Tradičně se kávový filtr používá při přípravě kávy – nasypou se do něj namletá zrna a zalijí vodou. Filtr malá zrníčka zachycuje a do hrnečku propouští jen čistou kávu. Vy si pak užijete její chuť a ani při posledním loku vás v krku nedráždí zbytky mleté kávy.
Tím ale využití papírového filtru nekončí. Díky svým vlastnostem je totiž univerzálním pomocníkem i v domácnosti. Je:
- savý,
- pevný
- a propustný.
Na rozdíl od utěrek nebo hadříků navíc nepouští chlupy, takže je ideální třeba na mytí oken.
V obchodech najdete přírodní, nahnědlé filtry nebo čistě bílé, které jsou bělené speciálním procesem. Rozdíl je ale spíš kosmetický – barva filtru sice mírně ovlivňuje chuť kávy, ale na další vlastnosti filtru nemá vliv.
Jak filtr v domácnosti využijete?
1. Okna i zrcadla beze šmouh
Pokud používáte na mytí oken klasický hadřík nebo papírovou utěrku, šmouh se nikdy úplně nezbavíte. Na skle navíc často zůstávají malé chloupky, které utěrka uvolňuje. Chcete-li mít okna i zrcadla dokonale vyleštěná, vyzkoušejte trik profesionálních uklízeček a hospodyň – sáhněte po kávovém filtru.
Díky tomu, že filtr nezanechává na povrchu žádná vlákna, vyčistí skvěle i obrazovku televize nebo displej mobilu.
2. Chraňte nádobí před poškrábáním
Plastovým miskám a obyčejným talířům kontakt nevadí. Cenné nádobí po babičce ale potřebuje jinou péči. Ujistěte se, že se jednotlivé kousky při skládání na poličky nepoškrábou – na každý talíř nejprve položte kávový filtr a teprve potom je skládejte na sebe. Díky tomu se neodřou.
3. Nalijte si čistého vína
Svíčky hoří, hudba hraje a zábava je v plném proudu. Zkrátka romantický večer, jak má být. Ale v tom se vám zlomí korková zátka a kousky korku napadají do vína. Co dělat? Mějte po ruce kávový filtr jako první pomoc při vínové kalamitě:
- Dejte kávový filtr na hrdlo džbánu nebo karafy.
- Víno z láhve přes něj přelijte.
- Filtr zbytky korku zachytí a v karafě vám zůstane jen čisté víno.
4. Filtr jako miska na sušenky
Nádobí na cesty – i tak může fungovat kávový filtr. Chcete-li si na výletě udělat piknik a nemáte s sebou klasické mističky, využijte ho. Nasypte do něj třeba sušenky a praktická miska je na světě.
Náš tip: Filtr s sebou voze i jako nouzovou výbavu do auta – když si posádka na cestě rozbalí sušenkovou svačinku, budete mít po ruce praktickou mističku z filtru, která vám zachrání vypulírované auto od drobků.
5. Ulevte unaveným očím
Letní alergie nebo třeba práce u počítače dávají očím pořádně zabrat. Jestli máte nafouklá víčka a oči vás svědí, kávový filtr vám pomůže. Namočte filtr do heřmánkového čaje nebo vody a dejte na chvíli vychladit do lednice. Složený filtr pak položte na oči jako studený obklad.
6. Vyzrajte na polévku i pečené muffiny
Co by byla polévka bez nového koření nebo třeba bobkového listu. Jenže neposedné kuličky se pak v hrnci těžko loví. Pomozte si kávovým filtrem už při vaření:
- Filtr rozložte a doprostřed dejte koření,
- pak zvedněte okraje a vytvořte z filtru malý měšec,
- uprostřed ho zatočte a svažte provázkem, ať koření nevypadne,
- celý sáček dejte do vody a vařte – když je polévka hotová, jednoduše vyndáte všechno koření najednou.
Nebojte se, že filtr ve vodě nevydrží – je vyrobený tak, že snese i dlouhé působení horké vody a neroztrhne se.
Kávové filtry využijete i při pečení. Použijte je při přípravě muffinů místo klasických košíčků – udělají vám stejnou službu.
Náš tip: Kávový filtr využijete v kuchyni na více místech. Třeba když máte cedník s příliš velkými otvory – použijte filtr a vodu přeceďte, ani malé kousky jídla přes něj neprojdou.
7. Zbavte se pachu v botách
Jestli se z vašich bot line nepříjemný zápach, nemusíte hned běžet do obchodu kupovat drahé spreje. Všechno potřebné najdete doma ve spíži.
Pár lžiček jedlé sody dejte doprostřed kávového filtru, svažte ho provázkem nebo gumičkou do měšce, aby se obsah nevysypal, a vložte do boty. Pokud chcete, aby vám boty krásně voněly, přidejte k sodě ještě pár kapek éterického oleje.
Náš tip: Stejný fígl klidně použijte i na jiná místa, která zrovna nevoní – naplněný kávový filtr vyžene zápach také z ledničky nebo skříně.
8. Vysajte přebytečný olej
Kávový filtr je skvělým pomocníkem v kuchyni díky své savosti. To se hodí, když:
- potřebujete vytřít plech nebo pánev olejem či máslem,
- chcete nechat okapat osmaženou slaninu či kuře od přebytečného tuku.
9. Zasaďte rostliny
Povinná výbava každého zahradníka už není jen konev nebo zahradnické nůžky, ale také kávový filtr. Je totiž neocenitelný parťák hlavně při přesazování rostlin.
Než nasypete do květináče nebo truhlíku hlínu, zakryjte dno filtrem. Teprve potom zasypte zeminou a zasaďte rostlinu. Díky tomu může odtékat přebytečná voda pryč, ale hlína zůstane na svém místě.
>> Všechno vybavení na přípravu kávy najdete na MALL.cz. <<
Zkoušeli jste využít kávové filtry neotřelým způsobem? Napište nám do komentářů, jak se vám osvědčily.