Nový hit: vyrobte si s dětmi parádně nechutný sliz | Blog Mall.cz

Nový hit: vyrobte si s dětmi parádně nechutný sliz

Děti a teenageři z celého světa podlehly novému trendu: výrobě slizu. Společně si s ním užijete spoustu zábavy a navíc ho vyrobí úplně každý za pár minut. Stačí vám k tomu jen lepidlo, jedlá soda a tekuté mýdlo.

Dětský sliz na hraní není žádnou novinkou, hračkářská firma Mattel s ním poprvé přišla už v roce 1976. Po více než 40 letech však hlásí návrat na výsluní a mezi dětmi si vysloužil ještě větší popularitu, než kterou měl svého času třeba fidget spinner.

Výroba slizu je přitom ještě jednodušší než výroba antistresového točítka. Návodů existuje více, tento je ale ze všech nejjednodušší. Stačí vám jenom:

Sliz vyrobíte i za pomocí obyčejného tekutého mýdla. • 

Nejjednodušší návod na výrobu domácího slizu

Samotný sliz vyrobíte smícháním zmíněných přísad a uhnětením směsi:

 1. Do misky nalijte tekuté lepidlo, například Herkules,
 2. přidejte trošku tekutého mýdla,
 3. poctivě zamíchejte,
 4. dle libosti přidejte potravinářské barvivo nebo třpytky,
 5. za neustálého míchání přidávejte jedlou sodu,
 6. nakonec směs uhněťte.

Nezapomínejte, že sliz poměrně rychle vysychá a tvrdne. Takže pokud si s ním děti zrovna nehrají, schovejte ho do uzavíratelné krabičky.

Přidáním barviva nebo třpytek svůj sliz parádně vylepšíte. • 

Další možnost: sliz z roztoku na kontaktní čočky

Jestliže se vám sliz z tekutého mýdla nepozdává, můžete zkusit i další návod. V tom tekuté mýdlo nahrazuje roztok z kontaktních čoček.

 1. Do misky nalijte asi 170 g lepidla,
 2. přidejte ½ polévkové lžíce jedlé sody a pořádně promíchejte,
 3. pokračujte dvěma polévkovými lžícemi vody,
 4. přidejte potravinářské barvivo nebo třpytky,
 5. za stálého míchání pomalu přidávejte roztok na kontaktní čočky,
 6. výslednou hmotu uhněťte.

Jen dávejte pozor na množství roztoku. Pokud ho dáte málo, bude sliz mazlavý. Pokud moc, bude tvrdý a nepoddajný.

Roztok proto přidávejte postupně po malých dávkách, dokud nedosáhnete ideální konzistence. Můžete jej přidávat i během hnětení.

Se slizem si vyhrají děti i teenageři. • 

Starý dobrý sliz: potřebujete borax

V 80. a 90. letech se sliz vyráběl ještě jinak, k této verzi ale budete potřebovat borax: přípravek na hnojení rostlin. Sliz z boraxu je podle mnohých objektivně nejlepší, ale opatrnější rodičové tento způsob možná nevyužijí, protože borax může u citlivějších jedinců způsobit zdravotní komplikace.

Borax seženete v drogerii, případně v obchodech se zahradnickými potřebami. Jak boraxový sliz vyrobit?

 1. Do první misky nalijte lepidlo a studenou vodu v poměru 1:1 (například 150 ml lepidla a 150 ml vody) a promíchejte,
 2. do druhé misky nalijte borax a teplou vodu v poměru 1:4 (například 20 ml boraxu a 80 ml vody) a velmi pečlivě promíchejte,
 3. obě směsi smíchejte dohromady v poměru 1:3 (na 100 ml boraxového roztoku připadá 300 ml lepidlového roztoku),
 4. přidejte potravinářské barvivo nebo třpytky,
 5. při stálém míchání vylejte přebytečnou vodu,
 6. výslednou hmotu uhněťte.

Pokud je sliz moc řídký, přidejte víc lepidla nebo namíchaného boraxu s vodou a promněte v rukou. Jestliže je naopak moc tuhý a trhá se, přilijte do něj trochu mýdla. 

Sliz bez lepidla a boraxu? Taky to jde

Některé děti slizu propadnou a hrají si s ním klidně několik hodin denně. V takovém případě nejspíš oceníte zdravější variantu bez lepidla i bez boraxu. Výsledek sice nebude tak působivý, ale pořád stojí za to.

Na sliz bez lepidla potřebujete jen šampon (nebo kondicionér) a kukuřičný škrob, které smíchejte v poměru 1:2 a poctivě uhněťte. Za pár minut je hotovo. Pokud se sliz trhá, přidejte šampon, pokud je lepivý, dejte víc škrobu.

Úplně stejným způsobem sliz vyrobíte také z jaru a hladké mouky, opět volte poměr 1:2. Další děti pak experimentují a vyrábějí sliz třeba jen z šamponu a sprchového gelu, které po smíchání na 20 minut dají do mrazáku.

Jak dostat sliz z koberce či oblečení

I když na své děti dáte sebelepší pozor, někdy sliz skončí na tričku nebo na koberci. V takovém případě počkejte, než sliz úplně zaschne, a poté jej opatrně odloupněte.

Pokud vám to nejde, vezměte líh, zakápněte skvrnu a nechte působit tak dlouho, dokud se sliz nerozpustí. Pak jej hadříkem setřete. Dávejte ale pozor na umělé tkaniny (například nylon či polyester), kterým líh nesvědčí. U takových materiálů si vypomozte spíše olejem s názvem WD-40. Opět zakápněte, nechte působit a setřete.

Výroba domácího slizu je u dětí světovým hitem. Ladí vlastní recepty, natáčí videa na YouTube, některé se slizem i obchodují. Vyzkoušejte jeden z našich receptů – dáte tím svým dětem nejoriginálnější dárek za poslední roky.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.