Bojujte proti chřipce studenou sprchou i česnekem | Blog Mall.cz

Bojujte proti chřipce studenou sprchou i česnekem

Ráno se vzbudíte s bolestí hlavy, v práci vás začíná trápit zimnice a večer uleháte s horečkou a únavou celého těla. Chřipka je záludná – jakmile na vás skočí, nezbavíte se jí několik dní. Je proto lepší proti ní bojovat prevencí. Podívejte se na 10 rad, jak se před chřipkou uchránit.

Na rozdíl od nachlazení nebo angíny nedoprovází chřipku rýma ani bolest v krku. O to horší je ale celková únava a oslabení organismu, který musí bojovat s horečkou i nepříjemným dráždivým kašlem.

Virus chřipky na vás navíc může skočit kdekoli, přenáší se totiž vzduchem. Stačí jedno zakuckání souseda v autobusu a už ji máte.

Dejte si pozor i na přecházení z přetopených kanceláří do promrzlých sychravých ulic. Častým střídáním teplot je tělo náchylnější a snadno chřipce podlehne.

Jakmile zpozorujete některé z příznaků chřipky, zalehněte do postele a začněte s léčbou.Jakmile zpozorujete některé z příznaků chřipky, zalehněte do postele a začněte s léčbou.

Je lepší zaměřit se na prevenci, než se pak trápit se zákeřným bacilem v posteli. Zkuste víc myslet na svůj jídelníček a dodržovat zdravý životní styl. Řiďte se  deseti základními pravidly a nedovolte chřipce, aby si na vás zasedla.

1. Hodně spánku

Pokud každý večer ponocujete a budík vás tahá z postele ještě před svítáním, vaše zdraví vám moc nepoděkuje. Mezi nejúčinnější způsoby prevence proti bacilům totiž patří dostatek odpočinku.

Nedostatečným spánkem až trojnásobně zvyšujete riziko, že vás bakterie doženou a nakazí. Neodpočaté tělo má totiž nižší obranyschopnost.

2. Doplňujte vitamíny

Jestli chcete před chřipkou utéct, vezměte si na pomoc vitamíny a minerály, které si s ní poradí. Do těla vám je napumpuje především pravidelná dávka ovoce a zeleniny, která nesmí ve vašem jídelníčku chybět.

Nejúčinnějším bojovníkem proti chřipce je vitamín C, který:

 • zvyšuje funkci bílých krvinek,
 • posiluje imunitní systém
 •  a zastavuje infekce.

Nejvíc ho najdete v citronech, pomerančích a kiwi. Udělejte si smoothie nebo ovocný salát a přidejte i extra zdravé superpotraviny - víme jak na to.

Ovoce funguje nejen jako prevence proti nemoci, ale také jako účinný lék. Když chřipku skutečně chytnete, vitamín C zmírní její příznaky a pomůže vás uzdravit.Ovoce funguje nejen jako prevence proti nemoci, ale také jako účinný lék. Když chřipku skutečně chytnete, vitamín C zmírní její příznaky a pomůže vás uzdravit.

3. Hlavně klid

Chřipku nejlépe porazíte, když budete všechno brát s ledovým klidem. Vystresovaní lidé mají totiž v krvi vyšší hladinu hormonu interleukinu 6, který podporuje vznik a rozvoj zánětů a nemocí.

Vyhýbejte se stresu, pak bude v rovnováze i váš imunitní systém a bacily si na vás netroufnou.

4. Zahřívejte se jídlem

Nepodceňujte sílu dobrého jídla – potěší váš žaludek, ale taky imunitní systém. Jedním z preventivních opatření proti onemocnění chřipkou je totiž vyvážená a pestrá strava.

Zapojte do ní hlavně česnek. Ten totiž není účinnou zbraní jen proti upírům, ale také virům. Má dezinfekční vlastnosti a funguje jako přírodní antibiotikum.

NÁŠ TIP: Nebojte se vyrazit po česnekovém obědě do společnosti. Napijte se po jídle mléka, které pachy neutralizuje.

Chřipku zkuste taky jednoduše vypálit. Ostrá koření a pálivá jídla mají zahřívací účinky, které působí jako obrana proti nachlazení a chřipce. Infekce eliminují třeba chilli nebo křen.

Vaši imunitu ale povzbudí také vlašské ořechy a ovesné vločky. Obsahují totiž betaglukany, které bojují s případnou nákazou. Ze svého jídelníčku naopak vyškrtněte:

 • bílé pečivo,
 • smažená jídla,
 • mléčné výrobky,
 • džusy.

