10 pravidel, jak vybrat jméno pro miminko | Blog Mall.cz

Vybíráme jméno pro miminko: 10 pravidel, podle kterých vyberete to nej

Jakmile zjistíte, že vás bude doma o jednoho víc, čeká vás spousta těšení a zařizování. Ale také jeden veledůležitý úkol – výběr jména. Zvolte takové, se kterým bude dítě spokojené i v dospělosti. Sepsali jsme pravidla, díky kterým najdete to pravé.

1. Nejprve se podívejte, která jména jsou v kurzu

Český statistický úřad vypisuje každý rok nejčastěji používaná jména v Česku. Za rok 2019 vedly mezi holčičími jmény Eliška, Anna a Adéla. Kluky rodiče nejčastěji pojmenovávali Jakub, Jan a Tomáš. Chcete-li dát svému dítku originální jméno, na které nebude ve školce slyšet dalších pět dětí, těmto se raději vyhněte.

2. Jméno vybírejte s nadhledem

Odprostěte se od toho, že jste kdysi chodili do školy s protivnou Kristýnou nebo znali nesympatického Pavla, a dejte šanci všem jménům.

3. Všímejte si, jakou hláskou jméno končí

Vzpomeňte si, jak často se někomu představujete. Pokud se jméno špatně vyslovuje, vašemu dítku radost určitě neuděláte. Proto se vždycky podívejte, jakou hláskou jméno končí. Je lepší, když se poslední písmeno ve jméně liší od prvního písmene příjmení, jinak je kombinace až moc krkolomná. Vyhněte se proto jménům, jako je například Patrik Kraus nebo Tomáš Šváb.

Náš tip: Zaměřte se nejen na poslední písmeno, ale také na první: ohlídáte si tím iniciály, které dítko jménem získá. Dejte si pozor, aby z nich nevznikly nelichotivé zkratky. Například Veronika Coufalová by se pak zkráceně podepisovala VC – kvůli podobnosti s WC by se jí ostatní děti mohly posmívat.

Rodiče nejčastěji chybují v tom, že neposuzují jméno spolu s příjmením jako celek. Jméno se pak špatně vyslovuje nebo zní komicky. Vždy proto zvažte, jestli jsou v souladu. • 

4. Zapomeňte na rýmy

I když platí pravidlo, že jméno a příjmení by spolu měly ladit, rýmy raději vynechejte. Jména jako Bohuš Matuš nebo Matyáš Uriáš se možná hodí v šoubyznysu, ale ve škole by si z vašeho prcka dělali spolužáci legraci.

5. Kdy má svátek?

Zvlášť pokud doma berete oslavy vážně a svátky slavíte, vezměte v úvahu datum, kdy dané jméno slaví jmeniny. Pokud čekáte miminko na Vánoce a pojmenujete ho Adam, bude mít všechny významné dny v roce (narozeniny, svátek i Vánoce) najednou. Ideálně vybírejte jméno tak, aby mezi narozeninami a svátkem byl dostatečný odstup.

6. Na délce jména záleží

Zatímco Jan Novák už je dávno podepsaný a píše písemku, Kristýna Kadrnošková teprve začíná s podpisem svého příjmení. Když jméno naplánujete moc dlouhé, zkomplikujete svému dítěti představování, psaní písemek ve škole i vyplňování úředních dokumentů v dospělosti. Držte se proto pravidla: k dlouhému příjmení patří spíš kratší jméno.

Na internetu najdete také různé „kalkulačky”, které vám s výběrem jména pomohou. Stačí zadat pohlaví miminka, datum narození a vaše příjmení, a v aplikaci vám vyjedou ideální kombinace jmen. • 

7. Vyberte jméno, které má více variant oslovení

Aby to nebylo tak jednoduché, u výběru jména rozhodují také možnosti způsobu oslovování. Ne vždycky budete používat klasickou variantu jména. Na Petra občas zavoláte Péťo, Petříku nebo Peťulko. Jsou ale jména, která tolik možností nedovolují, třeba Štefan. Zjistěte si proto, jaké zdrobněliny můžete ze jména udělat.

