Co je lepší – kompost nebo kompostér? | Blog Mall.cz

Co je lepší – kompost nebo kompostér?

Kompostování je skvělý způsob, jak třídit odpad, recyklovat jej a dále smysluplně využít pro hnojení rostlin. Navíc vám ušetří i spoustu místa v popelnicích. Věděli jste, že kompostovat můžete i na bytě? Shrnuli jsme pro vás zásadní (ne)výhody kompostu i kompostéru.

Jaký je rozdíl mezi kompostem a kompostérem?

Kompostovat můžete volně na hromadě, to je kompost, nebo ve speciální nádobě, které se říká kompostér. První možnost s sebou nese nulové pořizovací náklady a teoreticky neomezenou kapacitu. Druhá možnost má zase tu výhodu, že ji využijete na zahradě i v bytě.

Kompostéry se vyrábějí ze dřeva, recyklovaného plastu i pletiva. A podle našeho návodu si zvládnete s minimem nákladů vyrobit i vlastní.

>> Jak vyrobit vlastní kompostér <<

S vlastním kompostem už žádná umělá hnojiva nepotřebujete.S vlastním kompostem už žádná umělá hnojiva nepotřebujete.

Náročnost založení: stejně pracné na zahradě i v kompostéru

Příprava kompostu není žádná věda, ale má pár důležitých pravidel. Do spodní části patří hrubší materiál (dřevní štěpka, hobliny nebo dřevnaté stonky květin), který kompost provzdušní a zajistí odtok vody.

Vkládejte do něj různorodý materiál, například trávu, plevele, vlhké listí, zbytky zeleniny či ovoce, ale i čajové sáčky. Tomu všemu se říká zelený odpad, který má vysoký obsah dusíku. Do kompostu patří zhruba stejný podíl i tzv. hnědého, uhlíkatého, odpadu – suché listí, větvičky, jehličí, piliny… Nikdy ale nepřidávejte odřezky masa, kosti nebo třeba zbytky z kočičího záchodu.

Míchejte vlhký (tráva) a suchý materiál (piliny), porézní (větvičky) s hutným (zbytky zeleniny) a hnědý (suché listí) se zeleným (vlhké listí). Když přidáte zeminu, získáte kvalitní humus. Podrobnější návod najdete v našem starším článku.

>> Návod na založení kompostu <<

S kompostérem máte omezenější možnosti. Těžko do něj přisypete drcené větve z ovocných stromů nebo spadané listí. Pro jeho obsah je ale zásadní, aby byl co nejpestřejší a aby se suchý materiál (například piliny) střídal s tím mokrým (zbytky zeleniny a ovoce).

Při zakládání ani údržbě kompostu se bez lopaty neobejdete, ale vaše úsilí se vám vrátí na úrodě.Při zakládání ani údržbě kompostu se bez lopaty neobejdete, ale vaše úsilí se vám vrátí na úrodě.

Umístění: pro kompost se hledá místo hůř než pro kompostér

Zahradní kompost potřebuje správné podmínky, aby produkoval dobré hnojivo. Vyberte spíš tmavší a vlhčí kout zahrady. Kompostéry jsou oproti tomu navrženy tak, aby obstály na jakémkoliv místě. Ať už je postavíte na zahradu, do bytu nebo na balkon.

>> Pořiďte si kompostér na zahradu <<

Údržba: chcete mít co nejméně práce? Pak volte kompost

Možná vás to překvapí, ale halda kompostu na zahradě se udržuje mnohem snadněji. Je lehčí zasáhnout do kompostovacího procesu, kontrolovat kompost a případně jej proházet. Tlející směsi tak zajistíte dostatečný přístup vzduchu, který je pro zajištění správného průběhu kompostování klíčový.

Pro překopání obsahu kompostéru musíte nádobu úplně rozebrat nebo z ní kompostovaný materiál vysypat. Což je mnohem náročnější varianta. A taky špinavější.

Na tlející kompostovanou směs není úplně hezký pohled. Proto je lepší umístit kompost do zastrčenějšího kouta zahrady anebo si pořídit kompostér s víkem.Na tlející kompostovanou směs není úplně hezký pohled. Proto je lepší umístit kompost do zastrčenějšího kouta zahrady anebo si pořídit kompostér s víkem.

Vzhled: kompostér schová nevzhlednou tlející směs

Rozkládající se rostliny, zbytky jídla a zemina – to nezní zrovna jako voňavá záležitost. A přesto, pokud proces rozkladu probíhá, jak má, kompostéru si skoro nevšimnete ani v kuchyni. Jediné, co by vás mohlo obtěžovat jsou drobné mušky. Obzvlášť pokud se octomilky přemnoží, stává se z nich trochu otravná komplikace kompostování.

Využití: s kompostérem to zvládnete i bez rukavic

Když chcete kompost použít k hnojení květináčů nebo zahrady, kompostér stačí dole otevřít a trochu si odsypat. Pokud kompostujete na zahradě, musíte vzít lopatu a nejdřív se prokopat na dno kompostu, kde je nejkvalitnější hnojivo.

Pokud kompostovaná směs vysychá, pokropte ji vodou, abyste zas obnovili správný proces rozkladu.Pokud kompostovaná směs vysychá, pokropte ji vodou, abyste zas obnovili správný proces rozkladu.

Kvalita: výživnější hnojivo získáte z kompostu

Problém je, že ve většině kompostérů probíhá pouze tzv. studené kompostování, při kterém se neprohřeje všechen kompostovaný materiál. Tím pádem se směs pomaleji rozkládá, nedochází k její hygienizaci a je třeba ji pořádně proházet.

Hygienizace je chtěný proces ničení semen plevelů a zárodků chorob. Pokud neprobíhá pořádně, může se stát, že si zahradu nebo květiny pěkně zaneřádíte plevelem či škůdci.

U klasického kompostu se zase potýkáte s osycháním vrchní vrstvy, ve které pak kompostovací proces probíhá pomaleji nebo vůbec. To ale snadno vyřešíte proházením kompostu a přikrytím vrstvou geotextilie.

Na kompost patří i spadané listí. Takže už ho nemusíte ani pálit, ani s ním plnit popelnice.Na kompost patří i spadané listí. Takže už ho nemusíte ani pálit, ani s ním plnit popelnice.

Takže – kompost nebo kompostér?

Pokud máte zahradu hlavně pro pěstování ovoce a zeleniny, založte si kompost. Získáte z něj kvalitnější hnojivo, i když vás to bude stát trochu práce navíc. Nejspíš vám také nebude vadit obětovat kousek zahrady pro nevzhlednou hromadu kompostovaného materiálu.

Pokud chcete v zahradě hlavně relaxovat, nekazte si výhled a pořiďte si kompostér s víkem. Jestli žijete v bytě, nemáte moc na výběr. Dobrá zpráva ale je, že dnes už seženete i velmi pěkné designové kompostéry, které vám nebudou dělat ostudu ani v kuchyni. Přesto jej radši umístěte do komory nebo na balkon, abyste se vyhnuli případným náletům octomilek.

Kompost nebo kompostér? Obojí má své výhody i nevýhody.Kompost nebo kompostér? Obojí má své výhody i nevýhody.

Podělte se s námi o své ověřené tipy a triky na údržbu kompostu nebo kompostéru v komentářích.

 
  • +420 296 245 025