Poznejte 10 nejčastějších chyb při hubnutí | Blog Mall.cz

Vyhněte se jim: 10 nejčastějších chyb při hubnutí

Shazování přebytečných kil je běh na dlouhou trať, ale pokud při něm nevědomky děláte chyby, pomyslnou trať si ještě prodloužíte. Sepsali jsme pro vás 10 chyb, které lidé během hubnutí nejčastěji dělají, abyste se jim mohli vyvarovat.

1. Jíte jen třikrát denně nebo jídla vynecháváte

Větší intervaly mezi jídly nemají na hubnutí žádný vliv. Mnohem lépe uděláte, když budete jíst až šestkrát denně, ale malé porce. Díky tomu budete mít svůj hlad pod kontrolou.

Stejně špatný nápad je vynechávání snídaně, oběda nebo večeře. Vynechání celých jídel totiž může vést k únavě a podvýživě. Mnohem efektivnější než hladovět je jíst, ale získané kalorie spalovat cvičením. Vynechávání jídla navíc zvyšuje chuť na tučné pokrmy a sladké, které je další zkouškou pro vaši sebekontrolu.

2. Nemáte dostatek pohybu

Bez pravidelného výdeje energie jednoduše nezhubnete. Nezapomeňte proto pravidelně cvičit nebo se alespoň pohybovat. Najděte si na YouTube sestavy zaměřené na spalování tuků a cvičte podle videí. Pokud v práci sedíte, jezdíte autem nebo vás cvičení nebaví, musíte se snažit o to víc.

Jděte každý den kus cesty z práce pěšky nebo zajděte po práci na procházku. O víkendu zase vyrazte na delší túru. A pokud rádi sledujete televizi nebo seriály na počítači, šlapejte během sledování na rotopedu.

>> Přečtěte si, jak nejlépe zhubnout jízdou na rotopedu. <<

3. Všechny kalorie počítáte stejně

Není kalorie jako kalorie. Důležité je, z jakého pokrmu pochází, protože 100 kalorií z hrušky není jako 100 kalorií z karamelového cheesecaku. Z hrušky získáte vitamíny, zatímco cheesecake představuje prázdné kalorie bez přidané hodnoty.

Užitečným nástrojem v boji s prázdnými kaloriemi jsou aplikace na počítání kalorií. Pomohou vám nejen ohlídat velikost porce, ale také vás upozorní na prázdné kalorie ve vašem jídelníčku. Vyzkoušejte třeba aplikaci Kalorické tabulky.

Kalorické tabulky vám napoví, kolik toho ještě za den můžete sníst. • 

4. Nejíte po páté hodině večer

Není rozdíl v tom, jestli sníte 100 kalorií v poledne nebo o půlnoci. Výživová hodnota je stejná. Problém je v tom, že večerní jídlo spaluje tělo pomaleji, protože nejste tak aktivní jako ve dne.

Největším rizikem nočních jedlíků jsou tendence se přejídat. Abyste tělo v noci zbytečně nezatěžovali, nevynechávejte přes den jídlo a jezte vyváženě. Střídmá porce vám po páté večerní neuškodí.

5. Vynecháváte sacharidy

Pokud jíte ve velkém množství pokrmy bohaté na sacharidy jako například brambory, bílou rýži nebo chléb, můžete přibrat na váze. Pravdou ale je, že bez sacharidů vaše tělo nebude fungovat správně. V bdělém stavu vyžaduje mozek zhruba 100 gramů glukózy, a pokud je nedostane, dochází ke ztrátě koncentrace, nevolnosti a únavě. Mimo to nedostatek sacharidů vyvolává deprese.

Proto sacharidy z jídelníčku nevyškrtávejte, ale vybírejte si ty s nízkým GI (glykemickým indexem). Patří mezi ně například luštěniny, těstoviny nebo celozrnné pečivo.

