Rodičovský hit: udělejte dítěti activity board | Blog Mall.cz

Rodičovský hit: udělejte dětem activity board, stěna s hejblátky je zabaví na hodiny

I když dítku pořídíte drahou a vymazlenou hračku, nejvíc si stejně vyhraje s obyčejným zipem nebo provázky. Takže není divu, že se hitem mezi hračkami stal takzvaný activity board – stěna se zipy, ozubenými kolečky a dalšími drobnostmi „co dům dal”. Přečtěte si, proč activity board děti baví a jak ho sami vyrobíte.

Už jste slyšeli o activity boardu? Někdy se mu říká také busy board nebo sensory board, česky jednoduše: učící deska. Rodiče na interaktivní hračku nedají dopustit – zaměstná totiž prcky od jednoho roku až po velké školáky. A klidně na několik hodin.

Activity board je většinou dřevěná deska s připevněnými prvky na hraní jako například:

 • světýlka,
 • ozubená kolečka,
 • zipy,
 • zámky nebo třeba kolíčky.

Zkrátka předměty z běžného života, které děti lákají a svádí k objevování. Navíc si tak konečně mohou sáhnout na věci, které běžně používá máma a táta.

Ideální jsou předměty, které se dají vytahovat, posouvat, cinkají nebo se otáčí. Díky tomu podněcují v dětech kreativitu, logické myšlení a podporují jemnou i hrubou motoriku.

Activity board: hra i učení v jednom

Inspirací pro vytvoření stěny s hejblátky bylo učení Marie Montessori, které děti přirozeně vede k poznávání nových věcí a v tempu, které jim vyhovuje. Při objevování nejrůznějších předmětů se dětí učí, jak co funguje. Zkoumají, prohlíží, zkouší a soustředí se.

Na rozdíl od klasického pojetí Montessori je tady ale rozdíl – učící stěna obsahuje spoustu aktivit, takže se děti nesoustředí jen na jednu věc. Zároveň se nenaučí, jak předměty fungují v reálu a jak se opravdu používají. I tak ale activity board děti rozvíjí.

Záleží, jaké aktivity na stěnu připravíte, podle toho:

 • rozvíjí jemnou motoriku a pomáhá dětem, aby se naučily koordinovat pohyby,
 • učí je vnímání barev i zvuků,
 • podporuje fantazii, trpělivost a vytrvalost.

>> Prozkoumejte Montessori pomůcky a hračky na MALL.CZ. <<

Máte-li ve své rodině kutila, svěřte výrobu activity boardu jemu. • 

Jak vytvoříte activity board

Stěnu plnou aktivit si můžete koupit už hotovou. Pokud ale chcete dítěti nachystat interaktivní hračku na míru, vyrobíte ji hravě i sami doma.

Než se pustíte do výroby, prohledejte dům. V dílně, komoře nebo starých skříních najdete nejvíc pokladů, které na výrobu hračky využijete. Teprve potom se vypravte do obchodu a dokupte další – podívejte se do železářství nebo obchodů pro kutily.

A jaké drobnosti hledat? Cokoli, co se hýbe, svítí, vydává zvuk a upoutá pozornost vašeho prcka. Při výběru vezměte v potaz také zručnost a věk dítěte. Mezi nejoblíbenější hračky na activity board patří:

 • dřevěná kolečka,
 • klasické zámky,
 • klíče,
 • staré vypínače,
 • zipy,
 • zvonky od kola či klakson.

„Pokud vymýšlíte, jak bude activity board vypadat, držte se pravidla: všeho s mírou. Z naší zkušenosti platí, že když je na malém prostoru až moc věcí, děti se nedokážou pořádně soustředit na nic. Proto se nám osvědčilo vybrat jen pár nejlepších aktivit a ty na desku umístit. Klidně můžete vytvořit i víc učících stěn a každou zaměřit na něco jiného.”

Petra, maminka malé Aničky

Dejte pozor, aby byla deska bezpečná – všechny části musí na prkně dobře držet, aby dítě v nestřežené chvilce nic nespolklo. • 

Jak na to:

 1. Na výrobu activity boardu si nachystejte dřevěnou nebo laminátovou desku, poslouží vám třeba stará dvířka od skříně. Nejdřív ze všeho ale desku opracujte a nalakujte, ať je hladká a dítě se o ni neporaní.
 2. Neobejdete se bez nářadí – na přidělání vychytávek využijete šroubováky, vrtačku, kleště i šroubky a vruty všech velikostí. Hodí se také lepidlo nebo tavná pistole.
 3. Začněte k desce přidělávat jednotlivé součástky. Něco přilepte, něco přišroubujte nebo přivrtejte. Vždy ale zkuste s hračkou silou zacloumat, jestli pevně drží a vydrží i nápor dětských hrátek.
 4. Hotovou učící desku přidělejte na stěnu v bytě nebo na terase. Připevněte ji pořádně, ať na dítě v zápalu hry nespadne.

Doplňujte, obměňujte

Může se stát, že některá hračka vaše dítko nezaujme nebo ho po pár týdnech omrzí. Klidně část desky obměňte – nové hračky děti opět namotivují ke hře.

A pokud si troufáte na výrobu učící stěny pro pokročilé, neomezujte se jen na jednu desku. Vytvořte celý domeček nebo kostku, která má hrací prvky téměř ze všech stran. Na rozdíl od desky ji snadno přenesete a dítě si s ní může hrát kdekoli.

Náš tip: Jestli se prcek od chytré hračky ne a ne odtrhnout, vytvořte pro něj ještě jednu mini verzi. Je ideální na cesty a zabaví malé nezbedy třeba v autě.

Sledujte děti, jak se v jednotlivých aktivitách zlepšují a jsou zručnější. Za chvíli roztočí kolečka nebo provlečou tkaničky bez problému. • 

Náš tip: deka plná aktivit

Jestliže nemáte velkou hračku kam dát, pořiďte místo dřevěné desky deku a našijte na ni knoflíky, zipy nebo tkaničky, které bude moct dítko splétat. Deka se hodí pro děti, které ještě nesedí nebo nestojí.

„Pro moji malou dcerku vyrobila takovou hrací deku babička. Přišila na ni navlečené korálky na šňůrce, barevná stužková poutka i plastové zrcátko, ve kterém se dítě může prohlížet. Navíc je deka praktická i na cesty.”

Petra, maminka malé Aničky

>> Čtěte také, jak zařídíte dětský pokoj podle Montessori. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.