Stavte hrady nebo zachraňte svět: 8 nejzábavnějších deskových her pro malé i velké | Blog Mall.cz

Stavte hrady nebo zachraňte svět: 8 nejzábavnějších deskových her pro malé i velké

Ne náhodou patří deskové hry mezi oblíbené vánoční dárky. Zabaví vás na desítky hodin, stmelí rodinu a skvěle se u nich pobaví školák i babička. Deskovek dnes seženete stovky, tak jak poznat ty dobré? Vybrali jsme pro vás 8 oblíbených her, které jsme osobně vyzkoušeli.

1. Carcassonne

Carcassonne je opevněné středověké město na jihu Francie a také jedna z nejpopulárnějších deskových her současnosti. Hráči si vytahují políčka s městy, loukami či cestami a spojují je dohromady. Postupně tato místa obsazují svými panáčky a ten, kdo na konci ovládá nejvíc míst, vyhrává.

Hru si oblíbili hráči po celém světě hlavně pro její jednoduchost a velkou znovuhratelnost. Tím, že herní plochu skládají hráči z políček, které si náhodně vytáhnou, je každá hra úplně jiná a můžete ji vesele hrát znova a znova. Tvůrci vydali také řadu rozšíření, které do hry přidají například řeky, princeznu, draka či katapulty, kterými si hráči vzájemně sestřelují figurky.

Hráči musí políčka umísťovat tak, aby navazovala na okolní.

2. Timeline

Co bylo dřív? Zubní kartáček, nebo podprsenka? V Timeline hráči vytváří časovou osu z kartiček významných světových vynálezů, objevů a událostí. Každý hráč má v ruce několik kartiček a musí je do časové osy správně umístit. Hráč, který se jako první zbaví všech kartiček, vyhrává.

U této napínavé hry si osvěžíte znalosti dějepisu a dozvíte se spoustu zajímavostí. Třeba, že mikroskop byl vynalezen dřív než teploměr.

3. Osadníci z Katanu

V Osadnících z Katanu se vžijete do role objevitelů opuštěného ostrova. Všichni hráči na ostrově staví cesty, vesnice a města – a ten, kdo jich postaví nejvíc, vyhrál. Aby hráči mohli stavět, potřebují suroviny, které získají z herních poliček či vzájemným obchodováním.

Právě obchodování patří mezi nejzábavnější části hry. Vidíte například, že váš strýc má stádo ovcí, které nutně potřebujete k postavení vesnice, a tak mu za ně nabídnete třeba jeden kus dřeva a obilí. Ze smlouvání a vzájemné komunikace mezi hráči často vznikají třeskuté situace.

Na začátku každého kola určí hod kostkou, jaké kartičky surovin hráči dostanou. Potom je mohou spotřebovat nebo vzájemně vyměnit.

4. Mysterium

Máte rádi detektivky a záhady? Pak si Mysterium zamilujete. Jeden z hráčů byl zavražděn a ostatní se snaží jeho vraždu objasnit. Zavražděný hráč vystupuje jako duch, nesmí mluvit a komunikuje s ostatními pouze rozdáváním kartiček s abstraktními obrázky. Pomocí nich musí ostatní hráči uhodnout, kdo, kde a čím nešťastníka zavraždil. Ale pozor, na objasnění vraždy máte jenom sedm herních kol a ne vždy to byl zahradník.

5. Dominion

Dominion si získal světovou popularitu hlavně díky unikátnímu pravidlu – hráči si za kartičky se zlaťáky kupují další kartičky, které si postupně míchají do svého balíčku. Balíčky karet hráčům postupně rostou, a kdo má na konci v balíčku nejvíc hodnotných karet, vyhrál.

Hráči se proto snaží nahromadit jmění dřív než soupeři a zahlcovat balíčky protivníku škodlivými kartami. Hra vyžaduje spoustu taktizování, ale ten pocit, když se váš balíček plní mocnými kartami, je k nezaplacení.

Za zlaťáky kupujete akční karty, které vám dávají různé výhody. Například, že si ve svém kole líznete o 2 karty víc nebo že můžete zahrát více akcí naráz.

6. Pandemic

Pandemic patří mezi nejoblíbenější kooperativní hry na světě. Hráči v nich nesoupeří mezi sebou, ale s hrou samotnou – vyhrají buď všichni, nebo nikdo. Vtělíte se do role lékařů a vědců ve snaze zlikvidovat celosvětovou pandemii. Cestujete po světě, léčíte nemoci a snažíte se vynalézt léky. Po celou dobu musíte pečlivě spolupracovat a taktizovat, a proto vás radost ze společného vítězství vždy dostane do euforie.

7. Citadela

Citadela je důkazem toho, že k zábavné hře plné nečekaných situací a taktizování stačí pár kartiček. Každý z hráčů si staví město z karet, které kupuje za zlaťáky. V každém kole si navíc hráči tajně zvolí jednu z rolí (jako král, kupec nebo zloděj), pomocí kterých získávají jmění a škodí ostatním. Pokud máte rádi lsti a přechytračování vašich kamarádů, je pro vás Citadela jako stvořená.

Každý hráč si staví své vlastní město. Každá budova v něm stojí určitý počet zlaťáku, který najdete v levém horním rohu karty.

8. Velká kniha strašlivých čar

Partička studentů čarodějné školy objeví prokletou knihu, ze které vylézají strašlivá monstra. Na vás je, abyste tuto prekérní situaci vyřešili. Stejně jako v Pandemicu jde o kooperativní hru a hráči musí vyhrát společně.

K poražení každého monstra musíte nastřádat určitý počet barevných karet. Jakmile všechna monstra zneškodníte, vítězství je vaše. Velká kniha strašlivých čar vás okouzlí napětím, radostí ze spolupráce i nádhernými ilustracemi.

>> Vyberte si z dalších zábavných deskových her, kterým to bude pod stromečkem slušet. <<

Která hra z naší osmičky vás zaujala nejvíc? Napište nám do komentářů.