Návod: upleťte si vlastní pomlázku | Blog Mall.cz

Návod: upleťte si vlastní pomlázku

Pomlázka, šmigrust, karabáč, tatar. Tohle všechno se vám bude hodit na velikonoční pondělí. Ale nebojte se, je to jedna a tatáž věc. Teď vás naučíme, jak si jednu uplést a ještě se u toho s dětmi pobavit.

Nejprve se vydejte na výlet

Ze všeho nejdřív musíte najít proutky. Vezměte své děti a vypravte se směrem k řece. Příroda je na jaře krásná, takže se nežeňte jen za svým cílem, ale užívejte si sluníčko, první květy. Můžete třeba s dětmi hrát na to, kdo uvidí nejvíc druhů rostlin a zvířat.

Teď už ale k věci. Nejlepší proutky jsou z vrby bílé.

  • Roste podél vodních toků,
  • je to keř se světlehnědou kůrou,
  • má zelené pružné a nelámavé výhonky.

Na pomlázku jsou nejlepší pruty, které směřují nahoru. • 

Můžete použít proutí i z jiné vrby. Nedoporučujeme ale vrbu smuteční. Její proutky jsou příliš měkké a zvlášť po uschnutí jsou křehké. Nejlepší je natrhat proutky do začátku března, dokud ještě neraší nová zeleň. Podobně poslouží i pruty, které už začaly rašit, jen je po uříznutí musíte očistit.

Pro jistotu jich uřežte víc

Ještě než se pustíte do řezání nebo stříhání proutků, ověřte si jejich kvalitu, abyste potom zbytečně větévky neodhazovali. Pokud proutek vydrží ohnutí do pravého úhlu, je dostatečně pružný a vhodný na pomlázku. Uřežte jej ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami, nepoškodíte jej tak kroucením a trháním.

Vyberte si 10-12 (pro jistotu, klasicky se pomlázka plete z 8 kusů) přibližně 1 m dlouhých a 0,5 cm tlustých proutků. Takové rozměry jsou nejlepší pro pohodlné pletení. Klidně ale použijte i delší proutky. Můžete se s dětmi pustit třeba do rekordu a uplést co nejdelší pomlázku. Počítejte s tím, že vždy bude asi o čtvrtinu kratší než původní délka proutků.

Nakonec uřízněte 2 co nejtenčí proutky, které poslouží ke svázání rukojeti a konce pomlázky.

Nejdřív vana, potom pletení

Až si proutky přinesete domů, ponořte je do studené vody, třeba do vany. Nejméně na 30 minut, ale není od věci, nechat je ve vaně klidně přes celou noc. Budou tak pružnější a upletete pomlázku snadněji.

A jak na samotnou pomlázku?

1. Vyberte 8 nejrovnějších prutů a seřízněte je do stejné délky. Připravte si jeden tenký proutek na svázání (pokud nemáte, použijte provázek).

Základem je 8 rovných a pevných prutů. • 

2. Začněte rukojetí. 8 prutů dejte k sobě a začněte od silnějšího konce. Provlečte tenký proutek (nebo provázek) mezi pruty asi palec od konce a omotejte. Jakmile máte 8-12 cm dlouhou rukojeť, proutek zase provlečte a pokud přesahuje, seřízněte.

Na té straně, kde jsou pruty silnější, si vytvořte rukojeť. • 
Rukojeť by měla být tak 8-12 cm široká. • 

3. Rozdělte si pruty na polovinu (4 na každé straně).

Chystáme si proutky na pletení. • 

4. Vnější proutek z pravé strany přetáhněte vrchem na levou stranu a zasuňte doprostřed mezi 4 proutky nalevo. Spodem ho protáhněte zpátky napravo, ale zařaďte jej na vnitřní stranu.

Děláme první krok - proutek z pravé strany proplétáme nalevo a zase zpátky. • 

5. Stejný postup proveďte z levé strany a pak zase napravo. Strany pravidelně střídejte až po konec prutů. Dodržujte přesné pořadí a hlídejte si pořadí prutů, jinak pomlázka nebude mít hezký pravidelný tvar. Po každém propletení pomlázku pořádně utáhněte.

Ve druhém kroku jen přehodíme strany - proutek z levé strany proplétáme pravou stranou. • 

6. Jakmile se budete blížit ke konci, vpleťte tenký proutek, provázek nebo rovnou mašli, kterou pomlázku navrchu svážete k sobě.

Za pár minut bude pomlázka hotová. • 

Jednoduché, že? Tak popadněte kapesní nůž nebo zahradní nůžky a vzhůru na proutky!

Upleťte si s dětmi třeba více pomlázek různých velikostí. Po koledování si je můžete zasadit třeba na zahradě a za pár let možná nebudete muset pro proutky k řece.


A když už jsme u koledování, už víte, s jakou říkankou vyrazíte šlehat slečny a paní? Začátek Hody hody doprovody zná asi každý, co ale celou říkanku? Každý ji veršuje trochu jinak, naučte své děti třeba verzi s malým zajíčkem.

Hody, hody doprovody,
já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody,
nesl kopu vajíček.
Potkala mě koroptvička,
chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka
a já řekl ne, ne, ne.
Tam na břehu za potokem,
mám já strýčka králíčka,
tomu nosím, každým rokem
malovaná vajíčka.