Všechny tyto potraviny totiž organismus ochlazují, a tím ho činí náchylnějším k chorobám.

Nezapomínejte na pálivá jídla, která vám doslova rozproudí krev. Ostré chilli, křen nebo česnek vás zahřejí a všechny bacily z těla vypálí.Nezapomínejte na pálivá jídla, která vám doslova rozproudí krev. Ostré chilli, křen nebo česnek vás zahřejí a všechny bacily z těla vypálí.

5. Čistota půl zdraví

Pokud venku řádí chřipková epidemie, raději se vyhýbejte přelidněným místům. Omezte společenské akce a jestli je to možné, i jízdu městskou hromadnou dopravou.

Například na madle v tramvaji může virus zůstat až 3 hodiny. Po příchodu do práce či domů si proto vždy umyjte ruce nebo mějte v záloze dezinfekční vlhčené ubrousky.

6. Teple se oblékejte

Prochladlé tělo se snadno stane terčem chřipkového viru. Nezapomínejte se hlavně v zimních měsících pořádně oblékat, ideálně v několika vrstvách. Při sportovních aktivitách nedejte zimě šanci a pořiďte si termoprádlo, ve kterém budete v teple. Obléct ho ale můžete klidně i na cestu do práce nebo odpolední procházku s dětmi.

>>> Vyberte si to nejlepší termoprádlo

7. Dodržujte pitný režim

Univerzální pravidlo, které je prevencí proti zimní chřipce i letnímu úpalu – pijte. Za den byste měli vypít 2 až 3 litry tekutin. Čistou vodu prokládejte hlavně na podzim a v zimě horkými nápoji.

Na výběr máte z řady léčivých čajů, které v prevenci proti chřipce obstojí na jedničku. Pijte čaj:

 • šípkovýšípky obsahují až desetkrát víc vitaminu C než citrony, odvádí škodliviny z organismu a bojují proti infekcím,
 • zázvorový – zázvor aktivuje srdečně-cévní systém a prohřívá organismus,
 • černý s citronem a medem – citron je v kombinaci s medem nejúčinnějším lékem proti chřipce – obsahuje totiž vitaminy A, C a E, které zabraňují šíření nemocí.

Prevencí proti chřipce nemusí být jen léčivé čaje. Z šípků si můžete na prohřátí organismu uvařit třeba marmeládu nebo šípkový sirup.Prevencí proti chřipce nemusí být jen léčivé čaje. Z šípků si můžete na prohřátí organismu uvařit třeba marmeládu nebo šípkový sirup.

8. Otužujte se

Nečekejte s bojem proti chřipce až na zimu. Prevence je otázka celého roku. Můžete začít třeba s otužováním. Váš organismus si tak postupně zvykne i na náročné podmínky a zvýší svou obranyschopnost.

Nemusíte se zrovna vrhat do zmrzlé řeky. Stačí zakončit každodenní sprchu proudem studené vody nebo pravidelně chodit do sauny.

9. Cvičte

Pohyb léčí. Pravidelným sportováním tužíte celé své tělo a posilujete zdraví. Nic se ale nemá přehánět. Nezapomeňte na pravidlo 1 – dostatek odpočinku. Vaše tělo potřebuje po každém výkonu taky pořádně zregenerovat.

10. Nechte působit éterické vůně

Ačkoli se to nezdá, preventivním opatřením proti chřipce může být i příjemná vůně vašeho domova. Éterické oleje, přidávané do aromalamp a odpařovačů, totiž patří mezi nejsilnější přírodní léky.

Obsahují látky, které ničí bakterie a viry, takže vytvoří z vaší domácnosti oázu zdraví. Proti chřipce jsou nejúčinnější vůně:

 • eukalyptu,
 • tymiánu,
 • levandule,
 • borovice
 • nebo oregana.

Mají totiž dezinfekční účinky.

Proti nemocem bojujte vůní. Nechte doma odpařovat třeba levandulový olej. Nasáváním jeho vůně podporujete imunitu a zároveň se chráníte proti virům a infekcím.Proti nemocem bojujte vůní. Nechte doma odpařovat třeba levandulový olej. Nasáváním jeho vůně podporujete imunitu a zároveň se chráníte proti virům a infekcím.

Dbáte dostatečně na prevenci, abyste neonemocněli? Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích nebo na Facebooku.

 
 • +420 296 245 025