Luxusní wellness procedury, které si můžete dopřát i doma | Blog Mall.cz

Luxusní wellness procedury, které si můžete dopřát i doma

Pošmourné podzimní dny si žádají trochu relaxace. Než abyste ale vyhazovali tisíce korun za pobyty v lázních nebo wellness, přeneste léčebné procedury k sobě domů a vytvořte si oázu klidu ze své vlastní koupelny. Představujeme luxusní lázeňské procedury, které si za pár korun uděláte sami doma.

Kneippův chodník

Procedura, kterou vymyslel katolický farář a léčitel Sebastian Kneipp, spočívá v přešlapování v bazéncích s horkou a studenou vodou. Vezměte si proto dva lavory, jeden naplňte horkou vodou o teplotě 40–45 °C a druhý studenou vodou o teplotě 12–14 °C.

Nyní si stoupněte do lavoru s horkou vodou a asi minutu v něm přešlapujte. Následně přejděte do lavoru se studenou vodou a opět přešlapujte – tentokrát asi 10 sekund. Celý proces 6–7× opakujte a vždy skončete v lavoru se studenou vodou. Pro ještě lepší efekt můžete na dno lavorů nasypat oblázky, případně položit akupresurní podložku.

A proč to celé absolvovat? Šlapací koupel pomáhá při migrénách, křečových žilách, zlepšuje prokrvení dolních končetin a je vhodná pro uvolnění kloubů, zejména kotníků.

Luxusní způsob Kneippova chodníku? Pořiďte si domů dvě masážní vaničky a v těch přešlapujte.

Koupel z Mrtvého moře

Každý rok jezdí miliony turistů do Jordánska nebo Izraele, aby se vykoupaly v extrémně slaném Mrtvém moři. Vy si ale obdobný zážitek můžete dopřát i doma ve vaně.

Napusťte vanu horkou vodou a nasypte do ní sůl z Mrtvého moře. V opravdovém Mrtvém moři je asi 250 gramů soli v litru vody, vy si ale do vany určitě nasypte méně – stačí přibližně 30 gramů na litr. Následně se do slané vody položte, zavřete oči a nechte se 45–60 minut hýčkat. Některé lázně tuto proceduru nazývají floating.

Během vznášení v příjemně teplé a husté vodě dochází k uvolnění svalů i kloubů, zklidnění dýchacích cest a hluboké relaxaci. Koupeli z Mrtvého moře se vyhněte pouze v případě, že máte na těle otevřené rány.

Rubínová koupel

Máte po cestě z práce květinářství? Tak se v něm při příštím návratu domů zastavte a kupte si několik růží. Budete je potřebovat ke královské rubínové koupeli.

Napusťte horkou vanu, přidejte mořskou sůl a natrhejte do ní okvětní lístky růží. Až budete hotoví, vlezte do vody a nechejte se nejméně 15 minut unášet přenádhernou vůní čerstvých květin. Po skončení koupele se zabalte do teplého ručníku a dalších 15 minut odpočívejte.

Rubínová koupel přispívá ke zjemnění a zklidnění pleti, snížení tlaku či prokrvení tkání. Mořská sůl pak vašemu tělu dodá minerální látky a zbaví ho únavy.

Rubínová koupel je zážitkem, který se jen tak neomrzí.

Perličková lázeň

Jen vy, teplá voda a bublinky, které lehoučce masírují a hýčkají vaše tělo. Přesně takhle vypadá bublinková koupel, kterou si můžete kdykoliv dopřát ve své vaně.

Stačí, když si koupíte bublinkovou podložku a položíte ji na dno vany. Pak podložku připojte do zásuvky, napusťte vanu teplou vodu o teplotě asi 37–38 °C a… zbytek necháváme na vaší fantazii. Jemné perličky, které podložka vytváří, si příjemně hrají s vaší pokožkou a přinášejí překrásné pocity úlevy.

Bublinková masáž aktivuje nervová zakončení, prokrvuje pokožku a zrychluje látkovou výměnu. Výborná je zejména jako relaxační procedura pro sportovce po náročném fyzickém tréninku.

Perličková lázeň je stejně příjemná jako klasická hydromasáž ve wellness.

Jodová koupel

Abyste si užili relaxační a ozdravné účinky jodové koupele, stačí vám pouze přípravek s obsahem jódu – například koloidní jod.

Zbytek už je snadný. Napusťte vanu vodou o teplotě asi 37 °C a přidejte koloidní jod. Následně se do vany položte a asi 15 minut nehybně relaxujte. Jód se do vašeho těla nedostává pouze přes pokožku, ale také dýchacími cestami, což znásobuje jeho pozitivní účinky na zdraví.

Při jodové koupeli dochází k prokrvení tkání, zrychlení hojení ran nebo lepší funkčnosti kloubů. Koupel dále pomáhá snižovat krevní tlak nebo cholesterol v krvi.

Která z lázeňských procedur nejvíce zaujala vás? A znáte nějakou další, kterou doma často provádíte? Napište nám do komentářů.