Jak připravit balkonovky na zimu | Blog Mall.cz

Jak připravit balkonovky na zimu

Z otevřených oken už jde chlad a sluníčko ztrácí na síle. Podzim přebírá vládu a z balkonu na vás smutně koukají dokvétající muškáty, oleandry či fuchsie. Naučte se je správně zazimovat a příští sezonu vám za to poděkují krásnými květy a pestrými barvami.

Vzít kytky, šmahem je vyhodit a na jaře si koupit nové – takové plýtvání si může dovolit málokdo. Navíc je jen těžko představitelné, že celou sezonu o své rostliny s láskou pečujete a pak je odnesete do popelnice.

Když už ale investujete čas a práci do přezimování balkonovek, udělejte to pořádně. Roli hraje:

 • čas zazimování,
 • druh rostliny (každá chce přes zimu jiné podmínky),
 • i výběr květináčů na zimu.

Vždy záleží na typu květiny, kterou chcete zazimovat. Některé zvládnou přízemní mrazíky, ale stálá, byť mírná, teplota pod bodem mrazu je zničí. Typickým zimovištěm je chladnější a mírně tmavší místo, ale některé rostliny potřebují i přes zimu světlo a teplo.

Nejoblíbenější balkonovky: postup krok za krokem

1. Muškáty

Zkušení pěstitelé mají ty stejné muškáty i několik let. Dobře totiž vědí, že muškáty musí včas přestat hnojit – ideálně koncem léta. Pak mohou k rostlině přidat trochu kompostu, ale umělé hnojivo už ne.

Okno či balkon vám muškáty mohou zdobit na podzim i přes mírné přízemní mrazíky, ale jakmile začnou vládnout teploty pod nulou, je s muškáty konec. Proto sledujte počasí a včas je zazimujte.

Před zazimováním ostříhejte květy a převislé muškáty pořádně zkraťte – na jaře se zase rozrostou.

Následně muškáty pořádně prozkoumejte a ověřte si, že nejsou napadené mšicemi nebo jinými škůdci. Pokud ano, nejprve se jich zbavte.

Pak muškáty odneste do světlého sklepa nebo skleníku. Vhodná zimní teplota je kolem 6 až 8 stupňů a se zálivkou šetřete. Muškáty se na zimu utlumí a vyčkávají na další sezonu.

Na konci února pak můžete trochu zvýšit zálivku a opět muškáty poprvé přihnojit. Nechte je ale doma, dokud nepomine riziko mrazů. 

>> Vyberte si zahradní nůžky na zastřihování rostlin na MALL.CZ. <<

I když ještě krásně kvetou, přestávejte je hnojit. Rostlina musí soustředit sílu na přezimování a ne na hromadu podzimních květů. • 

2. Fuchsie

Postup je podobný jako u muškátů. Koncem léta ukončete hnojení a ohlídejte si, že v době prvních stálých mrazů už nebudou na balkoně.

Před zazimováním je ideální fuchsie zastřihnout. Zkracujte je přibližně o jednu třetinu délky – pomůže jim to lépe přečkat chlad.

Ideální teplota na zimu je pro fuchsie kolem 5 stupňů Celsia, maximálně do 10. Vydrží i nulu, ale s mrazem neexperimentujte, ten pro fuchsie není vhodný.

Nejvíce fuchsiím svědčí pobyt ve vytápěném skleníku, kde je navíc i světleji než třeba ve sklepě. Určitě ale fuchsie nenechávejte na oknech – při větrání jim hrozí poničení od mrazivého průvanu.

Ven dejte fuchsie na přelomu dubna a května. Malé přízemní mrazíky zvládnou, když je přikryjete textilní fólií. Na mráz ani ostré slunce ale fuchsie nejsou.

3. Stromky a keříky – levandule, oleandr, rozmarýn, fíkovník…

Typicky přímořské rostliny jako levandule či oleandry mráz nesnášejí. Zato ale máte jistotu, že když je dobře zazimujete, budou krásné dlouhé roky.

Ideální místo pro zazimování je pro ně chladnější chodba, kde budou mít světlo, sucho a teplotu kolem 8 stupňů. Vhodný naopak není temný a vlhký sklep. Stejně tak šetřete i se zálivkou – na zimní odpočinek tyto rostliny moc vody nespotřebují.

Na jaře vyndejte stromky a keříky ven hned, jak přestane trvale mrznout. Například oleandr krátkodobě zvládne i teploty pod nulou – mohou se sice poškodit mladé výhony, ale stará dřevnatá část vydrží.

4. Chryzantémy

Na podzim jsou zahradnictví plná květináčů s hustými koberci chryzantém. Jestli jste neodolali a taky si je pořídili na balkon nebo třeba jako výzdobu na hřbitov, zkuste je přezimovat do příštího roku.

