Jak udělat z jarního úklidu zábavu i pro děti | Blog Mall.cz

Jak udělat z jarního úklidu zábavu i pro děti

Jaro bývá často spojováno s důkladným gruntováním. Po dlouhé zimě je čas umýt okna, vyprat záclony i potahy, vyčistit koberce, utřít prach, zbavit se starých a zbytečných krámů a najít stálé místo věcem novým. Jak do velkého úklidu zapojit také děti, aby pro ně bylo důkladné smýčení zábavné?

Kdy se dítěti vyvíjí smysl pro pořádek?

Podle Marie Montessori, italské pedagožky, filozofky a vědkyně známé především svými revolučními pedagogickými metodami, vzniká smysl pro pořádek už v prvním roce života. Už takhle malé děti projevují uspokojení, jakmile vidí známé věci na svém místě.

Toto období vrcholí mezi osmnácti měsíci a dvou a půl lety. V této době děti silně vnímají umístění hraček a ostatních předmětů. Každá hračka má své místo a jakmile se přemístí, děti jsou často rozmrzelé a zmatené. V této době se také projevuje obliba rutiny v některých činnostech. Dítě si rádo před jídlem myje ruce, když si hraje na schovávanou, schovává se vždy na stejné místo, pyžamko si pečlivě uklízí pod polštář či do „pyžamožrouta“, uklízí si věci ze stolu atd.

Chápaní úklidu jako povinnosti začíná při úklidu hraček.Chápaní úklidu jako povinnosti začíná při úklidu hraček.

Uklízejte s dětmi, mají to rády

Jakmile se malé děti trochu rozkoukají, začne je zajímat, co v domácnosti všechno děláte. Fascinuje je ladnost a rychlost, s jakou skládáte prádlo, zkoumají, jak funguje vysavač a za nedlouho samy projeví zájem si všechny činnosti vyzkoušet a pomoct vám. Ještě to sice neumí dokonale, ale všechno je otázka času a cviku.

Promyslete, jaké činnosti dítě zvládne a podle toho ho do úklidu zapojte. Vysvětlete mu postup, ukažte, jak nejlépe mu která činnost půjde a chvalte ho za každý malý pokrok. Pozor ale na opravování. Nezapomeňte, že žádný učený z nebe nespadl a že to napoprvé rozhodně dokonalé nebude. Pokud totiž budete vše po dítěti opravovat s dovětky „Takhle se to nedělá, já to radši udělám sama,“ brzy ho od uklízení odradíte a nepodpoříte ani jeho sebevědomí.

Berte úklid jako příležitost ke společně strávenému času.Berte úklid jako příležitost ke společně strávenému času.

Vysvětlete dětem, proč na jaře uklízíte

Stejně jako u kterékoliv jiné činnosti, i u jarního úklidu nezapomeňte dítěti vysvětlit, proč se každoročně dělá. Děti totiž ochotně uklízí, když vědí, že to má smysl. Důvodů k jarnímu úklidu může být celá řada:

  • „Když uklidíme dům pořádně teď, můžeme si na jaře hrát déle venku.“
  • Okna myjeme proto, abychom měli doma více sluníčka a mohlo nás hřát.“
  • „Kdybychom na hračku šlápli, mohla by se rozbít a zničit. Proto ji uklidíme na své místo.“
  • „Boty uklidíme do botníku, aby je Ben nemohl rozkousat. Pak bys neměl/a v čem chodit na hřiště.“

Pokud dítěti důvod dává opravdu smysl, lépe se mu požadavek plní.

I z vysávání jde udělat hra – zkuste hru na Jeníčka a Mařenku.I z vysávání jde udělat hra – zkuste hru na Jeníčka a Mařenku.

3 hry pro jarní úklid s dětmi

Neberte jarní úklid jako povinnost, ale jako společný čas strávený s dítětem a věnujte se jeho rozvoji. Jakmile bude starší, uvidíte, že to mělo smysl. Naučte ho vše, co podle svého věku dokáže. Úklid si můžete zpříjemnit hrami.

Hon na broučka

Díky této hře nebude v bytě po prachu ani památky. Dejte dítěti do ruky utěrku z mikrovláken nebo jiný hadřík či prachovku a vyberte si místnost v domě, kterou chcete uklidit. Na zaprášený povrch skříněk namalujte prstem malé broučky. Cílem vašeho malého entomologa bude všechny broučky v místnosti nachytat do hadříku a setřít všechny plochy nábytku, aby se na nich další prachoví broučci nemohli zabydlet.

Podle velikosti, podle barvy…

Tato hra procvičí i mozkové závity. Hodí se při uklízení kuchyně, skříní s oblečením, knihovny atd. Vyndejte např. všechny knihy z knihovny (setřete pod nimi prach) a nechte své dítko narovnat knihy zpět například podle velikosti. Ve skříni může třídit oblečení podle barvy, ve skříňce s nádobím zase rovnat misky do sebe od největší po nejmenší.

Na Jeníčka / Na Mařenku

Hlavní roli v této hře hraje děrovačka a vysavač. Vysypte si do ruky kolečka z děrovačky a rozsypejte je po koberci (můžete udělat cestičky z různých místností do jiných nebo posypat koberec celý). Zahrajte si s dítětem na uklízeče a nechte ho vyluxovat nejen všechna rozsypaná papírová kolečka, ale také veškeré nečistoty z koberce. Díky mizícím papírovým kolečkům v luxu dítě uvidí na vlastní oči, že má jeho práce smysl a bude ho o to víc bavit.

 Úklid s dítětem vám sice zabere i několik hodin navíc, za to si užijete kupu srandy a naučíte ho spoustu nových věcí. Napište nám do komentářů, jak uklízíte se svými dětmi vy.

Témata:
  úklid
 

Doporučujeme

  • +420 296 245 025