše vyberte na internetu nebo pořiďte hračku s uspávacím zvukem a pak zkoušejte, jak na něj vaše miminko reaguje.

>> Hračky pro klidné usínání seženete na MALL.cz <<

Přečtěte si i náš další článek o tom, jak uspat miminko.

Bílý šum je tak účinný, že bez problémů uspí kromě miminka i vás! • 

Místo kočárku klokanka: noste miminko na těle

Zatímco před 20 lety jezdily všechny děti v kočárku, dneska na ulicích potkáte mnohem více maminek se šátky nebo klokankami. Oboje má své výhody a nevýhody. Nejdůležitější je, co vyhovuje vašemu miminku a co vám schválí pediatr.

Obvykle je to jako s jídlem – střídat kočárek, nošení a volný pohyb miminka na podložce bez oblečení a bez plenky.

>> Pořiďte si nosítka a šátky na MALL.cz <<

Pojistěte se proti pádu z postele nebo hraním v kuchyni

Mít dítě na očích 24 hodin denně je prostě nemožné – maminka není superhrdina, který nepotřebuje na záchod, sprchovat se nebo uvařit oběd. Proto nezapomeňte na ohrádky a zábrany, které zamezí dítěti v přístupu:

  • ke sporáku,
  • do kuchyně
  • nebo k balkonovým dveřím.

>> Vyberte si ohrádky pro miminka do 2 tisíc korun <<

Máte i vy svou vychytávku pro miminko, kterou naše maminky neměly? Napište nám o tom do komentářů.