Maminko, kup nám zvíře! | Blog Mall.cz

Maminko, kup nám zvíře!

Naučte děti zodpovědnosti a pořiďte jim akvárium.

Pro koho je akvárium ideální

Děti dožadující se psa, morčete nebo rovnou koně většinou neumlčíte plyšákem a čokoládou. A jestli je už vaše domácí situace nesnesitelná, udělejte kompromis. Začněte nenáročným akváriem.

Ryba je stejně jako každé jiné zvíře živý tvor a děti s ní tak musí zacházet. Proto pořiďte akvárium dětem, které už si uvědomují rozdíl mezi zvířetem a hračkou a chápou, že ryba potřebuje:

 • krmení,
 • čistou vodu
 • a pravidelné přisvícení.

Na rybičky je velmi snadné zapomenout - nekňučí, nepískají a ani se jinak nedožadují krmení. Proto se akvárium hodí pro děti, které už prokázaly zodpovědnost třeba při hlídání kamarádova zvířete. Vysvětlete jim, že když se postarají o rybičku, budete si jistí, že zvládnou i činčilu nebo psa.

Akvarijní ryby většinou stačí krmit jen 1 až 2× denně. Nepřekrmujte je - nadbytečné jídlo spadne do kamínků, kde většinou zůstává, protože jej ryby neumí vybrat a sníst.

Pokud se chystáte na týdenní dovolenou, můžete být v klidu. Pro většinu ryb není týden bez krmení problém. Řešením je také automatické krmítko, které rybám postupně dávkuje potravu.

Co potřebujete k chovu rybiček

Mít doma rybičky a starat se o ně tak, aby přežily a byly krásné? To není žádná velká věda. Potřebujete k tomu:

 • nádrž na vodu,
 • čisticí filtr,
 • osvětlení,
 • topítko,
 • kamínky nebo písek na dno,
 • rostlinky a rybičky.

Běžně akvárium seženete také v praktickém setu.

Základní vybavení můžete doplnit o vzduchování - je to přístroj, který vodu obohacuje o vzduch. Většinou ale rybkám stačí kyslík, který vyprodukují vodní rostliny při fotosyntéze.

Základní nádobu nezapomeňte doplnit o filtr, ať se voda v akváriu nekazí. • 

Zjistěte, která akvarijní nádrž je pro vás nejlepší

Jednou z hlavních součástí akvária je nádrž. Pořídíte ji:

Akvárium má obvykle tvar kvádru, méně často koule. Ta je totiž vhodná pro rostliny nebo sladkovodní krevety. Pro ryby se koule nehodí.

Možná si říkáte, že když s akvaristikou teprve začínáte, bude lepší malá nádrž na pár litrů vody - ale opak je pravdou.

Ve větším akváriu se přirozeněji udržuje stabilita ekosystému a čistíte ho proto méně často než malou nádrž. Když zapomenete rybky nakrmit, mají navíc lepší možnost najít si něco od minule na kamíncích.

Vodní rostliny akvárium oživí a hlavně produkují kyslík, který ryby potřebují. Pokud rybky začnou rostlinky okusovat, chybí jim zelené krmení. • 

Vybírejte nenáročné rybky

Pokročilejší chovatelé mají v akváriu slanou vodu a chovají mořské rybky. Pro začátečníky se ale určitě hodí rybičky sladkovodní. O krásný pohled se tím neochudíte - i sladkovodní rybky jsou pestrobarevné. 

Péče o tyto rybky je snadná a jsou krásné na pohled. • 

Krásně barevné jsou živorodky. Nezapomeňte ale, že se i v domácích podmínkách množí raketovou rychlostí a brzy jich budete mít v akváriu mnohem víc, než by vás napadlo.

O výběru rybiček se poraďte s prodejcem. Pokud byste si ke klidným, mírným rybám vybrali třeba jen jednu agresivní, mohla by během jediného dne snadno zlikvidovat osazenstvo akvária.

Může se stát, že se dětem zalíbí všechny rybičky a vy jich nakoupíte až moc. Dbejte na důležité pravidlo: na 1 litr vody připadá 1 centimetr dospělé ryby. Akvárium zbytečně nepřeplňujte a pokud plánujete větší ryby než třeba neonky, raději jich pořiďte i o něco méně.

Jak založit akvárium

Nádrž postavte na stolek nebo skříň mimo okno. Denní světlo totiž opticky mění barvu ryb a především prospívá řasám, které rychle promění vaše akvárium v zelenou zarostlou džungli.

Na dno nasypte kamínky nebo písek, zalijte kohoutkovou vodou do výšky asi 15 centimetrů a zasaďte rostlinky. Do akvária vložte topítko a filtr a dolijte vodu - opatrně, ať nevyplavíte zasazené rostliny.

Zapněte topítko a filtr a nechte vodu odstát, ohřát a profiltrovat. Do akvária vypusťte několik rybek ideálně až po 14 dnech a nechte nový ekosystém ustálit. Další ryby pořiďte do akvária přibližně za měsíc.

Akvárium je hotové. Co dál?

Chov ryb není složitý - stačí je krmit a svítit jim. Při péči o akvárium nezapomínejte v závislosti na velikosti nádrže

 • pravidelně čistit filtr,
 • měnit alespoň ⅓ vody v akváriu,
 • akvárium znovuzaložit - propláchnout kamínky a vymýt nádrž. U malého akvária to musíte dělat co měsíc, u akvária například se 70 litry vody stačí jednou ročně.

Může se stát, že se vám zničehonic v akváriu objeví drobní plži. Pravděpodobně jste si je přinesli na rostlinkách ze zverimexu. Předejdete tomu snadno: před zasazením do akvária rostliny namáčejte v roztoku jedu, který vás zbaví rychle se množících šneků. • 

 

Instagram

@mall_czsk

Top 5