Čím (ne)krmit divoká zvířata | Blog Mall.cz

Plňte krmelce s rozvahou: co naservírovat divokým zvířátkům

Dobré úmysly v kombinaci s malou informovaností potrápily už nejeden zvířecí žaludek. Do krmítek a krmelců nosíme pochoutky, po kterých se zvířata sice vrhnou, ale dobře jim neudělají. Přečtěte si, jak na správné přikrmování zvířátek a jaké zajímavosti můžete dětem u krmelců povyprávět.

Největší nepřítel vysoké zvěře – pečivo

Pro srnce, jeleny, daňky a další obyvatele lesů či obor je pečivo nebezpečným lákadlem. Obsahuje lepek, který přežvýkavci neumí strávit. To si však mlsné zvíře neuvědomuje a i z několika malých kousků pečiva má velké bolesti a může i zemřít.

Do krmelců nepatří ani žádné druhy sladkého pečiva, jako třeba vánočka, cukroví nebo perníčky. Pokud tedy letos na Vánoce napečete více, než spotřebujete, raději cukroví zamrazte a vychutnejte si ho na jaře, až bude vanilkový rohlíček vzácností, a ne dalším útokem na novoroční předsevzetí o hubnutí.

Krmení zvěře je lákavé, nevhodné dobroty ale mohou obyvatele obor stát život.

Ovoce a zelenina ano, ale s mírou

Vysoká zvěř si na kousku jablíčka nebo mrkvi pochutná, ale zelenina a ovoce nesmí tvořit hlavní objem jejich stravy. Servírované kousky také musí být nezávadné a bez plísně. Nevhodné je i přemrzlé ovoce.

Co do krmelců patří

Nejvíce si jeleni, srnci a další krasavci s parožím pochutnají na seně. To můžete vylepšit ještě nasušenou vojtěškou, jetelem, bylinkami nebo maliním.

Ne každý, kdo chce zvířátkům přilepšit, má ale k dispozici seno. V takovém případě ke krmelci doneste

  • žaludy,
  • bukvice,
  • obilí,
  • kukuřici
  • nebo trochu hrachu.

I zde ale dávejte pozor, ať zvířátkům nepřivodíte potíže. Ani tyto dobroty by neměli paroháči konzumovat ve velkém množství. Pokud tedy u krmelce zanechal pochoutky už někdo před vámi, přijďte jindy nebo vyhledejte jiný, prázdnější krmelec.

Pokud je krmelec plný, nepřidávejte další potravu.

Náš tip: Ideální je v oborách nebo lesích nepřikrmovat na vlastní pěst. Pokud chcete zvířátkům pomoci, kontaktujte správu obory nebo myslivce ve vašem revíru a zeptejte se, co konkrétního pro zvířátka můžete udělat.

Zajímavosti ke krmelcům

Výlet ke krmelci je nejen krásnou rodinnou aktivitou, ale předáváte při něm dětem i lásku a respekt k přírodě. Proto si do lesa nachystejte zajímavosti a příběhy, kterými malým zálesákům zpříjemníte cestu a probudíte jejich zvědavost.

Prase divoké

Žije ve skupině přibližně 20 prasat a společnost člověka nevyhledává. Když před ním brání mladé nebo potřebuje utéct před nebezpečím, dokáže běžet rychlostí až 45 kilometrů za hodinu.

Pokud je krmelec plný, nepřidávejte další potravu.

Najdete ho téměř všude, nejvíce si ale libuje v listnatých lesích, kde hoduje na bukvicích. V létě se až pětkrát denně válí v bahně. Tím se nejen ochlazuje, ale především se tak zbavuje klíšťat. Ty totiž po bahenní koupeli sedře o kmeny stromů.

Srnec obecný

Jejich stáda nejčastěji vede dospělá srna. Když se skupina ocitne v nebezpečí, vydává varovné zvuky podobné psímu štěkání.

Ačkoliv nám tato přibližně 20–30 kilo vážící zvířata mohou připadat všechna stejná, každá srna i srnec má jedinečně vykreslenou bílou malbu kolem nosu neboli, jak říkají myslivci, větrníku. Srnčí čumáčky by tak mohly fungovat stejně jako lidské otisky prstů.

>> Přečtěte si neuvěřitelná a zábavná fakta o zvířatech. <<

Nejaktivnější jsou srnci v podvečer, kdy vychází z lesů a pasou se mnohdy i nebezpečně blízko silnic.

>> Objevujte s dětmi i další kouzla přírody s tvořivou knihou. <<

Přilepšete i zvířátkům ve městě

Kvůli pomoci zvířátkům nemusíte chodit do lesa, někdy dokonce není potřeba ani opustit teplo bytu. Na balkon nebo terasu umístěte ptačí krmítko a sledujte, kolik zpěváčků přivábíte.

Ani do krmítka ale nepatří vše. Rozhodně ptáčkům neservírujte:

  • slané potraviny,
  • plesnivé pečivo,
  • těstoviny,
  • uzeniny nebo přepálený tuk.

Hitem každého krmítka jsou slunečnicová semínka nebo připravené směsi zrníček, obilovin a oříšků.

Krmítko umístěte tak, aby se k němu nedostala kočka nebo jiný predátor, který by si na hodujících ptáčcích smlsnul.

Jak se chystáte letos zvířátkům přilepšit vy? Napište nám do komentářů.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na Youtube.