6 rodinných her s žolíkovými kartami | Blog Mall.cz

6 rodinných her s žolíkovými kartami

Skladné, dostupné, zábavné. Karty jsou prostě hit. V dnešní době o to víc, že si děti i dospělí při hraní odpočinou od mobilů a počítačů. S klasickými žolíkovkami můžete hrát desítky her. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější, které zvládnete i s dětmi.

1. Karetní hra Záchod

Hra s legračním názvem Záchod má velmi snadná pravidla, takže si ji zahrají děti už kolem 3 let. Rozprostřete karty na stůl a na nich ze dvou karet postavte „záchod“. Každý z hráčů musí postupně vyjmout zpod záchodu jednu kartu, aniž by spadl. Hra končí v momentě, kdy záchod někdo shodí. U hry se pobavíte a navíc rozvíjíte jemnou motoriku vašich nejmenších.

Nemusíte vymýšlet složité kreace. Stačí, když o sebe opřete dvě karty do tvaru písmene A a postavíte je na rozprostřený balíček. Z pod něj tahá každý po kartě tak, ať záchod nespadne. • 

2. Karetní hra Kent

Kent je karetní hra pro dvojice, ke které potřebujete aspoň čtyři lidi. Zvládne ji každý zhruba od šesti let.

Z karet odeberte žolíky. Každý pár si na začátku zvolí tajné znamení. Může to být cokoli - zakašlání, mrknutí, přehození karet do druhé ruky - co poznáte a soupeř neprokoukne.

Na stůl se položí 4 karty z balíčku, které si vyměňujete za ty, co držíte v ruce. Smyslem je nasbírat 4 stejné karty, dát spoluhráči signál a on musí říct „kent“. Tím dvojice získává bod. Když protihráči vytuší, že máte kent a zvolají „stopkent“ dřív, získají bod oni. Může se stát, že kent nasbíráte ve dvojici oba, pak řeknete „doublekent “ a 2 body jsou vaše.

Oblíbená znamení milovníků Kenta představují hlášky z britského seriálu Červený trpaslík. • 

3. Karetní hra Vole lehni

Rodinná hra, kterou si děti zamilují už podle názvu, je pro 3 až 4 hráče. Klasicky se hraje s mariášovými kartami. S žolíkovými si hru zahrajete tak, že odejmete žolíky a jeden balíček. Necháte si tedy 52 karet a rozdáte je. První hráč vybere jednu nepotřebnou a pošle ji sousedovi. A tak pořád dál.

Cílem je nasbírat všech osm karet od jednoho druhu. Kdo jako první získá celou sadu, položí ji na stůj a řekne „vole lehni“. Kdo položí karty jako poslední, prohrává.

4. Domino

Vezměte si jeden balíček karet (52). Všichni žolíci putují pryč. Cíl hry je jednoduchý: zbavit se všech karet. Proto si Domino zahrajete i s potomky od 6 let.

Rozdávající celý balíček zamíchá a rozdělí hráčům všechny karty rubem nahoru. Ti si je seřadí nejlépe podle barev a hodnot. První na řadě je majitel srdcové sedmy, který ji vyloží a tím jeho kolo končí. Na sedmě hráči budují balíček všech srdcových karet postupně dle hodnoty. Hraje se ve směru hodinových ručiček.

Hráč po levici začínajícího má 3 možnosti. Pokud má v ruce srdcovou šestku nebo osmičku, může je vyložit pod a nad sedmičku. Jestliže ani jednu z karet nemá, může vyložit sedmu jiné barvy a založit tak novou postupku. Když nemá žádnou z těchto karet, je na řadě další hráč.

Vytváříte postupky barev přikládáním nebo vykládáním do té doby, než se zbavíte všech karet. Klasické domino i to karetní zapojuje přemýšlecí funkce mozku.

5. Karetní hra Žolíky

Oblíbená rodinná hra, kterou zvládne každý školák. Na žolíky použijeme 2x 52 karet a 4 žolíky. Nejprve hráč po pravici rozdávajícího (zadák) sejme tři karty. Pokud je mezi nimi žolík, nechá si jej a dostane o kartu méně. Rozdávající hráčům rozdělí 12 karet, jen hráči po levici (předákovi) dá 13 karet. Zbytek zůstává v talónu (balíček karet k dobírání).

Předák začíná vyhozením 13. karty. Každý z hráčů si vezme jednu kartu a jednu nehodící se odhodí do společného balíčku tak, ať je vidět. Vykládáte postupky, trojice či čtveřice stejných karet různé barvy. S kartami můžete ven v momentě, kdy máte jednu čistou postupku a součet vyložených karet je aspoň 42.

Jestli jste vyložili, můžete přikládat karty do sestav protihráčů. Chybějící kartu nahradíte žolíkem. Pokud dojdou karty v talónu, otočíte odkládací balíček tak, ať karty nejdou vidět, a hrajete dál. Vyhrává, kdo se karet zbaví jako první. Žolíky s oblibou lidé mastí už po generace.

Udává se, že Žolík vznikl roku 1832, od té doby patří k nejoblíbenějším karetním hrám po celém světě. • 

6. Autobus

Zábavnou hru pro celou rodinu možná znáte pod názvem Amerika. Hraje se se všemi 108 kartami a zabaví 2 až 10 hrychtivých. Někdo rozdá domluvený počet karet, zbytek nechá v talónu obrázky dolů. Cílem je zbavit se všech karet vyložením. Vykládáte trojice či čtveřice stejných figur různých barev nebo postupky ze tří a více karet stejné barvy. Žolík nahrazuje chybějící kartu v sestavě.

Pokud máte vyloženo, můžete karty komukoli přikládat a na rozdíl od žolíka, můžete ze sestávajících sestav skládat úplně nové. Vyhrává, kdo se první zbaví karet. Ostatní si zapíší hodnotu karet, které jim zůstaly. Když hrajete více kol, celkovým vítězem je ten, kdo má nejnižší počet neudaných karet.

Tip na závěr

Se žolíky si sice zahrajete domino i vole lehni, ale třeba Krycí jména, Bang nebo Střelené kachny ne. Tyhle oblíbené karetní hry by přitom rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Žolíkové karty jsou základ domácí herny, kterou můžete ozvláštnit dalšími prověřenými hrami. • 

>>> Jaké jsou nejoblíbenější karetní hry na MALL.cz? <<<