Návštěvy kroužků mají svá „ale”
Možností, kde se setkávat s dalšími dětmi (a rodiči dětí) je nepřeberné množství:
- herničky,
- plavání či cvičení s dětmi,
- dětské kavárny,
- sportovní kroužky,
- hudební klubíky pro děti
- nebo sousedská setkávání.
Nejen, že se vy i dítě dobře odreagujete a odpočinete si od známého domácího prostředí, ale také naučíte dítko trávit čas v kolektivu a řešit situace s ostatními dětmi.
Právě socializace je jedním z hlavních přínosů všech zmiňovaných aktivit.
Jenže dětské kolektivy jsou rájem pro šíření infekcí. Především ze špatně větraných přetopených prostorů si můžete kromě zážitků odnést i zárodek nemoci.
Po prodělání několika kol rýmiček a kašlíčků už na návštěvy kolektivů nemáte sebemenší náladu. Ochudit ale dítě i sebe o kontakt se světem by byla škoda. Lepší cestou proto je posílit imunitu dítěte.
4 kroky k silnější imunitě
1. Choďte s dítětem ven
Déšť nebo chlad by vás neměl zastavit. Děti od 6. měsíce zvládnou procházky i v -10 °C. Pediatři doporučují chodit ven v době před obědem a po odpoledním spánku.
Obzvlášť na podzim a v zimě ale počítejte s krátkými dny a naplánujte si návrat z procházky nejpozději kolem páté odpolední.
Pokud váháte, jak děťátko na procházku nebo projížďku na odrážedle obléci, držte se pravidla, že by mělo na sobě mít o jednu vrstvu více než vy. Právě díky vrstvení snadno i během procházky přizpůsobíte tepelný komfort aktivitě dítěte.
2. Zvolte vhodný jídelníček
Přibližně 70 % buněk zodpovědných za imunitu se nachází ve střevech. Proto je vyvážená strava, základ, bez kterého vaše dítě snadno skolí každá nemoc.
Pokud maminky kojí, předávají dítěti v mateřském mléce:
- vitamíny,
- prebiotika (nejčastěji oligosacharidy)
- a další prospěšné látky, které utužují střevní mikroflóru dítěte.
Když je ale mléka málo nebo maminka sama onemocní, nezapomínejte mléčnou složku stravy dítěti dopřát v umělém mléce. Při výběru ale dbejte na to, aby bylo vyrobeno po vzoru mateřského mléka a plnilo co nejvěrněji jeho funkci.
>> Tady zjistíte, jak přejít z mateřského mléka na umělé v klidu a v pohodě. <<
Na mléko ale nezapomínejte ani ve chvíli, když už nekojíte. Raději než po krabici trvanlivého kravského mléka sáhněte po speciálním kojeneckém a batolecím mléku. To obsahuje potřebná GOS/FOS prebiotika, vitamíny a další prospěšné látky.
3. Naplánujte dětem dostatek odpočinku
Snažte se pro své malé členy rodiny připravit takový program, ve kterém bude čas na odpočinek. Pozorujte, co jim vyhovuje a pokuste se stanovit pravidelný režim. Díky tomu si děti navyknou lépe odpočívat.
Ne vždy ale okolnosti a čas hrají do karet. Proto si kolem spánku vytvořte vlastní rituály, které dětem pomohou usnout i ve chvílích, kdy nemohou být ve svém běžném spacím prostředí:
- zpívání stejné ukolébavky,
- mazlení s oblíbenou hračkou
- nebo stejná spací dečka.
4. Dopřejte dětem luxus stonání
Jestli někdy přecházíte kvůli množství úkolů doma nebo v práci drobná onemocnění, možná si zaděláváte na pořádný malér. Tělo potřebuje dostatek času, aby na nemoc zareagovalo a plně se z ní zotavilo.
Základy imunitního systému se tvoří v průběhu prvních 3 let života, proto je nezbytné, aby v tomto období mělo dětské tělíčko dostatek času se s nemocí utkat. Každý takový boj si obranný systém pamatuje a při dalším kontaktu se stejnou nemocí bude váš potomek na boj lépe připravený.
Proto při příznacích nemoci raději zvolněte, dopřejte dětem více spánku, kvalitní stravu, čerstvý vzduch a dostatek tekutin.
Jaké tipy máte na posilování imunity dětí vy? Napište nám do komentářů.