Na přezimování chryzantému připravte po odkvětu. Celou rostlinu zkraťte, aby měla na výšku asi 20 centimetrů, a přestaňte hnojit. Zimu nejlépe přežije ve skleníku a s velmi mírnou zálivkou.

V březnu přemístěte chryzantémy na světlejší místo a zvyšte jim zálivku i teplotu na 12 až 15 stupňů.

A kdyby chryzantémy nebyly tak krásné jako loni, můžete si z nich udělat řízky a zasadit nové rostliny. Není to nic těžkého – vrcholy odřízněte šikmo pod očkem (pozor na rozříznutí očka) a nechte zakořenit v substrátu s 15 % jílu.

Chryzantémy síce na podzim krásně kvetou, na mráz jsou ale poměrně citlivé. Proto je musíte včas zazimovat. • 

5. Hortenzie

Pokud hortenzie pěstujete v květináčích, ustřihněte jim před prvními mrazíky květy a rostlinu dejte do prostředí s maximálně 8 stupni. Ideální je polosvětlá chodba či sklep. Se zálivkou šetřete.

Na jaře hortenzii dejte ven, až pomine riziko mrazů. Hortenzie je velmi háklivá na spálením mrazem a vy byste tak snadno přišli o její nádherné obrovské květy.

Náš tip: A co oblíbené surfinie a petúnie? Ty se u nás pěstují jako letničky, takže je pěstitelé obvykle nezazimovávají. V jejich domovinách sice zimu přežijí, jenže u nás jsou náchylné na plísně a přezimování zvládnou jen mistři. Pokud si na to netroufáte, zasejte si už v lednu či únoru semínka a rostliny si na novou sezonu předpěstujte.

Vyhněte se typickým chybám

Pěstitelé-začátečníci se musí připravit na to, že se možná některé rostlinky jara nedočkají. Chyby dělají mistra a vězte, že příště už budete chytřejší.

Některým základním omylům se ale vyhněte rovnou:

 • Škůdci si zazimování nezaslouží. Než odnesete rostliny na jejich zimoviště, každou pořádně prohlédněte. Houbovité choroby, mšice či svilušky na zimu odstraňte. Jinak přes zimu zničí i ostatní rostliny v okolí a na jaře povstanou v plné síle nové generace.
 • Je tu doba zkracování. Před zazimováním odstraňte nejen suché listy, ale zbavte rostlinu i některých pěkných lístků. Potřebuje před zimou zastřihnout, aby si mohla řádně odpočinout. Prohlédněte i hlínu a z povrchu odstraňte spadané lístky a vše, co by mohlo zahnívat.
 • Pozor na výběr místa. Temno je ideální na odpočinek pro lidi, ale pro rostliny už méně. Některé sice chtějí na zimu tmavší kout, ale na temný sklep bez oken pro přezimování rostlin zapomeňte.
 • Dvakrát měř a jednou zalévej. I když se vám zdá, že bez vody květiny musí trpět, v zimě to tak není. A navíc – čím méně má květina listů a do čím nižší teploty ji zimujete, tím méně ji dávejte i vody.
 • Ze zimy hned do tepla. I když je pro vás příjemné přijít z kousavé zimy do teplého obýváku, pokojovky vám za takový přístup nepoděkují. Ušetřete je teplotního šoku a z chladného podzimního balkonu je nepřenášejte hned do vyhřátých místností, ale nechte odpočívat například na chladnější chodbě.

Horší sklep na rostliny snad ani nemůže být. Na lahve vína určitě perfektní, ale květiny do takového sklepa nedávejte. • 

Co patří na balkon přes zimu

Ne všechny balkonovky patří na zimu do sklepa, skleníku či chladné chodby. Některé rostliny nechte na balkoně i v zimě. Patří k nim:

 • vřes a vřesovec,
 • skalničky,
 • břečťan,
 • okrasné traviny,
 • kapradiny,
 • jehličnany
 • nebo třeba buxus.

Rostliny na zimu ideálně umístěte do závětří, kam nebude padat sníh ani foukat ostrý mrazivý vítr.

Půdu překryjte chvojím, které chrání kořeny. Květináč nebo truhlík můžete obalit do juty, která chrání před mrazem a navíc z ní vytvoříte zajímavou dekoraci. Bublinková fólie vám také pomůže – obalte s ní květináč i část rostliny a vytvořte si tak jednoduchý foliovník.

Jutou či bublinkovou fólií chráníte nejen rostlinu, ale i květináč. Keramika nebo plast totiž mohou v mrazu praskat.

>> Vyberte si odolné venkovní květináče na MALL.CZ. <<

S břečťanem sníh ani mráz jen tak nezamává. • 

A jaké jsou vaše tipy na zazimování balkonovek? Napište nám do komentářů pod článkem.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.