Hit letošních Vánoc? Studený porcelán ze škrobu a sody | Blog Mall.cz

Hit letošních Vánoc? Studený porcelán ze škrobu a sody

Zapomeňte letos na své staré baňky a vyrobte si originální vánoční ozdoby ze studeného porcelánu. Stačí vám k tomu jen kukuřičný škrob, jedlá soda a trocha vody.

Bez krásně ozdobeného stromečku by nebyly pravé Vánoce. Klasické baňky ale časem omrzí, tak si letos vánoční ozdoby vyrobte sami – nebo se svými dětmi. Ukážeme vám, jak na to.

Kde se vzal studený porcelán?

Hmotě, kterou použijeme pro výrobu vánočních ozdob, říkáme studený porcelán. Objevila se na začátku 19. století a za její vznik vděčíme Argenticům. Věhlas mu ale zařídila až ruská továrna Imperial Porcelain Factory, kde z něj dělníci vyráběli například dekorativní květiny na parfémy pro císaře a jeho rodinu.

Dnes se se studeným porcelánem potkáte nejčastěji v oddělení hobby. Kutilové z celého světa si ho oblíbili především pro jeho tvárnost a dostupnost – suroviny lze pořídit doslova za pár korun.

Jediná nevýhoda je, že studený porcelán nesnáší teplo a vlhko. Dekoraci nebo umělecké dílo z něj vymodelujete krásně, ale pro serírování snídaňového čaje raději využijte hrníček z klasického porcelánu.

Studený porcelán má s tím pravým společnou jen vnější podobu. • 

Stačí vám jen škrob a jedlá soda

Na vánoční ozdoby je však studený porcelán doslova jako stvořený. K jeho výrobě vám navíc stačí jen 3 běžné suroviny, které máte doma. Pokud ne, seženete je v každém supermarketu.

Suroviny:

 • 1/2 hrnku kukuřičného škrobu,
 • 1 hrnek jedlé sody,
 • 3/4 hrnku vody.

Vyrábět přitom můžete do aleluja. My jsme ze 100 g sody vyrobili 38 vánočních ozdob.

Jak na to:

 1. V hrnci smíchejte sodu, škrob a vodu. Vařte asi minutu na mírném ohni, dokud hmota nezhoustne.
 2. Až se hmota spojí a oddělí od stěny hrnce, přemístěte ji pomocí vařečky do mísy.
 3. Přikryjte hmotu mokrou utěrkou a nechte mírně vychladnout. Následně ji prohněťte.
 4. Hmotu opatrně a rovnoměrně vyválejte (podobně jako linecké těsto). Pokud se vám lepí, posypte ji škrobem. Ale nepřežeňte to, aby se vám na hmotě neudělaly fleky.
 5. Přichází tvořivá část – modelujte, vykrajujte, vystřihujte. Na povrch vyváleného porcelánu obtiskněte látku, krajku nebo větvičky a dodejte ozdobám netradiční prvek. K vykrajování použijte formičky třeba ve tvaru vločky, zvonečku, hvězdičky nebo srdíčka.
 6. Před pečením si rozmyslete, zda ozdobami budete provlékat šňůrku nebo stužku. Pokud ano, udělejte v těstu dírky špejlí.
 7. Pečte na 80 stupňů, půl hodiny z každé strany.

Ze studeného porcelánu snadno vykouzlíte krásné vánoční ozdoby. Zdroj: Pinterest • 

Alternativní řešení bez trouby: hotové ozdoby vyschnou i volně na vzduchu při pokojové teplotě. Sušení trvá úměrně tloušťce ozdoby od 12 hodin až do 3 dní. Schnutí urychlíte vložením kartonu pod ozdoby.

Zbylou hmotu můžete uschovat v sáčku nebo ve fólii na suchém místě až několik dní. Nikdy ji však nedávejte do lednice.

Tipy, triky, vychytávky aneb jak to nedělat

 • Nemáte-li kukuřičný škrob, sáhněte po bramborovém. Někdy se však může stát, že výsledek nedopadne podle očekávání.
 • Ozdoby ze studeného porcelánu nedávejte ven (třeba na adventní věnce). Vlhkost a chlad váš výtvor zničí.
 • Milujete barvy? Vánoční stromeček ze škrobových ozdob nemusí být nutně bílý. Po vychladnutí můžete porcelán obarvit, výborně poslouží potravinářské nebo akrylové barvy. Detaily zase doladíte fixami.

Tak co, už tvoříte? Není divu. Také jsme si domácí tvorbu oblíbili. Vánoční ozdoby ze studeného porcelánu jsou levné, jednoduché a rychlé.

Napište nám do komentářů, jak se vám to podařilo.

 

Instagram

@mall_czsk

Top 5