Jestli jste nikdy nevyužívali šípky jinak než k navlékání na šňůrku, pak je nejvyšší čas na změnu. Červené plody růže šípkové jsou totiž zázrakem i v kuchyni. Kromě své typicky sladké svíravé chuti vynikají blahodárnými léčivými účinky.
Hrstka šípků vám do těla napumpuje dávku vitaminů A, B i K. Nejbohatší je na vitamin C, kterého se v malých kuličkách skrývá až desetkrát víc než v citronu. Šípky také:
- posilují imunitní systém,
- odvádí škodliviny z organismu,
- působí proti infekcím a nachlazení,
- zpevňují cévy,
- chrání před onemocněním dásní.
Září a říjenjsou ideální měsíce, kdy vyrazit na sběr. Po prvních mrazech už šípky ztrácí své léčivé účinky. Vybírejte jen zralé plody, které mají tuhou slupku a červeno-oranžovou dužinu.
Z čerstvých i sušených šípků si pak můžete připravit léčivé dobroty. Klasikou je šípkový čaj. Hrst sušených šípků rozdrťte a dejte do litru studené vody. Nechte šípky vylouhovat přes noc, ať má čaj sílu. Ráno směs pomalu ohřejte.
Náš tip: Šípky v sobě mají malé chloupky, které mohou dráždit v krku nebo vyvolat alergickou reakci. Odstraňte je z šípků hned po sběru, nebo alespoň vždy přeceďte čaj přes plátno nebo filtr.
Jaké lahůdky z šípků ukuchtíte? Nechte se inspirovat dalšími 5 recepty.
1. Šípkový sirup
Půl kila rozmixovaných šípků zalijte půl litrem vody a přiveďte k varu asi na 15 minut. Odvar přeceďte přes plátýnko a vmíchejte do něj půl kila cukru nebo medu. Až se rozpustí, je hotovo. Oslaďte si sirupem čaj nebo ho zalijte perlivou vodou a připravte domácí limonádu.
2. Šípková marmeláda
Ideální zdravou pochoutkou do zimního počasí je šípková marmeláda. Zralé šípky rozkrojte napůl a zbavte zrníček i chloupků. Nasypejte je do hrnce a povařte ve vodě. Až plody změknou, přeceďte je přes síto a přidejte cukr (na kilo šípků postačí půl kila cukru). Směs znovu vařte, dokud nezhoustne.
Hotovou marmeládu nalejte do sklenic a pořádně je uzavřete. Sladký džem si můžete schovat, až dostanete zimní chutě, nebo ho začít mlsat hned jako prevenci proti nachlazení. V pěkné zavařovací sklenici vám poslouží i jako originální dárek.
3. Šípková omáčka
S šípkovou nebo se zelím? S šípkovou! Dolaďte své domácí zvěřinové hody omáčkou, která správně naladí vaše chuťové pohárky i zdraví.
Šípky dejte vařit s trochou vody, hřebíčkem a citronovou kůrou. Stačí 3 lžíce čerstvě nasbíraných nebo sušených šípků. Až se rozvaří, propasírujte je přes sítko. Přidejte 3 deci masového vývaru, deci červeného vína a dochuťte cukrem a citronovou šťávou. Kančí maso nebo vepřovou pečínku už nebudete chtít jinak.
4. Šípkový likér
Po sladké marmeládě nebo omáčce možná dostanete chuť na něco ostřejšího. Využijte výrazné chuti šípků a pochlubte se vlastním likérem.
Očištěné šípky rozdrťte a zalijte vodkou. Půl kila šípků zvládne litr alkoholu. Přidejte skořici, citronovou a pomerančovou kůru a nechte asi tři týdny odležet na tmavém místě. Pak likér přeceďte a smíchejte s cukerným roztokem, který získáte povařením litru vody s 350 g cukru. Po dalším týdnu můžete ochutnávat.
5. Šípkové cukroví
Možná vás nikdy nenapadlo, že se šípky hodí i do dezertů. S červenými plody ale můžete originálně ozvláštnit nedělní stůl. Připravte si z nich třeba jednoduché nepečené cukroví.
Smíchejte 50 gramů mandlové mouky, 100 gramů cukru a dvě vrchovaté lžíce vaší domácí šípkové marmelády. Vypracované těsto vyválejte. Do práce zapojte i děti, vykrajování nejrůznějších tvarů si užijí.
Vykrájené kousky nechte ztuhnout nebo využijte sušičku. Každý kousek můžete ozdobit třeba pekanovým ořechem nebo mandlí.
Využíváte v kuchyni šípky? Podělte se s námi o svoje zkušenosti v komentářích nebo na Facebooku.