Vyrobte si s dětmi krmítko pro ptáky [4 návody] | Blog Mall.cz

Vyrobte si s dětmi krmítko pro ptáky [4 návody]

Konipas, čáp nebo vlaštovka – s nimi se přes zimu v České republice nesetkáte. Odlétají totiž do Afriky nebo jižní Evropy, aby si užili sluníčko. Jenže jak k tomu přijdou sýkorky, strakapoudi či pěnice, kteří zůstávají? Přichystejte jim s dětmi krmítko a pozorujte za okny jejich hašteření.

Ideálním materiálem na krmítko je dřevo. Nemusíte ale být zdatný tesař – poradíme vám tipy na snazší krmítko z květináče nebo šišky.

Než se pustíte do výroby, podívejte se, kam krmítko umístíte. Jak velké může být, aby se vešlo na parapet? Nebo se vám hodí spíše závěsné krmítko na strom? Dobře to promyslete: kromě toho, že chcete s dětmi ptáčky pozorovat, dopřejte jim také místo s dostatkem klidu. Ke krmítku se nesmí dostat kočky, které jsou v zimě pro zkřehlé ptáky velkou hrozbou.

1. Klasické dřevěné krmítko

Na zahradách ho vídáme nejčastěji – klasické krmítko z dřeva. Potřebujete několik latěk a prkének, hřebíky, kladivo a můžete se pustit do práce.

Zkuste vyrobit i složitější šikmou střechu. Její výhoda je v tom, že když hodně sněží, vrstva sněhu sama spadne na zem. Jak na to? Použijte hranol dřeva ve tvaru trojúhelníku. K němu přitlučte dvě prkna jako stříšku. Doprostřed navrtejte očko na zavěšení a stříšku přibijte k podpěrám. • 

Pracovní postup:

  • Na dno použijte dřevěné prkno silné alespoň 2 centimetry. Vyřízněte ho do požadované velikosti.
  • K bokům přibijte stěny. Stačí jen destičky nízké kolem 2 až 4 centimetrů, aby vítr neodvál semínka na zem.
  • Na dno stříšky přitlučte 1 až 4 podpěry - dřevěné špalíčky nebo prkénka, na kterých bude sedět střecha. Hodí se třeba i nařezané silnější větve.
  • Teď je na řadě střecha. Ta je důležitá, aby do krmení nesněžilo nebo nepršelo. Stačí vám jen rovná deska, kterou přibijete k podpěrám.
  • Doprostřed stříšky přivrtejte očko na zavěšení

2. Krmítko z květináče

Na krmítko snadno využijete i starý hliněný květináč, šišku nebo třeba půlku skořápky z kokosového ořechu. Šišku přivažte na provázek, do kokosu vyvrtejte díru. Dírkou v květináči nebo ořechu protáhněte provázek. Za horní konec provázku později krmítko uvážete, za spodní stranu se mohou ptáčci při krmení zachytit.

Vezměte směs zrníček, smíchejte ji s rozpuštěným lojem a nalijte do květináče nebo do ořechu. Šišku do směsi jen namočte. Nechte zatuhnout a pověste na strom. Využít můžete třeba i koupené lojové koule.

3. Krmítko z roličky od toaletního papíru

Nebojte, krmit ptáčky papírem nebudeme. Role od toaletního papíru vám totiž poslouží jako jednoduché krmítko.

Vezměte si roličku a natřete ji vrstvou medu či trochou arašídového másla. Pak roličku vyválejte v misce se zrníčky. Nechte zaschnout a středem provlečte provázek. Roličku zavěste pod stříšku nebo na strom.

Roličku jednoduše zavěsíte na strom i bez provázku. Ale pozor, ať ji nerozmáčí déšť. Zdroj fotky: barevnsvt.blogspot.cz • 

4. Krmítko z PET lahve

Krmítko vyrobíte klidně i z obyčejné PET lahve:

  • Za hrdlo uvažte provázek.
  • Přibližně 5 centimetrů ode dna vyřízněte otvor asi 8 centimetrů vysoký a 6 centimetrů široký.
  • Okraje otvoru přelepte lepicí páskou nebo opalte nad svíčkou, ať se o ně ptáci nepořežou.
  • Naplňte zrníčky.

Dolů nalepte větvičku, na kterou si ptáček sedne. A pozor na přeplnění krmítka – čím větší uděláte otvor, tím častěji doplňujte menší množství zrníček. Zdroj fotky: www.domky-delta.cz • 

Jak na správné krmení

Každý ptačí druh má svoji oblíbenou pochoutku. Kosy a brkoslavy nalákáte na jablka nebo i na jeřabiny, sýkorky a strakapoudi nikdy neminou bez povšimnutí hovězí lůj. • 

Pozor! Do krmítka nepatří voda. Ptáci si totiž pití dokáží i přes zimu zajistit sami. V připravené mističce s vodou by se mohli vykoupat, voda by pak zmrzla v peří a to by znamenalo skoro jistou smrt ptáčka.

Poznávejte s dětmi druhy ptáčků

Při pozorování krmítka za oknem nebo s dalekohledem na stromě děti napětím ani nedýchají: kolik ptáčků přiletí? Co jim bude nejvíc chutnat? A budou se navzájem odhánět?

Nechte děti, ať si do hezkého bloku zakreslí všechny ptáky, které za okny uvidí. Mohou si k nim připsat zajímavosti, které se dočtou nebo samy vyzkoumají. • 
 Pořiďte dětem třeba na Vánoce atlas ptáků. Díky tomu se snadno zorientují v jednotlivých druzích a pozorování je bude bavit o to víc.

A jestli jste milovníci koček a o ptáčky omámené mrazem se bojíte, připravte krmítko třeba pro čiperné veverky. Vaší kočce snadno utečou a vy můžete z okna pozorovat, jak jim u vás chutná.

Veverky milují oříšky. Ale zatímco ptáčkům je potřeba ořechy vyloupat a podrtit, veverkám je nechte i se skořápkou. Jejich tlamička totiž funguje podobně jako louskáček. • 

A krmítko je hotové! Teď ještě vánoční dárky. Nezapomeňte, že na MALL.cz vám výběr dárků půjde jedna radost. Užijte si Vánoce s úsměvem.

Že se vám nechce krmítko vyrábět?

>>> Koupit si ho můžete tady