5 tipů, kam s dětmi na vodu | Blog Mall.cz

5 tipů, kam s dětmi na vodu

Co Čech, to vodák. Zpestřete si i vy léto plavbou po meandrech Lužnice, projížďkou krajinou Oty Pavla na vlnách Berounky nebo zažijte nefalšované dobrodružství na Ploučnici. Vybrali jsme pro vás řeky, které hravě zvládnete i s dětmi. 

Než se vypravíte na vodu, nepodceňte přípravu. Pro sebe i děti zabalte plovací vestu a minimálně pro děti také vodáckou přilbu. Zkušení vodáci ví, že na vodě vyhládne, proto nezapomeňte na pořádnou svačinu a dodržujte pitný režim. Nutností je také znalost vodáckého slovníčku, abyste věděli, kde vás čeká „volej“ a kde se můžete „cvaknout“. 

Před odjezdem si zjistěte, kde s dětmi přespíte a kde si případně půjčíte loď a chybějící vybavení. Pak už jen nasedat a „ahóóóój“!

1. Berounka: v kraji Oty Pavla

Líný proud řeky Berounky s několika málo jezy a krásný kraj pod Plzní je ideální pro začátečníky a rodiny s dětmi. Malebný kraj proslavil Ota Pavel v knize „Jak jsem potkal ryby“ a vy si tak pomalou plavbu můžete proložit příběhy ze spisovatelova dětství.

Projížďku zpestřete návštěvou Karlštejna, Křivoklátu nebo Skryje, kde v muzeu archeologa Joachima Barranda prozkoumáte trilobity. Na procházku se vydejte do CHKO Křivoklátsko.

 • Nejhezčí úsek: horní tok Plzeň – Roztoky s hlubokými zalesněnými údolími
 • Loď: kajak, kánoe, raft
 • Nejčastější trasa: Plzeň – Nadryby – Liblín – Rakolusky – Zvíkovec – Višňová – Sýkořice – Beroun – Zadní Třebáň

Krajem dětství Oty Pavla vás provede Berounka.Krajem dětství Oty Pavla vás provede Berounka.

2. Otava: málo lidí, hodně zážitků

Otava pramení pod šumavskou Čeňkovou pilou a spojují se v ní divoké horské říčky Křemelná a Vydra. Vynechte divoký horní tok a s dětmi se naloďte až v Sušici. Proud řeky je tady klidnější, ale i přesto nabízí svižnější jízdu, při které se nebudete nudit.

Než dorazíte k hradbám Písku, zastavte na zřícenině hradu Rabí a Zvíkov nebo v historických Strakonicích. Otavu nesplouvá tolik vodáků, proto si tady užijete pohodovou atmosféru a klidné večery v kempech.

 • Nejhezčí úsek: kolem Čeňkovy pily, bez vodáckých zkušeností ale raději pěšmo
 • Loď: kánoe, na spodním toku kajak i raft
 • Nejčastější trasa: Sušice – Písek

3. Ploučnice: dobrodružství na české Amazonce

Nedotčená příroda, která byla ještě do nedávna skrytá ve vojenském prostoru Ralsko v Libereckém kraji, ukrývá řeku Ploučnici. Plavba vás přenese do dobrodružného světa s divokými lesy, do nichž po desetiletí téměř nevstoupil člověk.

Nepočítejte s kempy ani občerstveními, místo toho se těšte na pravou divočinu ideální třeba pro partu tatínků s dětmi. Místo památek si užijete meandry Ploučnice, strmé pískovcové skály i průjezd ve skále vytesaným otvorem Pekelný jícen.

 • Nejhezčí úsek: horní tok mezi Stráží pod Ralskem a Valkeřicemi
 • Loď: kánoe, kajak
 • Nejčastější trasa: Stráž pod Ralskem – Mimoň – Brenná – Česká Lípa

4. Vltava: vodácká klasika, která se neomrzí

Plavbu po Vltavě zařaďte do programu, pokud máte rádi společnost ostatních vodáků. Naloďte se ve Vyšším Brodu, odkud pohodově sjedete až do Boršova. Na trase vás čekají krásné přírodní scenérie i peřeje a jezy, které však zvládnou i začátečníci.

Po cestě zastavte v Českém Krumlově, Rožmberku nebo v klášteře Zlatá koruna.

 • Nejhezčí úsek: horní tok mezi Soumarským mostem a Novou Pecí
 • Loď: raft, kajak, kánoe
 • Nejčastější trasa: Vyšší Brod – Branná – Nové Spolí – Zlatá Koruna – Boršov

Sjezd pohodové Vltavy nesmí ve vašem vodáckém deníku chybět.Sjezd pohodové Vltavy nesmí ve vašem vodáckém deníku chybět.

5. Lužnice: perla jižních Čech

Louky, ale i hluboká údolí a lesy, si užijete při plavbě po jedné z nejoblíbenějších vodáckých řek – Lužnici. Krásnou krajinu, kde se řeka proplétá v meandrech, si vychutnáte i při jednodenní plavbě Suchdol nad Lužnicí – Jemčina.

Zastavte se v přírodní rezervaci Novořecké močály, kde vás uchvátí pohled na nedotčenou přírodu. V rybníkářské Třeboni ochutnejte populární kapří hranolky a v historickém Táboře se osvěžte pivem z místního pivovaru.

 • Nejhezčí úsek: dolní tok mezi Táborem a ústí Vltavy
 • Loď: kajak, kánoe
 • Nejčastější trasa: Suchdol nad Lužnicí – Jemčina

Jezdíte s dětmi na vodu? Podělte se o svoje oblíbené trasy na Facebooku