Využívejte přírodních překážek
Hlavní myšlenkou parkouru je co možná nejrychlejší a energeticky nejšetrnější přesun z bodu A do bodu B jen s využitím vlastního těla. A protože nejrychlejší cesta je vždycky ta přímá, traceur se na této cestě učí překonávat nejrůznější překážky – zábradlí, zídky, schody atp.
Traceuři často říkávají, že parkour je vlastně bojový sport. Jen neučí bojovat, ale co nejrychleji z bojiště utéct. Oficiálně parkour stojí někde mezi bojovým sportem, lezectvím a gymnastikou.
Mottem parkouru je odvaha, akce a obětavost. Pusťte se do toho! • MALL.cz
Součástí vašeho zahradního parkourového hřiště musí být kameny, stromy nebo malé příkopy. Přes kameny a příkopy budete při tréninku skákat, na větvích stromů se můžete houpat – nebo ručkovat z jedné větve na druhou.
Na kamenech si vy i vaše děti osvojíte třeba Precision jump – přesný skok z jednoho objektu na druhý. Na větvích stromu si zase zkusíte Dismount, skok z visu na zem nebo do jiného visu.
Jako parkourová překážka mohou sloužit i stromy. • MALL.cz
Přivezte si na zahradu cihly
K tréninku parkouru vám pomůžou i cihly. Postavte si z nich širokou zídku a trénujte třeba Lazy Vault – přeskok překážky za použití jedné ruky, švihu noh a odrazem druhé ruky. Tento skok můžete zkoušet i na stole svého zahradního nábytku.
Když použijete robustní a těžké cihly, které na sobě pevně drží, zvládnete na nich i Pop Vault. U toho se výskokem chytnete horní hrany zdi a odrážením nohou o zeď se postupně škrábete nahoru. Poté provedete Landing: seskočíte dolů tak, abyste dopadli přesně na špičky.
Z palety vyrobíte švédskou bednu
Na vašem soukromém parkourovém hřišti nesmí chybět palety. Abyste z nich mohli pohodlně sestavit jakoukoliv překážku, sežeňte si všechny palety stejně velké – třeba klasické EUR.
Palety mají jednu velkou výhodu – i když jich položíte víc na sebe, jsou pořád stabilní. • MALL.cz
Z palet můžete stavět překážky, pódium či schody, ale pokud jste zruční a máte doma kotoučovou pilu (mafl), udělejte si z palety nebo starých dveří švédskou bednu. Jako inspirace vám poslouží tento videonávod.
Zkuste také provaz nebo staré pneumatiky
Své parkourové cvičiště skvěle oživíte také starými pneumatikami – ať už z auta nebo třeba traktoru. Můžete na nich cvičit přeskoky, doskoky nebo Kong Vault – skok přes překážku, kdy nejprve naskočíte na překážku hlavou napřed a následně se odrazíte rukama. Pro inspiraci se určitě podívejte na tohle video.
Staré pneumatiky hledejte v lese nebo na vrakovišti – ulehčíte přírodě a máte skvělou překážku pro parkour. • MALL.cz
Výtečnou službu odvede také obyčejný provaz. Můžete přes něj skákat, můžete po něm chodit, můžete na něm ručkovat i posilovat.
Pro parkour totiž platí jedno hlavní pravidlo – cílem je překonávat sám sebe. Nezáleží na tom, jak si překážky na své zahradě rozmístíte a jak přesně na nich budete cvičit. Prostě si je rozesejte po pozemku a každý den je překonávejte. Náročnost samozřejmě přizpůsobte tomu, zda na nich cvičí děti nebo dospělí, jaké mají zkušenosti s parkourem a co všechno jim dovoluje zdravotní stav.
Nezapomínejte na bezpečnost
Traceuři nejčastěji skáčou jen v běžeckých botách, teplákách a volném tričku. Jako začátečníci ale určitě noste i rukavice, abyste se hned při prvních skocích neodřeli. Při tréninku náročnějších skoků vám pak přijdou vhod i kolenní a loketní chrániče, případně přilba.
Zkoušeli jste někdy parkour? Podělte se s námi o vaše zkušenosti na Facebooku!