Dvakrát měř, jednou řež
U stavby pískoviště platí známé pořekadlo dvojnásobně. Předem si ujasněte, pro kolik dětí pískoviště budujete a co od něj očekávají - jestli jim stačí dělat bábovky, chtějí převážet písek tatrovkou nebo hloubit tunely. A ještě než se pustíte do shánění materiálu a stavby, promyslete také, kde pískoviště postavíte.
Vyberte místo, kde je stín, nebo kam můžete postavit slunečník. Dostat děti z pískoviště je totiž většinou problém. Zároveň myslete i na sebe - abyste na pískoviště dobře viděli a měli přehled, co vaše děti zrovna podnikají.
Jaké dřevo potřebujete
Máte doma dřevěné fošny, prkna, palubky nebo třeba kulatiny, a nevíte co s nimi? Využijte je na pískoviště. Potřebujete kvalitní dřevo, které nezničí déšť ani sníh.
Pokud vám zbyla jen kratší prkna, vybudujte menší pískoviště, nebo se poptejte místního truhláře či v pile.
Pozor na prorůstání trávy
Písek se vyplatí oddělit od půdy, na které je vysypaný, aby jím neprorůstala tráva. Použijte například geotextilii nebo mulčovací textilii, které navíc propouští vodu. Díky tomu nebudou v pískovišti zůstat kaluže.
Linoleum nebo pevná fólie se pod pískem jen tak nepoškodí. Nepropouští ale vodu, takže byste měli zabránit pršení do pískoviště nebo písek po dešti přeházet a nechat vyschnout, ať děti nejsou v mokru.
Zabraňte znečištění písku
Písek je velké lákadlo pro kočky, psy a další zvířata. Proto byste měli zajistit, že si na pískovišti budou hrát jen vaše děti, a zakrýt ho. Můžete vyrobit dřevěné víko, přetáhnout pískoviště každý večer fólií s gumou, ušít plachtu nebo ji koupit.
Pískoviště by mělo přes noc „dýchat”, aby se vypařovala voda a dřevo neplesnivělo ani netrouchnivělo. Proto se vyplatí vyrobit poklop tak, aby se u písku vyměňoval vzduch, i když ho přiklopíte.
Pusťte se do práce
Vyschlé dřevo obruste dohladka a přeměřte. Pokud používáte fošny, potřebujete na čtvercové pískoviště dvě kratší a dvě delší, které zasadíte do sebe. Kulatiny si zase na koncích nařízněte, pak skládejte do sebe jako skládačku a spojujte vruty.
S prkny máte na výběr - buď uřízněte dvě kratší a dvě delší a sbijte je k sobě, nebo prkna nařízněte a složte do sebe.
Přes rohy pískoviště můžete ještě přibít dřevěné trojúhelníky. Pískoviště zpevní a děti si na ně rády sednou nebo třeba položí pití.
Zapustíte pískoviště do země nebo postavíte na povrchu?
Pískoviště můžete postavit na rovné zemi nebo vyhloubit díru. Pokud se rozhodnete pro jednodušší variantu, vyberte rovný kousek zahrady, položte fólii a na ni dřevěnou konstrukci.
Pokud se rozhodnete zasadit pískoviště do jámy, vykopejte ji přibližně 15 centimetrů hlubokou. Spodek vysypte vrstvičkou písku - pomůže vám urovnat a uhladit dno. Do jámy položte jednu vrstvu trámů, na ně fólii a přes ni další vrstvu trámů.
Jak na pískoviště, když nemáte dřevo
Ne každý se po odpoledních rád baví řezáním dřeva a zatloukáním hřebíků. Jestli zrovna nemáte po ruce žádné dřevo nebo se obáváte třísek, zkuste přenosné želví pískoviště. Na zimu ho snadno ze zahrady sklidíte a děti si nového zvířecího kamaráda zamilují.
Zkuste další vychytávky
Jestli přemýšlíte, jak pískoviště ještě vylepšit, položte okolo něj dlažbu. Z ní jednoduše písek smetete a nebudete ho vybírat z trávy.
Teď zbývá jen pořídit hračky na písek a už mohou děti pozvat svoje kamarády na parádní pískoviště!