Jak čistit vodu v bazénu? | Blog Mall.cz

Jak čistit vodu v bazénu?

Péče o bazén může být na první pohled velmi složitou disciplínou. Opak je ale pravdou. Stačí si nastudovat pár základních postupů, a pak už jen relaxovat v křišťálově čisté vodě. Poradíme vám, o co je potřeba se starat a kdy.

Proč čistit vodu v bazénu?

Vodu v bazénu znečišťují nejen mechanické nečistoty (listí, hmyz, tráva, pyl, hlína apod.), ale také různé přírodní mikroorganismy v podobě řas, baktérií a virů. Ty mohou způsobit nejen zakalení, zabarvení či zápach vody, ale i různé zdravotní obtíže zejména u malých dětí. Aby se vám voda v bazénu „nekazila“, je potřeba se o ní pravidelně starat, odstraňovat mechanické nečistoty a ničit mikroorganismy.

Čištění bazénové vody

Většinou kombinujeme dva způsoby čištění vody v bazénu, a to:

Aby se voda v bazénu nekazila, je potřeba se o ní pravidelně starat, odstraňovat mechanické nečistoty a ničit mikroorganismy.Aby se voda v bazénu nekazila, je potřeba se o ní pravidelně starat, odstraňovat mechanické nečistoty a ničit mikroorganismy.

Mechanické čištění bazénu

Dostatečně výkonný a kvalitní pískový filtr je základ úspěchu. Pokud kupujete bazén bez filtrace a filtr do něj pořizujete dodatečně, nekoukejte jen na cenu. Zajímat by vás měl zejména výkon a objem vody, pro který je filtr dostačující (např. pro bazény do 20 m3). Pokud máte bazén o objemu, který je na hraně doporučení, zvolte filtr pro větší objem bazénu. Filtr podle návodu k použití pravidelně čistěte. Pamatujte, že bez dobré filtrace nelze ani s použitím těch nejlepších chemických přípravků dosáhnout kvalitní a nezávadné vody.

Na větší nečistoty (listí, hmyz aj.) použijte ruční podtlakový vysavač nebo sběrací síťku. Na usazeniny na dně a na stěnách bazénu použijte kartáč.

Sběrací síťka je základ – zbavíte se větších viditelných nečistot.Sběrací síťka je základ – zbavíte se větších viditelných nečistot.

Úprava pH v bazénu

Minimálně jednou za týden přeměřte pH vody v bazénu a její tvrdost. Pomohou vám sady či testery pro kontrolu správné hodnoty pH a tvrdosti vody.

pH vody v bazénu

Výsledná hodnota ph by se měla pohybovat od 7,0 po 7,4 pH.

  • Hodnota ph vyšší než 7,4 – může způsobit mléčný zákal ve vodě, snižuje se účinnost chlorových přípravků, je cítit chlór a může dojít k podráždění očí a pokožky.
  • Hodnota pH nižší než 7,0 – může dojít ke korozi kovových částí bazénu a k podráždění očí i pokožky.

Pro snížení, nebo zvýšení pH vody použijte prostředky na úpravu pH vody v bazénu.

Chemické čištění bazénu

Jakmile odstraníte veškeré mechanické nečistoty, dopustíte bazén, vyčistíte filtr a upravíte pH i tvrdost vody, přichází na řadu bazénová chemie. Ta zlikviduje řasy, viry i bakterie v bazénu. Chemické přípravky pro ošetření vody dělíme na:

  • chlorové
  • peroxidové
  • speciální

Pozor! V žádném případě bezi sebou jednotlivé metody nekombinujte. Pokud se rozhodnete pro chlorové čištění, používejte přípravky, které patří do stejné řady. Nikdy nekombinujte chlorovou metodu s peroxidovou.

Přípravky na úpravu vody

Na trhu existuje nepřeberné množství chemických přípravků na úpravu vody od různých značek. Nezapomeňte, že levnější a snazší je zkažené vodě v bazénu předcházet preventivními přípravky pro úpravu vody. Pokud se vám ale stane, že voda přeci jen zezelená, zašedne nebo zapáchá, vše se dá řešit.

Filtry nejsou univerzální. Je potřeba vybírat podle objemu vašeho bazénu.Filtry nejsou univerzální. Je potřeba vybírat podle objemu vašeho bazénu.

Bezchlorová metoda čištění vody

Vzhledem k čím dál rozšířenějším alergiím všeho druhu se častěji přistupuje k bezchlorové úpravě vody např. ionizací nebo výměnou sladké vody za mořskou. Tyto metody jsou mnohem šetrnější k pokožce i k přírodě, ale zároveň jsou i finančně nákladnější.

3 tipy, jak preventivně pečovat o bazénovou vodu

1. Před vstupem do vody se osprchujte. Vyhnete se tak znečištění vody prachem, hlínou, kousky trávy i opalovacím krémem.

2. Kontrolujte děti, jestli do bazénu nemočí, nekoupají domácí mazlíčky nebo neoplachují bábovičky z pískoviště.

3. Pokud používáte bazén pouze jednou za čas, zakryjte ho, ať do něj nepadá listí, hmyz a další nečistoty. Zakrytí bazénu pomáhá omezit i růst řas. Bazén můžete zastřešit nebo použít levnější zakrývací plachtu.

Máte bazén nebo si ho plánujete pořídit? Jakými bazénovými přípravky bazén čistíte nebo plánujete čistit? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.