1. Jak na měkouše – udělejte z něj bonbón
Jestli dá něco při balení dárků opravdu zabrat, jsou to měkouši. Ať už se snažíte balit ponožky, svetr nebo třeba šál, nedrží tvar a uhýbají. Existuje přitom snadný způsob, jak si s měkkými neposedy poradit – udělejte z nich praktický bonbón. Co na něj budete potřebovat:
- balicí papír nebo fólii,
- lepicí pásku,
- stužku.
Jak na to:
- Dárek složte a stočte do ruličky, ať vytvoří váleček. Půjde to s tričkem i ponožkami.
- Balicí papír ustřihněte o pár centimetrů větší, než je obvod dárku – na každé straně musíte mít dostatek místa.
- Dárek položte doprostřed papíru a zabalte po obvodu stejně, jako když chystáte dětem svačinu. Nezapomeňte k sobě uprostřed spojené strany přilepit izolepou, ať drží papír u sebe. Máte?
- Opatrně chytněte oba konce přebytečného papíru, jemně je stočte a svažte stužkou. Je-li to potřeba, rovnoměrně je roztáhněte tak, aby vám vznikl krásný tvar bonbónu.
>> Pořiďte si balicí papír a další potřeby na tvoření na MALL.cz <<
2. Jak na poukaz – šup s ním do ruličky
I když jste se snažili vymyslet ten nejlepší dárek, někdy prostě stejně zůstane u bankovek nebo poukazů. Nejjednodušší cestou je strčit papírové vouchery do obálky. Jde to ale i jinak – stočte je do originální ruličky. Nachystejte si:
- vlnitý karton (nebo tvrdý papír),
- ozdobné nůžky,
- děrovačku,
- stužku.
Jak na to:
- Z vlnitého kartonu ustřihněte obdélník – velikost přizpůsobte rozměrům poukazu. Máte-li voucher menší, ideální bude 12×25 centimetrů.
- Jednu z kratších stran vystřihněte do obloučku. Vezměte si na to ozdobné nůžky, které vytvoří originální zubatý okraj.
- Doprostřed obloučku vyrazte pomocí děrovačky dírku.
- Na karton položte bankovky nebo dárkový poukaz a společně je stočte do ruličky směrem dovnitř. Vystřižená obloučková strana vytvoří přední stranu.
- Nakonec převažte ruličku stužkou: přeložte stužku na polovinu, protáhněte vyraženou dírkou, oba konce omotejte kolem ruličky a provlékněte vzniklým očkem.
3. Jak na láhev vína – ozdobte to vějířem
Lahvinka vína patří k nejčastějším vánočním dárkům. Její balení je ale tak trochu vyšší balicí. Na druhou stranu, když to zvládnete, budete u stromečku za hvězdu. Na vějířové balení láhve vám stačí jen 3 pomůcky:
Jak na to:
- Nejprve si změřte láhev na výšku. Pak ustřihněte balicí papír do tvaru čtverce tak, aby jeho úhlopříčka byla 2× delší než naměřená výška láhve.
- Podél úhlopříčky papír přeložte na polovinu, vznikne trojúhelník. Okraje slepte lepidlem nebo třeba oboustrannou lepicí páskou.
- Položte si trojúhelník před sebe špičkou nahoru. Z jedné boční strany kousek odstřihněte – začněte ve špičce a postupně odstřižek rozšiřujte, aby byl trojúhelník z jedné strany víc zkosený.
- Ustřihlou stranu přiložte rožkem k láhvi – srovnejte kraj papíru se dnem a přilepte.
- Láhev papírem omotejte, ale jen do poloviny! Z druhé strany začněte skládat vějířek – inspirujte se u svých dětí, stejným způsobem si skládají harmoniku.
- Naskládaný vějířek pak roztáhněte a přilepte páskou ze strany vína. Nakonec převažte stužkou nebo doplňte mašlí a je hotovo.
4. Jak na drobnosti – kornout to vyřeší
Stejně jako neforemné předměty vás při balení potrápí i drobnosti. Chcete-li darovat spoustu malých dárků, netrapte se balením jednoho po druhém. Bonbóny, sponky do vlasů nebo třeba psací potřeby nechte pěkně pohromadě. Třeba v praktickém kornoutu. Vyrobíte ho z:
- tvrdého papíru nebo čtvrtky,
- ozdobného balicího papíru,
- průhledného celofánu,
- oboustranné lepenky
- a mašle.
Jak na to:
- Z tvrdšího papíru vystřihněte čtverec a jeden roh sestřihněte do obloučku – hezky od rohu do rohu.
- Na jeden okraj nalepte oboustrannou lepenku a stočte papír směrem dovnitř do kornoutku. Máte-li hotovo, základ je na světě. Teď už stačí jen kornout ozdobit a naplnit.
- Z ozdobného balicího papíru vystřihněte čtverec asi o 2 centimetry větší než ten první a zabalte přes kornout. (Anebo v prvním kroku použijte tvrdý papír s ornamenty, se kterým bude kornout barevný hned.)
- Do kornoutu vložte dárky.
- Nakonec celý kornoutek zabalte do celofánu (ten ustřihněte asi 1,5× větší než základ na kornout) a nahoře celofán stáhněte mašlí. Jen tak dárky nevypadnou.
5. Jak na míč – obtočte ho dokola
Malé sportovce nejvíc potěšíte novým míčem. Jenže kulatý neřád se nevejde do žádné krabice ani tašky. Co teď? S naším trikem ho zvládnete zabalit, i když zrovna ručním pracím nevládnete. Stačí vám na to:
- neprůhledný celofán,
- mašle.
Jak na to:
- Nachystejte si celofán – na balení míče je lepší než klasický balicí papír, protože se neprotrhne a vypadají na něm dobře i nepravidelné sklady. Vystřihněte z něj velký čtverec a míč dejte doprostřed.
- Okraje postupně tahejte směrem k míči a zvedejte nahoru.
- Jakmile budete mít obalený celý míč, vznikne vám nad ním chocholka z papíru. Tu podvažte stužkou a pořádně utáhněte.
- Pokud jsou cípy moc dlouhé, klidně je sestřihněte. Jestli chcete, doplňte nakonec dárek velkou mašlí, která zakryje případné nedokonalosti.
NÁŠ TIP: Tento postup není dobrý jen na míče. Stejně můžete zabalit i jiné kulaté dárky nebo třeba plyšového medvěda.
A co s velkým dárkem? Šup na něj s mašlí
Pokud se chystáte darovat opravdu velký dárek, na klasické balení raději zapomeňte. Spotřebovali byste zbytečně moc papíru a výsledek by stejně nestál za to. Kolo nebo třeba koloběžku totiž do papíru jednoduše nezabalíte.
Vánoční obry nechte proto klidně jen tak. Když je doplníte pořádnou mašlí, bude balení dokonalé i bez papíru.
Jak jste na tom s balením dárků vy? Napište nám do komentářů, jestli to zvládáte, nebo byste raději tuhle část předvánočních povinností vypustili.