V zimě oceníte sílu horkých nápojů, které celé vaše tělo prohřejí zevnitř. Vyzkoušejte některé z receptů, na kterých si pochutná celá rodina. Ne všechny jsou alkoholické.
1. Máslový ležák
Tradiční nápoj z kouzelnického světa Harryho Pottera nadchne nejen dětské fanoušky čarodějnických příběhů, ale i jejich rodiče. Karamelová horká dobrota totiž v zimním nečase spolehlivě zahřeje vaše tělo i duši. Na máslový ležák si připravte:
- 0,5 l mléka,
- ¼ kostky másla,
- 4 lžíce hnědého cukru,
- 2 kávové lžičky vanilkové esence,
- špetku skořice,
- hnědý rum.
Do hrnce dejte hnědý cukr s máslem a rozpusťte je. Do připraveného karamelu vlijte mléko, přidejte skořici a vanilkovou esenci. Pokud ji doma nemáte, můžete místo ní použít třeba vanilkový cukr, který nápoj také provoní. Všechno pořádně promíchejte a nechte povařit.
Pokud chcete horký nápoj podávat dětem, máte hotovo. Pro sebe přidejte podle chuti trochu hnědého rumu nebo vaječného koňaku.
2. Horká broskev
V létě osvěží, v zimě ale umí taky pěkně zahřát a dodat potřebné vitamíny. Řeč je o ovocných nápojích, které nesmí ve vaší sbírce receptů na zimu chybět.
Připravíte si je prakticky z jakéhokoli ovoce. Vyzkoušejte třeba broskvové horké pití. Nachystejte si:
- 0,75 l nálevu z broskvového kompotu,
- 0,25 l vymačkané šťávy z pomerančů nebo kupovaného džusu,
- 1 lžíci třtinového cukru,
- 1 lžíci limetkové šťávy,
- 2 celé skořice,
- 20 hřebíčků.
V hrnci smíchejte nálev z broskvového kompotu s pomerančovou šťávou. Pokud se vám nechce pomeranče vlastnoručně vymačkávat, kupte kvalitní džus. Spolu s třtinový cukrem, skořicí a hřebíčkem nechte asi 10 minut povařit.
Na závěr přidejte limetkovou šťávu, která dodá nápoji pořádný říz a obohatí ho o vitamín C. Pití je ideální na zahřátí po zimní procházce s dětmi, které se budou olizovat až za ušima.
A pokud si chcete nápojem zpestřit dospělácké posezení u krbu, můžete si ho vylepšit trochou něčeho ostřejšího. Ideálním parťákem je pro horkou broskev třeba rum.
3. Svařené pivo
V horkých letních dnech si po obědě dopřeje pěkně vychlazené pivo kdekdo. V zimě ho ale většina lidí nahrazuje horkým čajem nebo svařákem. Spojte obě varianty a vyzkoušejte zimní svařák tak trochu jinak.
Recept na svařené pivo přišel z Polska a těší se stále větší oblibě i u nás. Vyrobit ho přitom zvládne každý sám. Potřebujete na něj:
- 0,5 l piva,
- 2 lžíce medu,
- špetku skořice,
- špetku mletého badyánu,
- hřebíček,
- pomeranč nebo citron.
Do půllitru nalijte pivo a ochuťte skořicí, hřebíčkem a badyánem. Nápoj ohřejte, ale nenechte ho zcela vařit. Postačí dát sklenici třeba na 3 minuty do mikrovlnky. Horké pivo zamíchejte, těsně před podáváním přidejte dvě vrchovaté lžíce medu a kolečka pomeranče nebo citronu.
Zimní úprava zlatavého moku nemá sice nealkoholickou variantu, ale pomáhá proti stresu i nachlazení.
Pro dospělé máte svařené pivo, dětem připravte třeba domácí lékořici. Tady najdete recept.
4. Vanilkové potěšení
Vůně vanilky prostě k chladnému období patří, i v mrazivém pošmourném dni vám totiž navodí pocit klidu a spokojenosti. Nechte se hýčkat nejen její vůní, ale i schopností dokonale prohřát organismus. Na horký vanilkový nápoj potřebujete:
- 1 vanilkový puding,
- 0,5 l mléka,
- 200 ml smetany,
- 5 lžic med,
- 1 vanilkový lusk.
Puding rozmíchejte v mléce a směs dolijte smetanou. Vanilkový lusk podélně rozřízněte a nožem vyškrábněte vnitřek, který přidejte k pudingu spolu s 5 lžícemi medu. Obsah hrnce stále míchejte a pomalu doveďte k varu.
Až směs začne houstnout, máte hotovo. Hustší tekutinu vlijte do skleniček a podávejte s lístkem máty. Vanilka má v sobě látky, které navozují dobrou náladu. Vychutnejte si nealkoholické vanilkové potěšení spolu s dětmi a užijte si pohodový den.
5. Javorový nápoj
Inspirujte se při vaření horkého nápoje třeba až v daleké Kanadě, kde mají se zimou bohaté zkušenosti. Osvědčeným receptem na zahřátí je podle tamních zvyků lahodný nealkoholický nápoj z javorového sirupu, který připravíte za 5 minut. Stačí vám na něj:
- javorový sirup,
- voda,
- špetka skořice,
- hřebíček,
- pomeranč, citron.
Pití můžete připravit ve větším množství v hrnci, ale klidně jen do jednoho hrníčku. Na dno nalijte javorový sirup, množství záleží na vaší chuti. Přidejte špetku skořice a hřebíček a zalijte směs horkou vodou.
Nápoj nakonec dochuťte nakrájeným pomerančem nebo citronem. Není potřeba pití jakkoli sladit. O všechno se postará javorový sirup, díky kterému budete mít na jazyku příjemnou ořechovomedovou příchuť.
6. Opilý mošt
Na jablečnou pochoutku se na vánočních trzích stojí fronty. Mošt vás totiž v zimním období zahřeje, dodá vám potřebné vitamíny a hlavně potěší vaše chuťové pohárky.
Vychutnat si tuhle dobrotu ale nemusíte jen v davu lidí, opilý mošt si totiž připravíte i doma. Budete na něj potřebovat:
- 0,5 l jablečného moštu,
- 100 ml vody,
- 2 celé skořice,
- 8 hřebíčků,
- med,
- limetkovou šťáva,
- jablkovici nebo vodku.
Jablečný mošt lehce zřeďte s vodou a zahřejte spolu s vánočním kořením – skořicí a hřebíčkem. Nenechte tekutinu dojít až k varu, aby z ní zbytečně nevyprchaly vitamíny. Až je dost horká, přidejte podle chuti med a limetkovou šťávu.
Aby vás nápoj skutečně zahřál, přidejte si do hrníčku malý kelímek jablečné pálenky nebo vodky. Nepřilévejte ale alkohol do celého hrnce, ať si mohou jablečné pokušení vychutnávat i děti.
S našimi zimními drinky bude vybírání vánočních dárků úplně v klidu. Zvládnete to na pár kliknutí od počítače – vyzkoušejte našeho vánočního rádce a užijte si Vánoce s úsměvem.