Nejčastější dětská jména v ČR: Nechte se inspirovat | Blog Mall.cz

Nejčastější dětská jména v ČR: Nechte se inspirovat

Výběr jména dítěte bývá pro nastávající rodiče jedním z nejtěžších rozhodnutí, na kterém se často nedokážou shodnout. Pokud jste v tuto chvíli v očekávání a stále přemýšlíte nad tím, jak by se mělo vaše miminko jmenovat, vaše rozhodování vám usnadníme. Přinášíme vám přehled nejčastějších jmen v ČR, které rodiče v posledních letech dávají svým novorozeným miminkům.

Žebříček nejoblíbenějších jmen novorozených miminek

Čekáte miminko? O tom, jak se bude vaše dítě jmenovat, jistě přemýšlíte celé své těhotenství. Jestliže jste si už předem jasně neurčili, jak své dítě pojmenovat, vybrat pro něj to správné jméno je pro vás jistě velmi tvrdý oříšek. Zvlášť pokud se na konkrétním jménu nemůžete shodnout ani se svým partnerem, tedy otcem dítěte.

Aby bylo vaše rozhodování snazší, nahlédněte do žebříčku nejoblíbenějších jmen novorozených dětí v Česku. Která chlapecká a dívčí jména dávali rodiče v roce 2019 svým dětem nejčastěji?

Nejčastější chlapecká jména roku 2019

Co se týče žebříčku nejčastějších chlapeckých jmen v Česku, dlouhé roky mu vévodí jména Jakub a Jan. Ani rok 2019 nebyl výjimkou a tato chlapecká jména zvítězila na plné čáře. V roce 2019 se Jakub konkrétně umístil na prvním místě, Jan zůstal na druhém místě těsně za ním.

V závěsu za Jakubem a Janem následovala jména Tomáš, Matyáš, Adam, Filip, Vojtěch, Lukáš, Martin a Matěj. V každém případě jde o celorepublikovou statistiku nejčastějších chlapeckých jmen roku 2019. V některých krajích Česka se do top 10 nejoblíbenějších jmen probojovala i další jména. Například v Pardubickém a Karlovarském kraji to byl David, v Olomouckém kraji Michal a v Libereckém kraji Ondřej.

>> Hračky, které potěší každého chlapce, pořídíte na e-shopu MALL.CZ <<

Chlapečci narození v roce 2019 nejčastěji dostávali jméno Jakub a Jan. Foto: Shutterstock.com • 

Nejčastější dívčí jména roku 2019

V případě nejčastějších dívčích jmen, která rodiče dávají svým novorozeným holčičkám, dlouhá léta vítězí Eliška. Také v roce 2019 Eliška opět vyhrála. Na druhém místě nejoblíbenějších dívčích jmen za rok 2019 se umístila Anna následovaná Adélou.

Do top 10 nejčastějších jmen roku 2019 dále patří Tereza, Sofie, Viktorie, Ema, Karolína, Natálie a Amálie. Také v tomto případě se jedná o celorepublikovou statistiku a oblíbenost dívčích jmen se mírně liší kraj od kraje. Například na Vysočině by se do top 10 dostala také Gabriela nebo v Ústeckém kraji Laura.

Tip: Narození dítěte patří k nejkrásnějším okamžikům, které můžeme v životě zažít. Jak si tyto nádherné vzpomínky na dobu, kdy se vaše miminko zrovna narodilo, uchovat navždy? Otiskněte mu nožičku či  ručičku nebo si vyrobte přímo jejich 3D odlitek. 

>> Speciální sady pro uchování vzpomínek koupíte na MALL.CZ. <<

Dítě nemusí mít pouze jedno jméno

Svému miminku nemusíte dát pouze jedno jméno. Inspirujte se dalšími českými rodiči, které svému novorozenému dítěti dali jména rovnou dvě. Jak potvrzuje i Český statistický úřad, miminka jsou v Česku stále častěji pojmenovávána jmény složeného typu.

Chlapečci se tak například jmenují Jakub Jan, Adam Jiří nebo Vojtěch Pavel. U českých novorozených holčiček se zase velmi často objevují jména Eliška Kateřina, Veronika Anna nebo Anna Marie.

Tip: Výběr jména dítěte se nemusí odvíjet pouze od dívčích či chlapeckých jmen, která jsou momentálně v kurzu. Sepsali jsme pro vás několik dalších pravidel, podle kterých zaručeně vyberete to správné dětské jméno.

Výběr jména pro miminko je jedním z nejtěžších rozhodnutí. Foto: Shutterstock.com • 

Dítě pojmenované po mamince nebo tatínkovi. I to je možnost

Spousta rodičů pojmenovává své děti i po sobě. V roce 2019 tak novorození chlapci po svých tatíncích nejčastěji dědili jména Petr, Jiří a Jan. Holčičky pak po maminkách dostávaly nejčastěji jméno Zuzana, Lucie a Marie. Zajímavostí je, že novopečení rodiče předávají svá jména zejména v mužské linii, a to v celých 16 procentech. V ženské linii jsou to pak pouhá 4 procenta.

Jméno podle oblíbené seriálové postavy: Pro mnohé velký extrém

Český statistický úřad každoročně zaznamenává, že rodiče pojmenovávají své děti velmi netradičními jmény. Tato dětská jména se nejčastěji odvíjí od významných sportovních osobností. Někteří rodiče se rovněž inspirují jménem své oblíbené seriálové nebo filmové postavy. Přijde vám to jako extrém? V tom případě pro své dítě raději vyberte klasické české jméno, jehož výběr vám váš potomek v budoucnu nikdy nevyčte.

Péči o miminko vám usnadní MALL klub pro děti

Výběr dětského jména je zkrátka velmi náročnou záležitostí. Ještě náročnější je však pro novopečené rodiče prvních pár týdnů po narození jejich vytouženého miminka. V této době si na své novorozeňátko zvykají a učí se o něj s láskou pečovat.

Péči o vaše miminko vám usnadní MALL klub pro děti, což je věrnostní klub plný výhod na dětský sortiment. Když se do tohoto klubu přihlásíte, získáte slevu 200 Kč na první nákup na internetovém obchodu MALL.CZ, ať už svému děťátku objednáte pleny, výživu, hračky nebo oblečení.

>> Do MALL klubu pro děti se můžete přihlásit ZDE.<<

Po šest prvních měsíců máte navíc v rámci MALL klubu pro děti na všechny objednávky z e-shopu MALL.CZ dopravu zdarma, což se obzvlášť v těchto dnech náramně hodí. A každý měsíc budete mailem dostávat exkluzivní slevové kupony. V případě, že si objednáte zboží, které z nějakého důvodu nepotřebujete nebo které vašemu miminku nesedí, jako členové klubu můžete objednávku bez jakéhokoliv důvodu vrátit do 30 dnů na místo standardních 14 dnů.

Tip: Plaťte až za 30 dnů. Nejdříve si nákup z e-shopu MALL.CZ bez placení předem prohlédněte či vyzkoušejte a nechejte si jen to, co pro miminko skutečně potřebujete. Hledejte při placení červenomodré logo MALL Pay a zvolte: Zaplatím do 30 dní. Tato služba je pro členy MALL klubu pro děti zcela zdarma.