Zahrádkářský kalendář: září | Blog Mall.cz

Zahrádkářský kalendář: září

Dozrává spousta ovoce a zeleniny, takže zahrádkáři mají práci nejen venku, ale i v kuchyni. Zjistěte, jak správně připravit svou zahradu na nadcházející podzim, a jak své výpěstky nebo sezonní ovoce a zeleninu z trhu zpracovat a uskladnit.

Zeleninová zahrádka: vysaďte ředkvičky a zelené hnojení

V září sklidíte například brambory, dýně, fazole, řepu či celer. Je to ideální zelenina pro pečení nebo výrobu domácích zeleninových chipsů.

Navíc máte poslední příležitost vysadit:

  • špenát,
  • kopr,
  • zimní salát
  • či ředkvičky, které ještě stihnou dozrát.

A až do půlky října můžete vysazovat také česnek.

Prázdné záhony se po sklizni vyplatí osít zeleným hnojením, které pomůže půdě zregenerovat na příští sezonu a zbaví ji plevele. Ideální jsou semínka rostlin, které rostou krátce a bujně, mají hustý kořenový systém či vážou hodně dusíku.

Jako zelené hnojení vysaďte buď jednodruhové rostliny nebo směsi z více semínek.Jako zelené hnojení vysaďte buď jednodruhové rostliny nebo směsi z více semínek.

Zelené hnojení funguje tehdy, když na záhon vysadíte jinou rostlinu, než jste na něm pěstovali v sezoně. Pokud jste sklidili například fazole, nevysazujte je znovu na stejné místo. V jiném záhonku naopak poslouží jako zelené hnojení.

Rostliny nechte vyrůst alespoň do výšky 20 centimetrů. Můžete je zapracovat hned na podzim nebo až na jaře:

  • zelené hnojení hned na podzim zaryjte rýčem
  • nebo rostliny polámejte, přikryjte kopičkami slámy, nechte přes zimu odpočívat a zapracujte až na jaře.

Na záhonky se perfektně hodí také hlína z kompostu či kravský hnůj – podle toho, co máte zrovna k dispozici. Nezapomeňte zeminu s hnojivem zrýt nebo zkultivátorovat.

Ovocná zahrádka: sklízejte a správně skladujte

Milovníci hrušek, jablek, švestek či ostružin mají v září opravdové žně. Dozrávající ovocné stromy je potřeba precizně očesat, ať na nich přes zimu nezůstávají hnijící plody. Proto se na zahradě hodí bytelný žebřík a česáček na ovoce. Při sběru hnijících opadaných plodů nezapomeňte na rukavice, ať vás nepopíchají vosy.

Část úrody sníte jen tak (například padaná a lehce potlučená jablka nebo hrušky) a část se hodí zpracovat v kuchyni nebo uskladnit. Pro uskladnění použijte jen zdravé plody a pravidelně je kontrolujte. Místnost pro skladování (ideálně sklep) musí být čistá a dobře větraná.

Z ovoce vyrobíte skvělé mošty v lisech na ovoce, zavařeniny a můžete ho i usušit v sušičce, která je oproti sušení na topení rychlá a výkonná. 

Jablka, hrušky i švestky jsou do sušičky ideální. Jestli vám zbydou volná plata, zkuste i banány. Domácí sušené banány nejsou tak hezké jako z obchodu, ale chutnají mnohem lépe.Jablka, hrušky i švestky jsou do sušičky ideální. Jestli vám zbydou volná plata, zkuste i banány. Domácí sušené banány nejsou tak hezké jako z obchodu, ale chutnají mnohem lépe.

Okrasná zahrádka: Potěšte se jiřinami a nezapomeňte vysázet cibuloviny

Zářijová květinová zahrada je pořád krásně barevná. Na záhoncích vás potěší kvetoucí trávy, vřesy nebo okrasné kapusty. Nezapomeňte také posbírat semínka odkvetlých květin. Využijete je třeba příští rok nebo je věnujte jiným zahrádkářům.

V září kvetou také jiřiny. Jejich květy na záhoncích vyvazujte, ať se nelámou, a nebojte se je protrhávat do vázy. Pokud jiřiny namrznou, vyryjte je a stonek ustřihněte asi na 10 centimetrů. Rostlinu nechte vyschnout a zazimujte do bedýnek s pískem nebo hoblinami.

Jiřiny udělají na zářijové zahradě spoustu parády. Snadno je ale může zničit vítr, a tak je otrhejte nebo uvažte.Jiřiny udělají na zářijové zahradě spoustu parády. Snadno je ale může zničit vítr, a tak je otrhejte nebo uvažte.

Září je také typický měsíc pro sázení okrasných cibulovin – například narcisy, tulipány a hyacinty. Při nákupu cibulovin, se kterými ještě nemáte zkušenosti, se v zahradnictví nezapomeňte zeptat, do jaké hloubky je máte vysadit.

Ke krásné zeleni patří i udržovaný trávník. V září ještě sekačku nepoklízejte na zimu a při údržbě dodržujte tyto rady:

  • Posekanou trávou nemulčujte trávník.
  • Naopak z něj hráběmi vyhrabejte mech a první listí, případně na trávník použijte vertikutátor.
  • Nezarostlá místa dosejte travním semenem, nehnojte a nechte trávník odpočívat před příchodem studenějšího počasí.

Jestli jsou pro vás černý jeřáb neboli aronie, rakytník a růže jen okrasné keře, zkuste je právě letos v září natrhat a připravit z nich sirupy či zavařeniny. Mají spoustu vitamínu C, a tak s nimi budete celou zimu fit a rýma se vám vyhne

A jaké jsou vaše zářijové zahradní tipy? Napište nám na Facebooku, co je potřeba v září na zahradě stihnout.

 

Doporučujeme

  • +420 296 245 025