Hon za pokladem
Hru na hon za pokladem snadno připravíte za domem na zahradě, ale klidně využijte i les nebo park poblíž domu. Nejdříve vymyslete příběh, který bude děti hrou provázet. Inspirujte se třeba jejich oblíbeným hrdinou nebo knihou, o to víc se ratolesti do hry ponoří.
Naplánujte a vyznačte trasu a po cestě schovejte indicie, podle kterých se děti dostanou až do cíle. Na konci ukryjte poklad v podobě sladkostí, vytoužené stavebnice nebo třeba plyšáka. Mladší děti při pátrání doprovázejte a raďte jim. Ty starší zase nechte, ať si pozvou kamarády a spolužáky, aby si zábavu užili společně.
Poznávačky, hádanky a hlavolamy
Připravte pro děti několik stanovišť, kde budou plnit úkoly. Mladší můžou například poznávat zvířátka, poslepu ochutnávat různé dobroty nebo házet míčkem na cíl. Starším pak nachystejte záludné hádanky či hlavolamy, které je trochu potrápí.
Odměny pro děti rozvrhněte podle vlastního uvážení. Buď připravte na každé stanoviště nějakou sladkost či drobnou hračku nebo je dětem dejte až na konec za splnění všech úkolů.
>> Vyberte dárky ke Dni dětí na MALL.CZ. <<
Laboratoř na obří bubliny
Pokud nemáte k dispozici velkou zahradu a musíte si při plánování vystačit jen s dvorkem nebo terasou, vrhněte se s dětmi na výrobu obřího bublifuku. Postup je snadný a výsledek opravdu stojí za to.
Na bublinkovou směs si připravte:
- 10 dílů destilované vody,
- 3 díly saponátu (postačí klasický jar),
- 1 díl glycerinu (seženete v lékárně pod názvem Glycerol 85).
A vrhněte se na přípravu:
- Všechny složky dobře promíchejte.
- Směs zahřejte zhruba na 80 °C.
- Přelejte do nádoby s víkem, zavřete a nechte vychladnout.
- Výslednou směs nalejte do mísy nebo lavoru, aby se vám foukátko dobře namáčelo.
Foukátko koupíte v obchodě nebo si vyrobíte vlastní:
- Z drátku vytvarujte kruh a nechte mu odstávat jeden konec, za který se bude pohodlně držet. Pro lepší výsledek kruh ještě obalte gázou.
- Ustřihněte dno PET lahve. Spodek pak namočíte do bublinového roztoku a hrdlem budete foukat.
- Připravte si 2 tyčky nebo klacíky a 2 šňůrky – kratší 60 cm a delší 120 cm. Obě přivažte ke klacíkům na stejných místech. Výsledek by měl připomínat písmeno U. Šňůrky namočte do roztoku a pohybujte s nimi tak, jako byste chtěli do bubliny nabrat vzduch.
Únikovka za špatného počasí
Na Den dětí uspořádáte zábavný program, i když bude pršet. V jedné z místnosti, která se dá zamknout, nachystejte sérii hádanek a hlavolamů. Opět se inspirujte oblíbenými dětskými hrdiny nebo příběhy.
Při řešení hádanek děti postupně hledají indicie, které je zavedou až ke klíči, a tedy i ven z místnosti. S dětmi si domluvte nějaké znamení – například klepání na dveře. To bude znamenat, že máte děti odemknout ještě před dokončením hry.
Při únikových hrách se často řeší šifry a složitější hlavolamy, takže jsou vhodně spíše pro starší děti. S těmi mladšími se pak vrhněte třeba na výrobu slizu.
Jako odměnu pro luštitele připravte třeba deskovou hru nebo napínavou knihu oblíbeného žánru.
Domácí továrna na sliz
Pořádně lepkavý sliz vyrobíte s dětmi jednoduše doma. Připravte si:
- tekuté lepidlo,
- jedlou sodu,
- tekuté mýdlo,
- potravinářské barvivo nebo barevné třpytky.
A hurá na to:
- Připravte si starší nádobu a míchátko.
- Do nádoby nalejte lepidlo a trochu tekutého mýdla a pořádně promíchejte.
- Přidejte potravinářské barvivo nebo třpytky.
- Postupně přisypávejte jedlou sodu a míchejte, dokud směs nezíská požadovanou konzistenci.
>> Inspirujte se dalšími recepty na domácí sliz. <<
A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.