8. Rozmyslete si, jestli se hodí cizokrajné jméno

Maruška a Anička jsou tradiční česká jména. Jestli ale chcete jít spíš do exotiky, fantazii se meze nekladou. Jen si důkladně rozmyslete, zda jméno ladí s příjmením. Pokud ho máte typicky české, kombinace jako Charlotte Kropáčková nebo William Slavíček by působily nepatřičně.

Myslete také na to, že dítě bude muset vždy jméno slabikovat a vysvětlovat, jak se správně píše.

9. Vyhněte se podobnosti

Jazykovědci doporučují, aby jméno nebylo ani moc podobné s příjmením. Jakub Jakoubek nebo třeba Karel Karlík nejsou zrovna ideální varianty.

Jestliže má vaše příjmení tvar křestního jména, situaci máte o to složitější. Když k němu vyberete jméno, které se často vyskytuje i jako příjmení, připravte se na spoustu vysvětlování a nedorozumění na úřadech. K příjmení, jako je Petr nebo Marek, proto volte raději taková křestní jména, která se jako příjmení moc nevyskytují (například Jiří, Robin nebo Ladislav).

10. Pravidlo 10 opakování: jak se vám jméno vyslovuje?

Pokud jste vzali v úvahu všechny body výše, zbývá vám poslední zkouška – ověřte si, že jméno s příjmením opravdu souzní a řekněte celou kombinaci 10× za sebou. Jestli jste se nikdy nezasekli a i po 10 opakováních vám zní jméno dobře, jste na správné cestě.

Náš tip: S finálním výběrem vám pomůže také význam jmen. Najděte si na internetu původ jména a dohledejte si, co znamená. Například Adéla znamená ušlechtilá bytost vznešených způsobů. Pokud se vám význam líbí, jste ve výběru zase o kus dál.

Zjistěte si, jaký význam jméno má. Možná vás některé významy odradí a jiné naopak uchvátí. • 

Krok za krokem k nejhezčímu jménu

Při rozhodování o jméně si vezměte na pomoc partnera, ale klidně i sourozence vašeho miminka:

  1. Nachystejte si seznam jmenkalendář nebo třeba databázi jmen na internetu.
  2. Vy i váš partner (popřípadě další pomocníci) si projděte všechna jména a vypište si své favority. Dejte si limit, například maximálně 10 jmen každý. Jinak se výsledku nedoberete.
  3. Oba seznamy projděte a proškrtejte. Nechte jen ta jména, na kterých se shodnete, a napište je vždy i s příjmením na lístečky. Připište klidně i zdrobněliny a oslovení.
  4. Lístečky rozmístěte po bytě na viditelná místa, třeba na ledničku, dveře nebo zrcadlo v koupelně. Vždy, když půjdete okolo, podívejte se na ně.
  5. Dejte si na čas a postupně odstraňujte jména, která se vám okoukají nebo si jimi delší dobu nejste jistí. Nakonec vám zbude jen vítěz.

Náš tip: Jestliže se bojíte, že vám okolí jméno rozmluví nebo zoškliví, nechte si ho až do porodu pro sebe. Pak budou všichni prcka obletovat a jméno snáz přijmou.

Vybírejte jméno i podle zákona

Pokud jste konečně vybrali jméno, které se vám líbí, máte napůl vyhráno. Ještě vám zbývá ověřit, co na to zákon. Podle něj můžete dát dítěti maximálně dvě křestní jména, která navíc nesmí být stejná. Pravidel ale existuje víc:

  • dítě nesmíte pojmenovat stejně jako jeho sourozence,
  • holčičce nemůžete dát chlapecké jméno a naopak,
  • matrika vám neuzná ani zkomolená nebo zdrobnělá jména.

Bez problémů pojmenujete nového člena rodiny jménem ze seznamu 17 tisíc jmen registrovaných v České republice. Pokud se ale chcete odvázat a líbí se vám netradiční nebo exotická jména, která na seznamu nenajdete, připravte se na průtahy. Ještě před porodem zajděte na váš matriční úřad a poptejte se, co a jak. Matrikáři po vás budou nejspíš chtít znalecký posudek, který zpracovává třeba Ústav pro jazyk český.

>> Čtěte také, co zařídit, než si domů přivezete miminko. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.