Zeleninová zahrádka: vysaďte ředkvičky a zelené hnojení
V září sklidíte například brambory, dýně, fazole, řepu či celer. Je to ideální zelenina pro pečení nebo výrobu domácích zeleninových chipsů.
Navíc máte poslední příležitost vysadit:
- špenát,
- kopr,
- zimní salát
- či ředkvičky, které ještě stihnou dozrát.
A až do půlky října můžete vysazovat také česnek.
Prázdné záhony se po sklizni vyplatí osít zeleným hnojením, které pomůže půdě zregenerovat na příští sezónu a zbaví ji plevele. Ideální jsou semínka rostlin, které rostou krátce a bujně, mají hustý kořenový systém či vážou hodně dusíku.
Zelené hnojení funguje tehdy, když na záhon vysadíte jinou rostlinu, než jste na něm pěstovali v sezóně. Pokud jste sklidili například fazole, nevysazujte je znovu na stejné místo. Využijte je jinde – v jiném záhonku naopak poslouží jako zelené hnojení.
Rostliny nechte vyrůst alespoň do výšky 20 centimetrů. Zapracujte je hned na podzim nebo klidně až na jaře:
- na podzim zelené hnojení hned zaryjte rýčem,
- nebo rostliny polámejte, přikryjte kopičkami slámy, nechte přes zimu odpočívat a zapracujte až na jaře.
>> Rýče a další zahradnické náčiní pořídíte na MALL.cz. <<
Na záhonky se perfektně hodí také hlína z kompostu či kravský hnůj – podle toho, co máte zrovna k dispozici. Nezapomeňte zeminu s hnojivem zrýt nebo zkultivátorovat.
>> Vyberte si kultivátor na MALL.cz. <<
Ovocná zahrádka: sklízejte a správně skladujte
Milovníci hrušek, jablek, švestek či ostružin mají v září opravdové žně. Dozrávající ovocné stromy je potřeba precizně očesat, ať na nich přes zimu nezůstávají hnijící plody.
Část úrody sníte jen tak (například padaná a lehce potlučená jablka nebo hrušky), zbytek zpracujte v kuchyni nebo uskladněte. Pro uskladnění použijte jen zdravé plody a pravidelně je kontrolujte. Místnost pro skladování (ideálně sklep) musí být čistá a dobře větraná.
Z ovoce vyrobíte skvělé mošty v lisech na ovoce, zavařeniny nebo křížaly – plody usušte v sušičce, která je oproti sušení na topení rychlá a výkonná.
Okrasná zahrádka: Potěšte se jiřinami a nezapomeňte vysázet cibuloviny
Zářijová květinová zahrada je pořád krásně barevná. Na záhoncích vás potěší kvetoucí trávy, vřesy nebo okrasné kapusty. Posbírejte semínka odkvetlých květin – využijete je třeba příští rok nebo je věnujte jiným zahrádkářům.
V září kvetou také jiřiny. Jejich květy na záhoncích vyvazujte, ať se nelámou. A nebojte se je protrhávat do vázy. Pokud jiřiny namrznou, vyryjte je a stonek ustřihněte asi na 10 centimetrů. Rostlinu nechte vyschnout a zazimujte do bedýnek s pískem nebo hoblinami.
Září je také typický měsíc pro sázení okrasných cibulovin – například narcisy, tulipány a hyacinty. Při nákupu cibulovin, se kterými ještě nemáte zkušenosti, se v zahradnictví zeptejte, do jaké hloubky je máte vysadit.
Ke krásné zeleni patří i udržovaný trávník. V září ještě sekačku nepoklízejte a při údržbě dodržujte tyto rady:
- Posekanou trávou nemulčujte trávník.
- Hráběmi z něj vyhrabejte mech a první listí, případně na trávník použijte vertikutátor.
- Nezarostlá místa dosejte travním semenem, nehnojte a nechte trávník odpočívat před příchodem studenějšího počasí.
>> Vybavení na vertikutaci trávníku najdete na MALL.cz. <<
Jestli jsou pro vás černý jeřáb neboli aronie, rakytník a růže jen okrasné keře, zkuste je právě letos v září natrhat a připravte z nich sirupy či zavařeniny. Mají spoustu vitamínu C, takže s nimi budete celou zimu fit a rýma se vám vyhne.
A jaké jsou vaše zářijové zahradní tipy? Napište nám do komentářů, co máte v plánu na zahradě stihnout.