Užijte si dovolenou ve zdraví. Tyhle léky musíte vzít s sebou | Blog Mall.cz

Užijte si dovolenou ve zdraví. Tyhle léky musíte vzít s sebou

Spálená kůže, střevní potíže nebo rudé otoky po bodnutí hmyzem. Připomíná vám to něco? Ať už letíte na dovolenou k moři nebo ji letos strávíte na chalupě v lese, myslete na své zdraví a přibalte si s sebou letní lékárničku. Co v ní nesmí chybět?

Myslete už na cestu

Dětem se dělá špatně v autě, dospělým zase na lodi nebo v letadle. Do příručního zavazadla si proto přibalte léky na nevolnost, třeba populární kinedryl. Jestliže vás čeká dlouhá cesta letadlem, mějte u sebe pro jistotu také něco na ředění krve – například aspirin. Ten využijete i při bolesti hlavy, horečce nebo chřipce.

Dlouhé lety mohou způsobit trombózu. Zvažte proto lék na ředění krve, například aspirin.Dlouhé lety mohou způsobit trombózu. Zvažte proto lék na ředění krve, například aspirin.

Pozor na střevní a žaludeční potíže

Střevní a žaludeční problémy se nepojí jen s exotikou, najdou si vás také v Čechách nebo v Chorvatsku. Vezměte si proto léky na zácpu, průjem, pálení žáhy nebo nadýmání. A nemusíte kupovat vyloženě léčiva – třeba na zácpu skvěle funguje česnek nebo ricinový olej a na průjem vám zabere čaj z ostružiníku maliníku.

Rychlá pomoc při spáleninách

I když se snažíte sebevíc, stejně se hned první den u moře vy nebo vaše děti spálíte. V takové chvíli je potřeba pokožku chladit, pomůže Panthenol nebo přípravky s aloe vera. Jestliže chcete něco ryze přírodního, přibalte si do lékárničky lahvičku s jablečným octem.

Nenechte se otrávit hmyzem

V lékárničce cestovatele nikdy nesmí chybět repelent s vysokým podílem DEET, přibalte si také pinzetu nebo kleště na odstranění klíštěte a dezinfekci. Jestliže vás něco přece jenom štípne, pomůže ledování a cibulový obklad. Šťáva z cibule totiž pronikne až do kůže a zastaví pocit svědění.

Zdravému člověku vosí žihadlo neublíží, ledování a cibulový obklad ale zmírní následky.Zdravému člověku vosí žihadlo neublíží, ledování a cibulový obklad ale zmírní následky.

První ošetření při zranění

Ve vaší cestovní lékárničce nesmí chybět peroxid vodíku či jiná dezinfekce, přibalte k tomu také náplasti, obinadlo a obvazy. Hodit se může i trojcípý šátek. Naopak nůžky už brát nemusíte, protože si s sebou nejspíš vezete manikúru.

Co když udeří alergie

I když v běžném životě nejste alergici, na několik dní strávených v přírodě váš organismus není úplně zvyklý. Proto si raději vezměte i léky na alergie, z těch volně prodejných jsou nejznámější Zyrtec nebo Claritine.

Nezapomeňte se očkovat

V některých zemích existují nemoci, na které tady v Čechách nejsme připravení. Chytit na dovolené vzteklinu nebo břišní tyfus přitom není žádná sranda, proto se před odletem do vzdálené země nezapomeňte naočkovat u svého lékaře nebo v některém z center cestovní medicíny.

Kontrolujete si před odjezdem na dovolenou svou lékárničku? Co v té vaší nikdy nesmí chybět? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.