Plánujete letošní dovolenou v Chorvatsku? Přidejte si do dovolenkové lékárničky pár věcí, které vám při případném poranění pomůžou:
- gumové rukavice,
- pinzetu,
- dezinfekci (antibiotickou mast),
- ocet.
>> Pořiďte si lékárničku na MALL.cz. <<
Ještě doma si v případě potřeby obnovte očkování proti tetanu. Oceníte ho třeba při poranění mořským ježkem.
Po příjezdu na místo vaší dovolené co nejdřív zjistěte, kde v případě nutnosti rychle seženete zdravotní pomoc. V letoviscích bývají lokální ambulance, na recepci hotelu vám poskytnou telefonní kontakt na doktora a informace vám dá i delegát z cestovní kanceláře.
Popíchání mořským ježkem
Stoupli jste na mořského ježka, nebo-li ježovku? Ježčí bodliny zajíždí nepříjemně hluboko do kůže. Navíc jsou hodně křehké, proto se často při vyndávání lámají. A pozor, některé druhy jsou jedovaté.
Jak ošetříte poranění od mořského ježka:
- Hned se vraťte do hotelu. Smíchejte teplou vodu s octem (až v poměru 1:1) a poraněnou kůži do lázně ponořte. Díky teplé vodě se z ostnů přestane uvolňovat jed.
- Vytáhněte bodliny. Používejte pinzetu a buďte velmi opatrní. Ruce přitom vždy chraňte gumovými rukavicemi.
- Pokud jsou nějaké ostny moc hluboko nebo se jejich vytahování nedaří, nechejte jejich vytahování na lékaři. Jestli doktor není dostupný, potírejte alespoň ránu citronovou šťávou. Ostny se uvolní a za den či dva je snadněji vytáhnete.
- Kůži namažte antibiotickou mastí a vezměte si léky proti bolesti.
- Rána se hůř hojí při kontaktu s mořskou vodou, koupání tedy na nějakou dobu omezte. Pokud se rána zanítí, vyhledejte lékaře.
Na ochranu chodidel je dobré nosit kvalitní neoprenové boty do vody s odolnou podrážkou. Některé bodliny botou sice stále můžou proniknout, zranění ale bude menší než bez ochrany. Myslete také na to, že ježek poraní klidně i ruku nebo koleno, a to třeba při skákání do vody.
>> Chraňte se před ježky. Pořiďte si boty do vody na MALL.cz. <<
Požahání od medúzy
Pomazlili jste se nechtěně s medúzou? Nemějte strach, jed chorvatských medúz není životu nebezpečný. Dost ale zabolí, a to hlavně na citlivých místech těla.
Jak poskytnete první pomoc:
- Uchytily se v kůži zbytky chapadel? Nepoužívejte na opláchnutí pitnou vodu, která by mohla způsobit prasknutí jedových buněk v nich. Kůži opláchněte mořskou vodou.
- Odstraňte chapadla. Pozor, i ty stále žahají – nesahejte na ně holýma rukama. Raději je seškrábněte nožem, kartou nebo vlhkým ručníkem.
- Proti bolesti pomůže ponořit kůži do horké vody kolem 40 až 50 °C. Vezměte si také léky proti bolesti. Až bolest trochu ustoupí, namažte ránu antibakteriální mastí a ovažte obvazem, to opakujte třikrát denně.
Známý tip, že na žahnutí od medúzy pomáhá moč, určitě nezkoušejte – jde o pouhou povídačku.
Poranění jedovatou ropušnicí
Ropušnice (chorvatsky nazývaná jako škarpina) je nepěkná ryba, která se umí dobře maskovat jako kámen na mořském dně. K břehu se přesouvá hlavně kvečeru a zrána. Příroda ji na sebeobranu obdařila jedovými žlázami na ploutvích. Jed z požahání není životu nebezpečný, ale jde o hodně bolestivý zážitek.
Co dělat při požahání ropušnicí:
- Ránu vložte do velmi teplé vody, klidně až 60 °C (nebo prostě do tak teplé, kolik snesete). Jed přestane díky teplé vodě působit a bolest povolí. Namáčejte alespoň 40 minut.
- Protože hrozí druhotná infekce, určitě navštivte lékaře.
Kousnutí murény
Muréna vypadá jako mořský had, ale je to dravá ryba, která narůstá do slušné velikosti až 14 kilogramů. Schovává v temných zákoutích v hloubce mezi 15 a 50 metry. Útočí, pokud se cítí ohroženě. Kouše velmi ostrými zuby a v puse má jedové žlázy. Nebezpečná je tedy hlavně při potápění. Nepřibližujte se příliš k útesům a v žádném případě nestrkejte ruce do štěrbin mezi kameny.
Co dělat při pokousání murénou:
- Pokud rána ještě krvácí, zastavte krvácení.
- Ránu vydezinfikujte.
- Hrozí ještě druhotná infekce, proto ihned vyhledejte lékaře.
>> Výbavu na šnorchlování a potápění najdete na MALL.cz. <<
Už jste se s nějakým nebezpečným mořským živočichem potkali? Napište nám svoje zážitky do komentářů.