Osvědčené triky, jak vyčistit okapy od listí a špíny | Blog Mall.cz

Osvědčené triky, jak vyčistit okapy od listí a špíny

Padající listí je postrachem všech okapů. Kvůli němu reznou, ucpávají se a celé to může skončit i vytopenou půdou. Vyhnout se těmto nepříjemnostem je přitom velice snadné – stačí okap občas vyčistit. Máme pro vás pár užitečných rad, jak se s čištěním okapů pohodlně vypořádáte.

Okapy čistěte alespoň dvakrát do roka – na jaře a na podzim. Na začátku jara se do čištění pusťte po roztání posledního sněhu a na podzim předtím, než sníh napadne. Pokud však máte blízko domu větší množství stromů a poletujícího ptactva, uklízejte okapy častěji – podle míry zanesení.

1. Vlastnoruční čištění

První metodou čištění okapu je vylézt k němu a svépomocí ho vyčistit. Tato metoda je časově a fyzicky nejnáročnější, ale nebude vás nic stát. U rodinného domku zabere 2 až 3 hodiny.

  1. Vylezte na žebřík a vyberte z okapu nečistoty pomocí smetáčku nebo lopatky.
  2. Mějte také připravený kbelík, do kterého odpad vložíte. Pokud ho budete odhazovat na zem, budete mít sice čistý okap, ale i nepořádek okolo domu. Můžete si také nasadit rukavice a nečistoty z okapu vybrat ručně.
  3. Po vyklizení okap ještě propláchněte hadicí.

>> Pořiďte si na čištění okapů pořádný žebřík. <<

Při čištění používejte pevné a odolné pracovní rukavice.Při čištění používejte pevné a odolné pracovní rukavice.

2. Čisticí nástavec

Při druhé metodě sice stále čistíte ručně, avšak s mnohem menším úsilím. Pomohou vám speciální čističe okapů, které mají na jednom konci škrabku a na druhém smetáček. Dají se umístit na teleskopickou tyč, případně koště.

S jejich pomocí nemusíte lézt na žebřík, ale jen stojíte pod domem a pohybujete tyčí. Nevýhodou je, že nevíte, zda se vám okap podařilo vyčistit důkladně. Proto doporučujeme po vyčištění přeci jen na žebřík vylézt a okap zkontrolovat.

U většiny násad si můžete nastavit pracovní úhel, takže se dostanete i do těžko dostupných míst. K některým lze také připojit zahradní hadici na propláchnutí okapu.

>> Vyčistěte okapy za pár minut se speciálními čističi. <<

Místo hadice klidně na propláchnutí okapů použijte tlakový čistič trubek.Místo hadice klidně na propláchnutí okapů použijte tlakový čistič trubek.

3. Robotický čistič

Třetí metoda je nejpohodlnější, ale bude vás něco stát. Existují roboti speciálně na čištění okapů. Nejoblíbenější je Looj 330 od výrobce iRobot. Robota připomínajícího maličký tank vložíte do okapu a spustíte. Pomaličku pojede a gumovou vrtulí z okapu odstraní listí, větvičky a další nečistoty.

Robotické čističe okapů jsou vyrobené tak, aby prošly všemi druhy okapů, tedy oblými i hranatými, vysokými i úzkými.

Prevence do budoucna

Aby bylo čištění příště ještě snazší, existují ochranné prvky, které zabrání plnění okapů. Ochranné mřížky nebo síťky upevníte přes okap a nečistoty přes ně nepropadnou na dno žlabu. Listí z mřížky vítr jednoduše sfoukne.

Voda přes ochranné mřížky pronikne bez problému, nečistoty však nikoliv.Voda přes ochranné mřížky pronikne bez problému, nečistoty však nikoliv.

Nejde to? Přivolejte odborníka

V některých případech je čištění okapů náročnější, například pokud máte vysoký dům nebo nadměrně zanesený okap, který sami nevyčistíte. V těchto případech volejte profesionální čističe okapů. Výhodou je, že vám okapy nejen vyčistí, ale také opraví poškozené části. Počítejte však s tím, že se práce prodraží. Cena za uklizený metr okapu se pohybuje od 30 až do 100 Kč.

Jakým způsobem čistíte okapy vy? Dejte nám vědět do komentářů.