6 tipů, jak uspat miminko | Blog Mall.cz

6 tipů, jak uspat miminko

Křik, rudý obličej a slzy jako hrachy. Taky vaše miminko občas nemůže zabrat a místo spánku se v postýlce jen bezmocně kroutí a naříká? Vyzkoušejte naše tipy na snazší usínání.

1. Nebojte se chovat

Slyšeli jste někdy o pojmu čtvrtý trimestr? Jsou to první čtyři měsíce po porodu, kdy si miminko zvyká na nové prostředí mimo ohraničený, temný a teplý prostor v těle maminky. V tomto období nic nenahradí chování a houpání, při kterém miminko usíná, protože podobné pohyby zažívalo i u maminky před porodem.

Některé maminky se bojí, když si jejich miminko zvykne na „uchování” až ke spánku a nebude moct později usnout v postýlce. Tato obava platí hlavně pro miminka starší 4 měsíců. Do té doby ho noste a chovejte, pak jej můžete začít zvykat na usínání přímo v postýlce.

Není nad teplou náruč rodičů. Miminku je po narození příjemná blízkost a vůně těla rodičů.Není nad teplou náruč rodičů. Miminku je po narození příjemná blízkost a vůně těla rodičů.

2. V zavinovačce je dobře

Zavinovačka není jen tradiční pomůcka pro nošení miminka – skvěle pomáhá miminku usnout. Jak je to možné?

V zavinovačce je miminko pevně zabalené, ručičky má vevnitř a kouká mu jen hlava. Připadá si jako v těle matky – zase je v těsném prostředí, které má spojené s pocitem klidu. Díky tomu se miminko cítí lépe.

Tip: Pokud přemýšlíte, jak nejlépe zavinout, poraďte se s dětským lékařem. Ručičky by měly být pevně přitisknuté k tělu, ale u nohou může mít dítě trochu místa na pohyb. Tento způsob zavinutí miminka popisuje americký pediatr Harvey Karp.

3. Opírání o bok postýlky uklidňuje

Miminka občas špatné usínají v otevřeném prostoru, protože byly dosud zvyklé na prostředí mámina břicha. Řešením je vzít miminko s sebou do postele rodičů. Někteří rodiče se tomu ale vyhýbají – třeba proto, že se obávají, aby miminko nezalehli. V tom případě zkuste zapřít miminko o postýlku, aby cítilo „jistotu”.

S tím souvisí i správná poloha při spánku. Miminko před porodem nezažilo ležení na zádech, takže mu to může být v postýlce nepříjemné. Zkuste ho položit mírně na bok a opřít zády o postýlku.

Díky rituálu miminko pozná, že je čas jít spát, a bude usínat třeba už při převlékání do pyžama.Díky rituálu miminko pozná, že je čas jít spát, a bude usínat třeba už při převlékání do pyžama.

4. Vezměte si pomocníka – hračku nebo kapesníček

Některé děti se učí usínat pomocí hračky, oblíbeného polštářku, peřinky nebo dečky. Oblíbená věc je zklidní a pomůže jim navodit tu správnou usínací náladu.

Pokud je to případ i vašeho dítka, zkuste sehnat ještě jednu stejnou hračku či dečku. Budete mít zálohu, když se milovaná věc ztratí nebo roztrhne.

Tip: Některé děti milují při usínání lehké šimrání na obličeji. Přejíždějte prstem nebo kapesníčkem od čela mezi očima až na nos a uvidíte, jak to vaše miminko zklidní.

S usínacím plyšákem někdy děti spí i několik let. Proto se pojistěte a mějte jednu hračku náhradní.S usínacím plyšákem někdy děti spí i několik let. Proto se pojistěte a mějte jednu hračku náhradní.

5. Ticho nebo hluk?

Zatímco některá miminka potřebují naprosté ticho a tmu, jiným se perfektně spí za bílého dne, když je v kočárku vezete přes kamenitou cestu nebo když miminko uložíte do postýlky a jdete vysávat.

Oblíbeným pomocníkem maminek je bílý šum. Je to monotónní zvuk, který zklidňuje miminko. Obvykle se dětem pouští například zvuk:

  • vln a moře,
  • fénu,
  • ptačího zpěvu
  • jízdy vlakem
  • či zrnící televize.

Úspěch sklízí také barevné hrací kolotoče, které miminko pozoruje a poslouchá. I když miminko po kolotoči natahuje ruce, dejte pozor, aby na něj nedosáhlo a neshodilo ho na sebe. Bonusem je dálkové ovládání, díky kterému kolotoč vypnete z chodby a miminko omylem neprobudíte.

6. Sání pomáhá

Dudlík, prstíky v puse, cumlání prsu po kojení. Dalším velkým pomocníkem je sání.

Některé děti dudlík vyplivují a pláčou, i když jsou najedené, přebalené, pochované a je jim teplo. V tom případě je možná problém s technikou – zkuste miminku dudlík v puse přidržet a malinko za něj zatáhnout. Miminko se tak naučí přisát dudlík zpátky.

Mnoho maminek se bojí, že když s dudlíkem začnou, nedokážou ho pak dítěti vzít. Citový vztah ke svému dudlíku si děti tvoří přibližně kolem 6 měsíců od narození. V té době je vhodné miminko na dudlík odvykat a zkoušet jiné metody pro snadné usínání.

Některé maminky se obávají, že se jejich dítě dudlíku jen tak nevzdá. Pokud si ale místo toho začne cucat palec, je to mnohem horší – ten mu totiž na rozdíl od dudlíku nevezmete.Některé maminky se obávají, že se jejich dítě dudlíku jen tak nevzdá. Pokud si ale místo toho začne cucat palec, je to mnohem horší – ten mu totiž na rozdíl od dudlíku nevezmete.

Podělte se s ostatními maminkami na Facebooku o svůj vlastní ozkoušený tip, jak na uspávání miminka.

 
  • +420 296 245 025