Hit letních grilovaček: nachystejte si domácí žebírka | Blog Mall.cz

Hit letních grilovaček: nachystejte si domácí žebírka

Víme, jak voní letní pohoda. Cítíte v ní koření, uhlíky a především lahodné grilované masíčko. Vyzkoušejte hvězdu hospodských jídelníčků a nachystejte si na domácím grilu luxusní grilovaná žebírka.

Správné maso je alfa i omega grilovačky

Po šťavnatém hovězím steaku a kuřecích paličkách přichází na řadu i pašík. Na grilovaná žebírka se totiž fantasticky hodí právě tučné vepřové maso. V řeznictví si řekněte o žebra z pečeně (kotlety).

Vybírejte především nízké, ale masité kousky žeber. Dobře se propečou a na pochoutku nebudete muset čekat tak dlouho jako v případě více obalených kostí.

Při nákupu počítejte alespoň s 1 kilogramem žebírek na osobu. Většinu váhy totiž tvoří kosti, tak ať při grilovačce mají všichni dost.

Vybírejte spíše tenčí žebírka, dokonale je na grilu propečete.Vybírejte spíše tenčí žebírka, dokonale je na grilu propečete.

Před dalším zpracováním z masa nejprve odstraňte blánu. Ta chrání z jedné strany kosti i maso po celé délce žebírek.

Blánu mírně rozřízněte (postačí přibližně 1 centimetr) a do vzniklé mezery vsuňte příborový nůž s kulatou špičkou. Oddělte jím blánu od masa. Ale pozor, pouze ji odtlačujte a odtrhávejte, neřežte ji. Až bude uvolněný kus blány dostatečně velký, abyste ho uchopili, vezměte blánu do ruky a z masa ji plynulým pohybem stáhněte.

Náš tip: Aby vám blána mezi prsty neklouzala, uchopte ji do papírového ubrousku nebo utěrky.

>> Kompletní vybavení na perfektní grilovačku najdete na MALL.cz. <<

Marináda nebo koření

Odblaněná žebra jsou připravená na další zpracování. Chuť jim vdechnete buď s pomocí koření, nebo marinády.

Cesta kořenění je rychlejší, ale maso nenasaje chuť tak dobře jako v případě naložení do marinády. Na to si vyhraďte alespoň 3 hodiny.

Vaší oblíbenou marinádou žebírka důkladně potřete, ať máte jistotu, že jste pokryly každý kousek masa. Vložte je do igelitového sáčku, dolijte případný zbytek marinády a sáček pečlivě zavažte nebo zajistěte gumičkou. Pytlík s masem dejte do ledničky.

Šťavnatá žebírka jsou hitem každé grilovačky.Šťavnatá žebírka jsou hitem každé grilovačky.

Náš tip: Ačkoliv sáček důkladně zkontrolujete, ostré okraje kostí žebírek jej mohou protrhnout. Proto raději zauzlovaný sáček vložte ještě do dalšího pytlíku a žebra v lednici posaďte na hluboký talíř.

Pokud maso se zbytkem marinády necháváte v lednici déle než 3 hodiny, nezapomeňte vždy po několika hodinách sáček s žebry otočit, aby ve zbývající marinádě maso nebylo položené jen jednou stranou.

Pochoutka jako z restaurace, ale výrazně levnější a především u vás doma.Pochoutka jako z restaurace, ale výrazně levnější a především u vás doma.

Pomalé grilování nebo zkratka přes troubu

Po ochucení je na řadě tepelná úprava nachystaného masíčka. Pokud se rozhodnete pro kompletně grilovaná žebírka, čeká vás více než tříhodinová šichta u grilu.

Ujistěte se, zda máte gril zcela v pořádku a jste zásobeni dostatkem piva nebo jiných ke grilování nezbytných dobrot.

Roztopte gril přibližně na 150 °C a položte žebírka na mřížku. Kontrolujte teplotu a asi po hodině maso zabalte do alobalu. Po dalších 2 hodinách masíčko lehce odpadá od kosti. Posledních 10 minut grilujte rozbalené z alobalu a potřené grilovací omáčkou.

Zpříjemněte si grilovací sezónu s těmito vychytávkami.Zpříjemněte si grilovací sezónu s těmito vychytávkami.

Rychlejší variantou je žebra nejprve vložit do pekáčku, podlít vývarem a dokonale zakrýt poklicí nebo alobalem. Takto nachystané maso vložíte do vyhřáté trouby a asi hodinu a půl pečete na 180 °C.

Že jsou žebra připravená na další štaci na grilu, poznáte podle toho, že je maso měkké a dá se poměrně snadno oddělit od kosti.

Předchystaná žebra potřete grilovací omáčkou a vložte na gril. Po 5 minutách je otočte a grilujte dalších 5 minut. Před poslední pětiminutovkou je znovu přetřete omáčkou.

>> Jaké grily jsou mezi vámi nejoblíbenější? <<

K letní grilovací „obíračce” se skvěle hodí pečený brambor, klas kukuřice, hranolky nebo pikantní salát z rukoly.K letní grilovací „obíračce” se skvěle hodí pečený brambor, klas kukuřice, hranolky nebo pikantní salát z rukoly.

Maso se z žeber mírně stáhne a odhalené kostičky poslouží jako držátka rozkrájených kousků masa. Přidejte k nim i špíz z grilované zeleniny nebo netradiční grilované ovoce a letní přehlídka grilovaného luxusu může začít.

Která varianta žebírek si získala vaše srdce? Napište nám do komentářů.