10 tipů na veselé obaly školních sešitů

Plastové sešitové obaly už neletí. Nejen, že jsou hrozně neekologické, ale hlavně je to nuda. Zpříjemněte malým školákům učení originálními pestrobarevnými obaly na sešity. U jejich výroby se zabaví celá rodina.

1. Jako základ použijte balicí papír

Obaly mají sešity chránit, aby nebyly upatlané a neměly oslí uši. Takže i když chcete být kreativní, myslete na to, aby obal pořád plnil tuto funkci.

Perfektní je použít vzorovaný balicí papír, na kterém se drobné nečistoty a flíčky snadno ztratí. Postup je jednoduchý. Dejte papír rubem nahoru, obkreslete na něj sešit a hlavně přidejte z každé strany dva centimetry navíc. Ve středu, kde se sešit přehýbá, papír nastřihněte, abyste jej mohli pohodlně přehnout a přilepit k vnitřní straně desek sešitu.

Anebo vezměte karton bílého papíru (čím tvrdší, tím lepší) a nalepte jej na desky sešitu. Tím se zpevní a bude mnohem těžší jej zmačkat. Navíc vám zůstane větší prostor pro zdobení.

Papír na oblepení desek ale nemusí být jen bílý. Nebojte se barev. Ve větších papírnictvích najdete i tvrdší barevné listy s vyšší gramáží, takže obal sešitu bude odolnější.

Využijte, co máte po ruce. Bez nůžek a lepidla toho ale moc nesvedete.Využijte, co máte po ruce. Bez nůžek a lepidla toho ale moc nesvedete.

2. Mrkněte, co máte doma

Když chcete zdobit sešity, nemusíte hned běžet všechno nakupovat. Nejdřív se podívejte, co máte doma po ruce. Hodí se noviny i ústřižky barevných papírů. Kreativitě se meze nekladou. Vystříhejte z nich různé tvary nebo je jen natrhejte na kousíčky a lepte přes sebe. Vznikne tak efektní mozaika.

3. Zužitkujte staré látky

Látky a krajky se nejspíš zalíbí hlavně holkám. Nechte je kombinovat i zdánlivě nekombinovatelné. Přidejte k látkám nalepovací kamínky a obal na sešit pro malou princeznu je na světě.

Náš tip: Na látky použijte tekuté lepidlo, na lepení papírů spíš tuhé, aby se nekroutily.

4. Lepte ostošest

Amatérskou domácí tvorbu v poslední době ovládly populární washi pásky. Vyrábí se v mnoha barvách. A na rozdíl od izolepy jsou papírové, takže se na ně dá i psát. Tenhle způsob zdobení je extrémně jednoduchý. Nepotřebujete ani nůžky. Pásky jde totiž snadno utrhnout. Vytvářejte proužky, čtverečky nebo celé sítě. Čím víc barev, tím líp!

5. Malujte a patlejte

Jestli budete mít kuráž, dejte dětem barvičky. Akrylové, vodové nebo temperové. Klidně použijte i barevnou tuš. To je jedno. Vyřádí se se vším.

Jak na to?

  • Pamatujete si, jak se ve školce rozfoukávaly vodové barvičky slámkou a vytvářely se z nich abstraktní obrazce? Tak si to připomeňte. Je to zábava. A jde to i s tuší.
  • Nemusíte používat jen štětce. Malovat můžete i prsty. Anebo na sešit rovnou obtiskněte celou dlaň, případně využijte razítka.

Náš tip: Na tohle zdobení budete potřebovat odolnou podložku, kterou pečlivě zakryjete pracovní stůl. Barvičky jsou fajn, ale jen dokud je nemusíte drhnout ze dřeva.

Akrylové, vodové nebo temperové barvy, voskovky i pastelky. Děti se pěkně vyřádí. Hlavně myslete na podložku.Akrylové, vodové nebo temperové barvy, voskovky i pastelky. Děti se pěkně vyřádí. Hlavně myslete na podložku.

6. Ať se to třpytí!

Hlavně vaše malé parádilky budou mít radost, když jim koupíte třpytky v lepidle. Existují ve spoustě barev, snadno se nanáší a jsou opravdu efektní. Vykouzlete s nimi na sešitech zářivé obrazce.

Náš tip: Třpytkami můžete snadno dozdobit i obal z balicího papíru.

7. Vytiskněte fotky

Fotky jsou radost a nositelé pěkných vzpomínek. Vytiskněte si na barevné tiskárně fotky milovaných domácích mazlíčků nebo vašich dětí s kamarády. Doplňte je třeba nalepovacími kamínky, které seženete v každém větším papírnictví anebo rámečky z washi pásek a originální obal na sešit máte hotový.

8. Skládejte

Vezměte si vzorované papíry a nastříhejte je na stejné trojúhelníčky nebo čtverečky. Pak z nich poskládejte mozaiku. Je to pracnější, ale výsledek stojí za to.

9. Vystřihujte

Máte doma spoustu starých novin, časopisů a ústřižků barevných papírů? Dejte je své ratolesti, ať si z nich vystříhá, co se jí líbí – celé fotky nebo jen různé tvary. Jakou koláž si na obalu sešitu vytvoří, je už pak na ní.

Možná bude z tvoření obalů na sešity pěkný nepořádek… Ideální je pracovat na igelitových malířských podložkách, které pak jen sbalíte, obsah vysypete do koše a podložku schováte na příště.Možná bude z tvoření obalů na sešity pěkný nepořádek… Ideální je pracovat na igelitových malířských podložkách, které pak jen sbalíte, obsah vysypete do koše a podložku schováte na příště.

10. Nezapomeňte na jmenovku

Obal sešitu jste už nazdobili, všechna lepidla a barvičky zaschly. Teď přichází to nejdůležitější. Jmenovka.

Vezměte si tvrdší bílý či barevný papír a vystřihněte z něj bublinu, čtvereček nebo obdélníček. Do jmenovky udělejte tenkou fixou tři linky – na jméno, příjmení a název předmětu – a nalepte ji kamkoliv na sešit. Šikmo, rovně, doprostřed nebo do rohu? Popusťte uzdu fantazii.

Kupujete plastové obaly na sešity, nebo je vyrábíte sami doma? Podělte se o své triky v komentářích. 

 

Doporučujeme

  • +420 296 245 025