Když poraní mořští živočichové v Chorvatsku | Blog Mall.cz

Jak správně ošetříte poranění od mořských živočichů v Chorvatsku

Někteří obyvatelé moří moc přátelští nejsou. Pokud se s nimi dostanete do kontaktu, poraní vás. Čtěte, jak správně reagovat, abyste si nezkazili pobyt u moře.

Plánujete letošní dovolenou v Chorvatsku? Přidejte si do dovolenkové lékárničky pár věcí, které vám při případném poranění pomůžou:

 • gumové rukavice,
 • pinzetu,
 • dezinfekci (antibiotickou mast),
 • ocet.

>> Pořiďte si lékárničku na MALL.cz. <<

Ještě doma si v případě potřeby obnovte očkování proti tetanu. Oceníte ho třeba při poranění mořským ježkem.

Po příjezdu na místo vaší dovolené co nejdřív zjistěte, kde v případě nutnosti rychle seženete zdravotní pomoc. V letoviscích bývají lokální ambulance, na recepci hotelu vám poskytnou telefonní kontakt na doktora a informace vám dá i delegát z cestovní kanceláře.

Do dovolenkové lékárničky přibalte také pomůcky na ošetření poranění od mořských živočichů.

Popíchání mořským ježkem

Stoupli jste na mořského ježka, nebo-li ježovku? Ježčí bodliny zajíždí nepříjemně hluboko do kůže. Navíc jsou hodně křehké, proto se často při vyndávání lámají. A pozor, některé druhy jsou jedovaté.

Jak ošetříte poranění od mořského ježka:

 • Hned se vraťte do hotelu. Smíchejte teplou vodu s octem (až v poměru 1:1) a poraněnou kůži do lázně ponořte. Díky teplé vodě se z ostnů přestane uvolňovat jed.
 • Vytáhněte bodliny. Používejte pinzetu a buďte velmi opatrní. Ruce přitom vždy chraňte gumovými rukavicemi.
 • Pokud jsou nějaké ostny moc hluboko nebo se jejich vytahování nedaří, nechejte jejich vytahování na lékaři. Jestli doktor není dostupný, potírejte alespoň ránu citronovou šťávou. Ostny se uvolní a za den či dva je snadněji vytáhnete.
 • Kůži namažte antibiotickou mastí a vezměte si léky proti bolesti.
 • Rána se hůř hojí při kontaktu s mořskou vodou, koupání tedy na nějakou dobu omezte. Pokud se rána zanítí, vyhledejte lékaře.

Na ochranu chodidel je dobré nosit kvalitní neoprenové boty do vody s odolnou podrážkou. Některé bodliny botou sice stále můžou proniknout, zranění ale bude menší než bez ochrany. Myslete také na to, že ježek poraní klidně i ruku nebo koleno, a to třeba při skákání do vody.

>> Chraňte se před ježky. Pořiďte si boty do vody na MALL.cz. <<

I když je mořský ježek krásný, dokáže ublížit.

Požahání od medúzy

Pomazlili jste se nechtěně s medúzou? Nemějte strach, jed chorvatských medúz není životu nebezpečný. Dost ale zabolí, a to hlavně na citlivých místech těla. 

Jak poskytnete první pomoc:

 • Uchytily se v kůži zbytky chapadel? Nepoužívejte na opláchnutí pitnou vodu, která by mohla způsobit prasknutí jedových buněk v nich. Kůži opláchněte mořskou vodou.
 • Odstraňte chapadla. Pozor, i ty stále žahají – nesahejte na ně holýma rukama. Raději je seškrábněte nožem, kartou nebo vlhkým ručníkem.
 • Proti bolesti pomůže ponořit kůži do horké vody kolem 40 až 50 °C. Vezměte si také léky proti bolesti. Až bolest trochu ustoupí, namažte ránu antibakteriální mastí a ovažte obvazem, to opakujte třikrát denně.

Známý tip, že na žahnutí od medúzy pomáhá moč, určitě nezkoušejte – jde o pouhou povídačku.

Část medúzy může zůstat na kůži. Nesundávejte ji holýma rukama.

Poranění jedovatou ropušnicí

Ropušnice (chorvatsky nazývaná jako škarpina) je nepěkná ryba, která se umí dobře maskovat jako kámen na mořském dně. K břehu se přesouvá hlavně kvečeru a zrána. Příroda ji na sebeobranu obdařila jedovými žlázami na ploutvích. Jed z požahání není životu nebezpečný, ale jde o hodně bolestivý zážitek.

Co dělat při požahání ropušnicí:

 • Ránu vložte do velmi teplé vody, klidně až 60 °C (nebo prostě do tak teplé, kolik snesete). Jed přestane díky teplé vodě působit a bolest povolí. Namáčejte alespoň 40 minut.
 • Protože hrozí druhotná infekce, určitě navštivte lékaře.

Kousnutí murény

Muréna vypadá jako mořský had, ale je to dravá ryba, která narůstá do slušné velikosti až 14 kilogramů. Schovává v temných zákoutích v hloubce mezi 15 a 50 metry. Útočí, pokud se cítí ohroženě. Kouše velmi ostrými zuby a v puse má jedové žlázy. Nebezpečná je tedy hlavně při potápění. Nepřibližujte se příliš k útesům a v žádném případě nestrkejte ruce do štěrbin mezi kameny.

Co dělat při pokousání murénou:

 • Pokud rána ještě krvácí, zastavte krvácení.
 • Ránu vydezinfikujte.
 • Hrozí ještě druhotná infekce, proto ihned vyhledejte lékaře.

>> Výbavu na šnorchlování a potápění najdete na MALL.cz. <<

Muréna má ostré zuby. Nepotápějte se u útesu, aby po vás nechňapla.

Už jste se s nějakým nebezpečným mořským živočichem potkali? Napište nám svoje zážitky do komentářů.