5 pravidel pro spaní pod širákem, která se vyplatí znát | Blog Mall.cz

Pod širákem: 5 pravidel, která vám ulehčí nocování nadivoko

Kempy jsou letní klasika, ale jestli vás láká větší dobrodružství, vydejte se do přírody a vyzkoušejte spaní pod širákem. Usnete na čerstvém vzduchu a ráno vás vzbudí východ slunce. Přečtěte si, jaká platí pro spaní v přírodě pravidla.

Wild camping, spaní pod širákem, kempování nadivoko nebo taky bivakování. Názvů má tenhle koníček spoustu. Vždycky ale znamená, že ulehnete ke spánku někde ve volné přírodě – na čerstvém vzduchu a mimo civilizaci.

Obecně existují dva způsoby přespání v divočině:

  • táboření – při něm můžete v přírodě přespat i několik nocí, klidně ve stanu a s večerním táborákem,
  • a bivakování – to dovoluje pouze přespání pod širým nebem, ve spacáku nebo pod celtou. S rozděláním ohně ani stanu v tomto případě nepočítejte.

Na způsobu přespání pak závisí i to, kde se můžete v Česku ve volné přírodě „utábořit”.

Bivakujte téměř kdekoli, tábořte jen někde

Předem si vždy zjistěte, zda je přenocování v dané oblasti vůbec povolené. Platí, že pod širákem můžete přespat téměř kdekoliv. Bivakování je dovolené dokonce i v národním parku či chráněné krajinné oblasti.

Protože v národních parcích nesmíte scházet ze značených tras, přespěte poblíž turisticky značené cesty. Kdybyste se „utábořili” jinde, porušíte zákon a hrozí vám pokuta.

Chcete-li si rozdělat stan, můžete se vám k tomu zalíbit soukromé pole či louka. Na soukromém pozemku ale  potřebujete souhlas majitele. Nebo využijte speciální nouzová nocoviště – ta jsou vybudovaná třeba i v Národním parku Šumava. Pokud nerozděláte oheň a nenecháte po sobě žádné odpadky, můžete tam bez problému tábořit.

>> Stany pro jednoho i pro celou rodinu najdete na MALL.CZ. <<

Než se vydáte na výlet, zjistěte si, zda se v lese zrovna nekoná hon nebo nekácí stromy. Je možné, že byste se trefili do doby, kdy je tam dočasně vyhlášený zákaz vstupu. Než se vydáte na výlet, zjistěte si, zda se v lese zrovna nekoná hon nebo nekácí stromy. Je možné, že byste se trefili do doby, kdy je tam dočasně vyhlášený zákaz vstupu.

Abyste přežili noční dobrodružství bez újmy a navíc si ho užili, držte se následujících pravidel:

1. Porozhlédněte se na místě i v okolí

Vybrané místo prozkoumejte pomocí satelitních snímků. Pomůže vám s tím například aplikace Google Earth. Díky tomu zjistíte, zda je v blízkosti zdroj pitné vody nebo jestli jste se neutábořili blízko chatové osady.

A než se v lese vybalíte, dívejte se i na to, jestli na místě nejsou odpadky nebo třeba mraveniště.

Náš tip: Nikdy si nelehejte přímo na cestu. A pokud táboříte na louce nebo na poli, vyberte si místo u stohu slámy nebo jiné překážky. Díky tomu jste chránění, kdyby se nad ránem někdo třeba proháněl po poli traktorem.

>> Spacáky na léto i zimu najdete na MALL.CZ. <<

2. Připravte se na déšť

Kontrolujte také předpověď počasí. Zvlášť v horách se počasí mění rychle, proto myslete i na mokrou variantu:

  • netábořte blízko řeky ani u jejího koryta – bývá tam větší zima a kdyby přišly bouřky, vyplaví vás,
  • spacák si rozložte pod stromy – ráno nebudete mokří od rosy a větve alespoň částečně zadrží případný déšť,
  • vždy si s sebou přibalte pláštěnku.

3. Nerozdělávejte oheň v lese

Pokud můžete, vybavte se jídlem, které nepotřebuje přípravu na ohni. V přírodních rezervacích, národních parcích a CHKO je stejně rozdělávání ohně zakázané. Ani v běžném lese si nesmíte uspořádat táborák, kde vás napadne. Hrozí totiž, že plameny neuhlídáte a les zapálíte.

Jestli se těšíte na „kotlíkové vaření” v přírodě, použijte k němu raději plynový vařič. Vařič ale nedávejte na suché listí nebo pařez, které by mohly chytnout. Najděte si v lese plochý kámen, písek nebo udusanou hlínu, kam vařič postavíte.

>> Pořiďte si s sebou na cesty campingový vařič z MALL.CZ. <<

Vhodné místo na přespání si najděte ještě před setměním. Nezdržujte se tam zbytečně dlouho – přespěte a brzy ráno se sbalte a zase pokračujte dál. Vhodné místo na přespání si najděte ještě před setměním. Nezdržujte se tam zbytečně dlouho – přespěte a brzy ráno se sbalte a zase pokračujte dál.

4. Buďte ohleduplní k přírodě

Při kempování nadivoko platí jednoduché pravidlo: když z tábořiště odcházíte, dejte ho do původního stavu. Ideálně by nikdo neměl poznat, že jste na místě spali. Myslete hlavně na to, ať po sobě uklidíte všechny odpadky:

  • Biologický odpad (jako odřezky nebo třeba slupky od banánů) po sobě zahrabejte.
  • Všechno ostatní dejte do sáčku, vezměte s sebou a vyhoďte, až budete zpět v civilizaci.

5. Připravte se na nezvané hosty

I když si ke kempování vyberete odlehlé místo, nemáte jistotu, že v tábořišti budete sami – můžete totiž narazit na zvířecí obyvatele. Nebojte se, většina zvířat je plachá a z lidí má sama strach.

Ale jestli se bojíte, vytvořte si improvizovaný alarm – kolem spacáku natáhněte nad zemí provázek, uvažte ho kolem stromů a pověste na něj plechovky. Jakmile by se někdo přiblížil, cinkot plechovek vás probudí. Ale pozor, tahle past nefunguje, když fouká vítr. Alarm se pak spouští neustále, i když nic nehrozí.

Co byste dál měli vědět, než se vydáte nocovat nadivoko

Myslete také na tato pravidla:

  • přespávací výbavu (spacák i stan) si pořiďte nejlépe v neutrálních barvách, jen tak s lesem splynete a nebudete vyčnívat křiklavými doplňky,
  • místo k přenocování hledejte včas, když to necháte až na večer, nestihnete se utábořit před setměním,
  • dávejte si pozor na osobní věci a doklady – mějte je s sebou, ale uložte je do spacáku, kde na ně dohlédnete.

>> Čtěte také, na jaká zvířata si dávat při kempování pozor. <<

A nezapomeňte, že na MALLu pro vás máme všechno možné a uděláme i nemožné, abyste si spolu nejen letní dobrodružství užívali.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.