6. „Když hodně cvičím, můžu sníst všechno”

Naládovat se přes den hamburgerem s hromadou hranolek a čokoládovou zmrzlinou v těsném závěsu je špatná volba, i pokud hodně cvičíte. Získat 250 kalorií z poháru zmrzliny zabere pár minut, ale jejich spálení vám potrvá hodinu. A po výše zmíněné hostině prostě všechny nabrané kalorie za den nespálíte, i kdybyste cvičili jako o život.

Zabývejte se proto tím, co za kalorie jíte a v jakém množství. Nejsnazší cesta k hubnutí totiž vede nejen přes spalování kalorií, ale také přes snížení jejich příjmu.

>> Dejte si do těla s fitness výbavou z MALL.CZ. <<

7. Nedodržujete pitný režim nebo pijete slazené nápoje

Dodržování pravidelného pitného režimu má nejen očistné účinky, ale také tlumí pocit hladu. Během hubnutí se uvolňují toxické látky a přebytečné tuky, které pitím tekutin odplavíte z organismu. Mějte proto neustále po ruce láhev s vodou a pravidelně popíjejte. Dohnat pitný režim jednorázově se nevyplací, protože zatížíte ledviny a odplavíte z těla všechny potřebné minerály.

Kromě čisté vody můžete pít i bylinné čaje nebo 100% ovocné šťávy. Pokud přes den místo vody pijete slazené nápoje a limonády, můžete na hubnutí zapomenout. Jednu malou plechovku limonády totiž spálíte hodinou intenzivní chůze.

Noste u sebe láhev s čistou vodou, ať už cestujete do práce nebo sportujete. • 

>> Doplňujte tekutiny z láhve na vodu z MALL.CZ. <<

8. Pijete alkohol

Alkohol k hubnutí jednoduše nepatří. Obsahuje dvojnásobně víc energetické hodnoty než bílkoviny a sacharidy, takže po něm přibíráte. Kromě toho kvůli vysokému glykemickému indexu podporuje pocit hladu

Nejhorší je ale alkohol v tom, že i po jednom pivu nebo dvojce vína se tělo začne soustředit na odbourávání alkoholu, a proto blokuje spalování živin, které se následně usazují jako tuk. Chcete-li zhubnout, dejte si od alkoholu na nějakou dobu klid.

9. Jíte příliš mnoho ovoce a zeleniny

To, že při hubnutí může člověk sníst ovoce a zeleniny kolik chce, je jenom pověra. Ovoce i zelenina totiž obsahují skryté sacharidy, které dokážou hubnutí pořádně zpomalit. Ovoce proto jezte v syrovém stavu maximálně dvakrát denně. Upřednostňujte:

 • broskve,
 • jablka,
 • hrušky,
 • švestky,
 • nektarinky
 • nebo exotické ovoce (grep, pomeranč, ananas, mango).

Pozor si dejte na banány a hroznové víno, které mají vyšší glykemický index. Snížíte ho tím, že si k banánu nebo hroznům naservírujete tvaroh.

Zelenina sice je základem každé redukční diety, ale i u ní hlídejte glykemický index. Spíše než sladkou zeleninu, jako je mrkev, barevná paprika, hrášek nebo kukuřice, si na talíř naservírujte:

 • listovou zeleninu,
 • okurky,
 • cuketu,
 • květák,
 • brokolici,
 • rajčata,
 • ředkvičky
 • nebo zelenou papriku.

10. Ládujete se nízkotučnými výrobky

Málo tuku neznamená málo kalorií. Nízkotučné jogurty výrobci často přeslazují, aby zákazníkům chutnaly. Tím se bohužel jejich kalorická hodnota zvýší a od plnotučných jogurtů se tak příliš neliší.

Někteří lidé si navíc myslí, že nízkotučných výrobků mohou při hubnutí sníst, kolik chtějí. To je velký omyl. Buďte při výběru nízkotučných pokrmů obezřetní, čtěte si složení (zejména kalorie) a jezte je stejně střídmě jako ostatní pokrmy z jídelníčku.

Pokud jste se rozhodli zhubnout, vyzkoušejte keto dietu, která dobývá svět. Zjistěte si, co je to ketóza a jaký jídelníček zvolit.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.

 

Instagram

@mall_czsk

Top 5