Jazýčkem nenahmatalo bradavku, a tak nemůže sát. Miminka se nejprve snaží a po dvou třech pokusech začnou plakat a od prsa se odtahovat, protože se nemohou dostat k mlíčku, zlobí se.
Maminky mají pocit, že prso nechce, odmítá jej. Ale opak je pravdou. Miminka se chtějí přisát a jíst. Dokonce se i párkrát přisají, ale jak není vše, jak má být, pouští se a pak se zlobí a odtahují.
Jak předejít problému vpáčených nebo plochých bradavek
Potížím s plochými a vpáčenými bradavkami můžete předcházet tak, že poprosíte lékaře, anebo laktační sestru, aby vám prsa zkontrolovala.
Existují formovače bradavek, které se používají od 6. měsíce. V bradavce je malý vazivový proužek, který je zkrácený a způsobí, že se bradavka při přisání miminka dostatečně nevytáhne.
Jak poznat vpáčené bradavky
Zatlačíte-li prsty kolem dvorce cca půl centimetru od bradavky a ta se zatáhne, je to bradavka vpáčená druhého stupně. Povytáhnete bradavku pod tlakem, ona se hned zatáhne zpět, jedná se o vpáčení prvého stupně.
Ploché bradavky
Jednodušší variantou pro kojení jsou ploché bradavky. V nemocnici se problém řeší rovnou kloboučky.
Domácí pomocník – formovač bradavek
Ale je možné, že pokud máte jen ploché bradavky či první stupeň vpáčených bradavek, tak si pomůžete i svépomocí.
U stříkačky 20 ML uřízněte konus, místo něho nasadíte píst, viz. obr.
Nasadíte na bradavku a vytváříte jemně pístem podtlak, bradavka se začne vytahovat. Takto formujete bradavku těsně před přiložením miminka. Plochá bradavka chviličku zůstane venku a vy můžete miminko přiložit. Ono ji pod tlakem, který vyvíjí přisáním na dvorec udržuje větší a kojením pomáhá k jejímu formování.
Lze také formovat odsáváním, pokud jsou bradavky vpáčené a miminko se nemůže přisát. Je dobré odsávat a při obtížnější formě potíží je vhodné si koupit formovače bradavek z lékárny.
Stimulace miminka ke kojení
V nemocnici určitě dostanete kloboučky. Ale je také možné krmit miminko stříkačkou po prstu, kdy vložíte do úst miminka malíček (ostříhaný nehet, ne dlouhý) a bříškem prstu se dotknete horního patra miminka. Ono začne stimulovat. Hladí váš prst jazýčkem. Když přestane, je tzv. pauza v bradě, kdy na prsu teče mlíčko do pusinky. V tu chvíli stříknete maličko mlíčka.
Můžete říci, zdlouhavý způsob, ale je to způsob, který zachová miminku sací reflex a když ho po zformování bradavky přiložíte na prs, ví co dělat.
Pokud se nedaří, nenuťte miminko se přisát. Prostě to ještě nejde. V klidu jej nakrmíte stříkačkou po prstu, mezitím formujete bradavku a až se uklidní, tak lze opět zkusit přiložit. Sama maminka usoudí, jak jsou na tom, aby na miminko moc netlačila. Tady máte jistotu, že pokud odsáváte, o kojení nepřicházíte, jen začátky jsou maličko obtížnější.
Někdy se kloboučkům nevyhnete, dostanete je v nemocnici. Ale i tam se dá říci, ne děkuji, raději bych krmila stříkačkou po prstě a pokoušela se bradavky zformovat formovačem, či odsáváním. Také sáním přes klobouček se bradavky formují. Pokud to tak jde, lze chvíli kojit přes kloboučky, a pak si pozvat laktační poradkyni, která vám pomůže převést miminko z kloboučků na prso. Vyladíte techniku kojení a podpoří vás. Zkoušíte přikládat miminko, formujete bradavky a jak se chytne, je úspěch. Ale chce to opravdu trpělivost a vytrvat.
Autorka Mgr. Kateřina Neubauerová - www.pruvodcerodicovstvim.cz