Jak nadchnout děti, aby se rády hýbaly? Zde je pár rad | Blog Mall.cz
Jak nadchnout děti, aby se rády hýbaly? Zde je pár rad

Jak nadchnout děti, aby se rády hýbaly? Zde je pár rad

Dvě hodiny tělocviku týdně, které jsou v osnovách běžných základních škol, opravdu dětem neposkytnou dostatek pohybu. Většina rodičů je ještě "dává" na nějaký kroužek – někdy to klapne, ale nezřídka trpí buď dítě na kroužku, nebo rodič jako doprovod. Přitom stačí pár nápadů a pohyb se může stát běžnou součástí rodinného života. Jak na to, aby bavil rodiče i děti?

Buďte příkladem

V první řadě si uvědomte, že děti se učí nápodobou. Asi těžko je budete motivovat k pohybu v případě, když ony vás vidí pouze sedět u počítače nebo televize a hýbat se jen v okamžiku, kdy se natahujete po dálkovém ovladači.

Vyberte sport, který baví celou rodinu

Hýbejte se s nimi od malička. Běhejte s nimi po lese, koupejte se, kopejte si s balonem. I když je "dáte" na kroužek, najděte si nějaký druh sportu, který baví celou rodinu. Uděláte tak něco pro dítě, ale i pro sebe. Každý žijeme v jiném prostředí, máme jiné časové i finanční možnosti. Ať již ve městě nebo na vesnici, v rodinném domě nebo v paneláku, každý pohyb se dnes počítá. A pozor: je nutné jít dětem příkladem, protože bez nás rodičů to nepůjde.

Učte je základní dovednosti

Kotrmelec, skákání přes švihadlo, odraz z jedné i ze dvou nohou, tyto základní dovednosti musí umět fotbalistka i vrhač koulí. Začněte tímto jednoduchým tělocvikem, ten můžete koneckonců provozovat i v pokoji. Pozor jen na to, abyste dítěti dávali správnou záchranu a podporu. A pokud si na to netroufnete, svěřte děti do rukou odborníkům na základy pohybu.

Dívejte se kolem sebe

Využijte okolí jako tělocvičnu – cestou do školy zkoušejte přeskakovat nějakou překážku. Nejezděte výtahem, ale vyjděte schody. Padlý strom v lese využijte jako kladinu. Pověste se na chvíli na dětskou prolézačku a zkuste se přitáhnout, i když už dětská hřiště s potomkem jinak moc nevyhledáváte.

Všímejte si pokroků

Motivujte dítě tím, že poukážete na jeho pokroky. Schody vyjde poněkolikáté již rychleji a bez zadýchání. Před nedávnem skočilo ke schodu, nyní už je to o kousek dál. Tenhle plácek minule přeběhlo za deset něco – schválně, jestli se dnes dostane pod deset? A podobně.

Nepřepalte začátek

Ze začátku si dejte spíše menší cíle. A pokud po několikátém pokusu vidíte, že dítě zrovna toto nebaví, klidně zkuste něco jiného. Některé děti s radostí sjíždějí kopce na lyžích ve třech letech, jiné se bojí ještě v šesti. I tady platí, že kdo hledá, najde.

Nenechte se zviklat jejich odporem

Pochopitelně nečekejte, že následující rady povedou k tomu, že dítě bude vítat pohyb pokaždé nadšeně a s úsměvem. Budou chvíle, kdy se mu nebude chtít ven. Televize a hry na tabletu budou mnohdy daleko větším lákadlem a dítě bude vzteklé. Udělejte si nějaký plán a ten se snažte dodržovat. Stejně jako mu plánujete čas na hygienu, na učení a na hraní, plánujte i čas na pohyb a toho se držte.

SPORTOVNÍ DOPLŇKY SI MŮŽETE VYBRAT ZDE >>

Témata:
  děti, rodina, sport, cvičení, pohyb
 

Instagram

@mall_czsk

Top 5