1. Alou do přírody na kamínky
Malování na papíry si děti za celou zimu užily dost. Zkuste to na jaře jinak a malým umělcům nabídněte místo papíru třeba kameny. Vyrazte ven s jasným cílem – najít to nejlepší kamínkové plátno na malování.
Řekněte dětem, ať vybírají pečlivě. Kameny musí být dost velké a hladké, aby se na ně dobře malovalo. Po úspěšném lovu oblázků se pusťte do společného tvoření. Jak na to:
- Kameny důkladně omyjte a nechte oschnout.
- Vymyslete společně s dětmi motiv, který na ně namalujete. Obyčejnou tužkou si ho na kámen předkreslete.
- Na samotné tvoření použijte akrylové barvy, které dobře kryjí a nepotřebují žádnou podkladovou vrstvu.
>> Doplňte si svůj výtvarný kufřík na MALL.cz. <<
Pomalované obrázky použijte jako originální dekoraci:
- položte je jen tak na poličku,
- naskládejte je okolo rostlin do květináčů
- nebo je dejte ven na zahradu.
Náš tip: Pokud chcete mít kamínková díla vystavená venku, nezapomeňte je ještě přestříkat bezbarvým lakem – použijte třeba akrylátový lak. Ten se hodí na různé povrchy a ochrání malované kamínky i před deštěm.
2. Sázejte bylinky
Vrhněte se s dětmi na zahradničení. Nemusíte se bát, že budou od hlíny od hlavy až k patě – vlastní bylinkovou minizahrádku můžete založit i z pohodlí domova. Třeba pomocí vajíček. Prázdné skořápky poslouží jako praktické květináče a hnojivo pro rostlinky zároveň.
- Prázdné skořápky nejprve propláchněte a pak naplňte zeminou. Stačí do dvou třetin.
- Do hlíny udělejte důlek a nasypte do něj semínka – zvolte třeba pažitku, libeček, bazalku nebo rukolu.
- Semínka zahrňte vrstvou zeminy a postříkejte je vodou. Použijte rozprašovač, aby se semínka nevyplavila.
- Skořápky posaďte zpět do plata od vajíček jako do stojánku. Ten umístěte na okenní parapet, nejlépe na jižní stranu, aby měly bylinky dost světla a tepla.
Náš tip: Až se bylinky ujmou a skořápka jim bude malá, vyloupněte opatrně dno, ať má rostlinka přístup k hlíně a voda má kudy vytékat. Pak vložte sazeničku i se zbytkem skořápky do truhlíku nebo na záhonek. Skořápka se časem rozloží a poslouží jako vydatné hnojivo.
3. Piškvorky z klacíků
Hledáte-li zábavu pro bystré hlavičky, zkuste přírodní piškvorky – vaše dítko bude namáhat mozkové závity a zároveň stráví čas na čerstvém vzduchu. Chce to jen vyrazit do lesa, kde najdete dostatek větviček, šišek i kamínků.
- Nasbírejte klacíky. Dětem poraďte, ať sbírají ty rovnější. Na zemi z nich potom vyskládejte mřížku – čím víc okének se vám podaří vytvořit, tím lépe.
- Vydejte se znovu na průzkum lesa. Do jednoho košíku nasbírejte šišky, do druhého třeba větší kamínky nebo listy – to budou vaše hrací „figurky” místo klasických křížků a koleček.
- Pusťte se do hry. Střídavě pokládejte šišky a kamínky na hrací pole. Vyhrává ten, komu se jako prvnímu podaří sestavit nepřerušenou řadu pěti svých „figurek”.
Náš tip: A pokud zrovna nejste blízko přírody, piškvorkou zábavu si můžete užít i ve městě. Vytáhněte křídy nebo najděte světlé kamínky a na chodník jimi mřížku nakreslete.
4. Módní přehlídka à la lesní víla
Sukýnka z listů, květinový věneček na hlavu nebo bledule do klopy – s dary přírody se dají vymýšlet různé kreace. Zorganizujte pro děti módní přehlídku v přírodě. Jak na to:
- Zadání pro děti je jednoduché – vymódit se pomocí toho, co najdou v přírodě. Nezapomeňte stanovit i časový limit, který na to mají.
- Hru vyhlašte raději na zahradě nebo jasně vymezte prostor, kam malí módní návrháři mohou zajít – v lese by se vám při hledání materiálu rozutekly.
- Po uplynutí časové limitu uspořádejte módní přehlídku. Nechte děti, ať se předvedou jeden po druhém a komentujte jejich přírodní outfit.
Náš tip: Nezůstávejte pozadu ani vy a užijte si módní zábavu spolu s dětmi. Při hledání přírodních doplňků se pobavíte a zažijete společně nezapomenutelné chvíle.
5. Vyrobte si vlastní tiskátka
Bramborová razítka jsou klasika, která baví už několik generací. Neochuďte o ni ani vaše děti a dejte se do tvoření:
- Bramboru rozřízněte napůl a vtlačte do ní vykrajovátko na cukroví. Formičku zamáčkněte až po okraj.
- Nožem opatrně odřízněte části brambory kolem vtlačeného vykrajovátka. Mladším dětem raději pomozte, ať si neublíží.
- Máte hotovo? Vykrajovátko sundejte. Vystouplý motiv natřete barvou a tiskněte. Doporučujeme klasické tempery. A jestli si chcete razítky vyzdobit oblečení, sáhněte po barvách na textil.
Náš tip: Razítka z brambor jsou klasika. Vyrobit je ale můžete z čehokoli – klidně z kukuřice nebo třeba korkových zátek od vína.
A jaké rošťácké aktivity nebo tvoření děláte se svými dětmi na jaře vy? Dejte nám vědět v komentářích.