Kousání nehtů je tak rozšířený zlozvyk, že má dokonce svůj odborný termín. Říká se mu onychofagie a podle amerického výzkumu se týká asi 20–30 % populace. Nejčastěji si přitom lidé koušou nehty ze stresu nebo v úzkosti. Okusování je v té chvíli uklidňuje a pomáhá náročnou situaci překonat.
U dětí kousání spustí klidně náročná písemka nebo napínavý pořad v televizi, dospělým zase starosti v práci.
Chcete-li dítko zlozvyku zbavit, připravte se na dlouhý boj. Začněte s tím, že své ratolesti vysvětlíte, jak důležité jsou hezké nehty a ruce – jsou přece vizitkou člověka. Pokud to nepomůže, začněte s následujícími triky. A dobrá zpráva, většina z nich platí i na nenapravené dospěláky.
1. Doplňte do jídelníčku vápník
Podle některých teorií je důvodem zlozvyku nedostatek vápníku, který si kousáním nehtů dítě přirozeně doplňuje. Jako první krok proto obohaťte dětské svačinky o mléčné výrobky – nakupujte víc jogurtů, sýrů nebo mléka. Pokud se do měsíce nic nezmění a váš potomek má stále v jednom kuse ruce u pusy, přejděte na další metody.
2. Zbavte děti stresu
Pokud mají děti každý den po škole kroužek a po večerech se učí na písemky, klidu jim to nepřidá. Okusováním nehtů si pak vybíjejí stres a uklidňují se. Zkuste se zamyslet, jestli není vaše ratolest zbytečně v napětí a doma nastolte pomalejší tempo.
A nebo vyzkoušejte antistresové techniky, které napětí odbourají místo okousaných nehtů a kůžiček. Pomůže, když v napjaté situaci:
- dítko mačká papír,
- dáte ratolesti žvýkačku
- nebo jí ruce zaměstnáte antistresovým míčkem či antistresovými omalovánkami.
3. Myslete na pravidelnou manikúru
Příležitost dělá okusovače nehtů. Kontrolujte dětem nehty pravidelně a vždy je zastřihněte nebo zpilujte – jen tak nebudou mít co kousat.
Náš tip: Hlavně u malých dětí nezapomínejte ani na nohy. Děti jsou ohebné a často si koušou nehty i tam.
>> Pořiďte manikúru a další dětské kosmetické pomůcky na MALL.CZ. <<
4. Jednejte s dětmi v rukavičkách
Už naše babičky nasazovaly dětem na noc rukavice – s nimi se k prstíkům nedostanou a nehrozí, že se před usnutím zabaví okusováním nehtů. Jestli máte doma malého nezbedu, který si potají rukavičky sundává, pořiďte náplasti a prsty dítku zalepte.
5. Zkuste hořký lak
A když všechny pokusy selžou, skočte do lékárny pro speciální lak na nehty proti okusování. Pomůže hlavně v případě, kdy si nezbedové koušou nehty nevědomky. Nechutně hořká chuť laku jim vždy připomene, že se to nemá a donutí děti držet prsty daleko od pusy.
Jen nezapomeňte každé ráno nehty přetřít novou vrstvou. Lak je bezbarvý, takže ho klidně pořiďte i pro kluky.
Další tip, který pomáhá
Myslete na to, že spouštěčem kousání nehtů je stres a napjaté situace. Když budete dětem nadávat a dělat ze zlozvyku aféru, situaci jen zhoršíte. Raději na to jděte po dobrém a stanovte si třeba společně heslo, kterým dítě upozorníte vždy, když si začne nehty kousat.
Heslo zvolte krátké a úderné, třeba: nehty, hezké ruce nebo klidně králíček. Záleží jen na vás.
Čím dřív nechutný zlozvyk zarazíte, tím líp
Okousané nehty totiž nejsou jen ošklivé na pohled, ale ovlivňují i zdraví:
- konečky prstů jsou bolestivé a mohou dokonce omezit pohyby dětské ruky,
- pod nehty najdete mnoho bakterií, které se okusováním dostávají do těla,
- nehty a kůžičky mohou začít krvácet nebo hnisat a jsou náchylnější k plísním a infekcím,
- okusování nehtů ničí také zuby.
Bojujete doma s kousáním nehtů? Napište nám do komentářů, co vám pomohlo se zlozvykem zatočit.
A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.