Postavte dětem parádní pískoviště | Blog Mall.cz

Postavte dětem parádní pískoviště

Na zahradu patří stromky, zelenina a taky pořádné pískoviště, které můžete koupit nebo rovnou sami postavit. Při výrobě nezapomínejte na několik důležitých věcí a předem si nachystejte všechno potřebné.

Dvakrát měř, jednou řež

U stavby pískoviště platí známé pořekadlo dvojnásobně. Předem si ujasněte, pro kolik dětí pískoviště budujete a co od něj očekávají - jestli jim stačí dělat bábovky, chtějí převážet písek tatrovkou nebo hloubit tunely. A ještě než se pustíte do shánění materiálu a stavby, promyslete také, kde pískoviště postavíte.

Vyberte místo, kde je stín, nebo kam můžete postavit slunečník. Dostat děti z pískoviště je totiž většinou problém. Zároveň myslete i na sebe - abyste na pískoviště dobře viděli a měli přehled, co vaše děti zrovna podnikají.

Jaké dřevo potřebujete

Máte doma dřevěné fošny, prkna, palubky nebo třeba kulatiny, a nevíte co s nimi? Využijte je na pískoviště. Potřebujete kvalitní dřevo, které nezničí déšť ani sníh.

Pokud vám zbyla jen kratší prkna, vybudujte menší pískoviště, nebo se poptejte místního truhláře či v pile.

Fošny jsou bytelné a dětem se na nich bude dobře sedět. • 

Pozor na prorůstání trávy

Písek se vyplatí oddělit od půdy, na které je vysypaný, aby jím neprorůstala tráva. Použijte například geotextilii nebo mulčovací textilii, které navíc propouští vodu. Díky tomu nebudou v pískovišti zůstat kaluže.

Linoleum nebo pevná fólie se pod pískem jen tak nepoškodí. Nepropouští ale vodu, takže byste měli zabránit pršení do pískoviště nebo písek po dešti přeházet a nechat vyschnout, ať děti nejsou v mokru.

Zabraňte znečištění písku

Písek je velké lákadlo pro kočky, psy a další zvířata. Proto byste měli zajistit, že si na pískovišti budou hrát jen vaše děti, a zakrýt ho. Můžete vyrobit dřevěné víko, přetáhnout pískoviště každý večer fólií s gumou, ušít plachtu nebo ji koupit.

Pískoviště by mělo přes noc „dýchat”, aby se vypařovala voda a dřevo neplesnivělo ani netrouchnivělo. Proto se vyplatí vyrobit poklop tak, aby se u písku vyměňoval vzduch, i když ho přiklopíte.

Každé pískoviště je originál, takže můžete na stavbu a ozdobu použít cokoliv dalšího, co máte doma. • 

Pusťte se do práce

Vyschlé dřevo obruste dohladka a přeměřte. Pokud používáte fošny, potřebujete na čtvercové pískoviště dvě kratší a dvě delší, které zasadíte do sebe. Kulatiny si zase na koncích nařízněte, pak skládejte do sebe jako skládačku a spojujte vruty.

S prkny máte na výběr - buď uřízněte dvě kratší a dvě delší a sbijte je k sobě, nebo prkna nařízněte a složte do sebe.

Přes rohy pískoviště můžete ještě přibít dřevěné trojúhelníky. Pískoviště zpevní a děti si na ně rády sednou nebo třeba položí pití.

Zapustíte pískoviště do země nebo postavíte na povrchu?

Pískoviště můžete postavit na rovné zemi nebo vyhloubit díru. Pokud se rozhodnete pro jednodušší variantu, vyberte rovný kousek zahrady, položte fólii a na ni dřevěnou konstrukci.

Pokud se rozhodnete zasadit pískoviště do jámy, vykopejte ji přibližně 15 centimetrů hlubokou. Spodek vysypte vrstvičkou písku - pomůže vám urovnat a uhladit dno. Do jámy položte jednu vrstvu trámů, na ně fólii a přes ni další vrstvu trámů.

Při hraní je písek úplně všude. Horší než nepořádek ale je, když si ho děti nasypou do očí. • 

Jak na pískoviště, když nemáte dřevo

Ne každý se po odpoledních rád baví řezáním dřeva a zatloukáním hřebíků. Jestli zrovna nemáte po ruce žádné dřevo nebo se obáváte třísek, zkuste přenosné želví pískoviště. Na zimu ho snadno ze zahrady sklidíte a děti si nového zvířecího kamaráda zamilují.

Želví pískoviště na zimu snadno ze zahrady sklidíte. • 

Zkuste další vychytávky

Jestli přemýšlíte, jak pískoviště ještě vylepšit, položte okolo něj dlažbu. Z ní jednoduše písek smetete a nebudete ho vybírat z trávy.

Teď zbývá jen pořídit hračky na písek a už mohou děti pozvat svoje kamarády na parádní pískoviště!