Chystáte se zazimovat chalupu? Na tyhle věci nikdy nesmíte zapomenout | Blog Mall.cz

Chystáte se zazimovat chalupu? Na tyhle věci nikdy nesmíte zapomenout

Vypustit vodu, vyhodit pojistky, vymést listí z okapů… je to všechno? Přinášíme seznam věcí, které musíte bezpodmínečně udělat pro to, aby vaše chata nebo chalupa bez úhony přečkala i tu nejkrutější zimu.

Zabraňte zamrznutí vody

Teploty pod bodem mrazu způsobují, že voda v potrubí, čerpadlech či nádržích zamrzá, pomalu se rozpíná a nakonec vše roztrhá. Tomu musíte zabránit.

Vůbec nejjednodušší je, když uzavřete přívod vody a všechnu vodu vypustíte. Jakkoliv je toto řešení rychlé, má také svou nevýhodu – prázdná nádoba bojleru či vnitřní stěny potrubí rychleji korodují. Alternativně tak můžete do vody nasypat sůl nebo do ní nalít nemrznoucí směs, díky čemuž významně snížíte bod mrazu a voda během zimy nezamrzne. Toho využijte například u bazénů.

Finančně nejnáročnější, avšak také nejbezpečnější, je využití topných kabelů. Ty nainstalujete na potrubí i všechny nádoby s vodou a o zbytek už se postará termostat, který automaticky spíná a nedovolí, aby teplota klesla pod určitou hranici (obvykle v rozmezí 3-5 °C).

Když už jste si dali tu práci s vodou, nezapomeňte na izolaci vodoměru, který by se vlivem mrazu mohl poničit. Buďto znovu využijte topný kabel s termostatem, případně skříňku s vodoměrem zevnitř zaizolujte polystyrenem.

Nechcete-li vypouštět vodu, nasypte do odpadu sůl nebo nalijte nemrznoucí směs. • 

Vypněte elektřinu

Když je vyřešená voda, vrhněte se na elektřinu. Vypněte všechna elektrická zařízení v chalupě, vytáhněte je ze zásuvky a následně vyhoďte všechny pojistky. Tohle samozřejmě neplatí, pokud využíváte topné kabely – v takovém případě nechte okruh s příslušnou zásuvkou nahozený.

Zvláště opatrní buďte u bojleru nebo kotle, u kterých vypněte elektřinu dříve, než vypustíte vodu – v opačném případě by topné těleso pracovalo „na sucho“ a vyhořelo by. Podobně pak na jaře nejprve napusťte vodu a teprve poté zařízení připojte k elektrické síti.

Zkontrolujete střechu a sundejte okapy

Listí nebo další nečistoty v okapech způsobují, že voda během zimy nestíhá odtékat, zamrzá a okapy poškozuje. Proto okapy před zimou pečlivě vyčistěte nebo – pokud máte tu možnost – úplně odejměte a uschovejte. Další možností je, že do okapů opět nainstalujete topné kabely.

Podobně před zimou zkontrolujte také stav střechy. Během léta mírně poškozené trámy nemusely vadit, ale jakmile střechu zatíží silná vrstva sněhu, mohly by se trámy pod touto tíhou zlomit a střecha propadnout.

Střecha během zimy dostává zabrat – proto na podzim zkontrolujte její stav. • 

Zazimujte zahradní techniku

Řetězové pily, křovinořezy, sekačky… většina výrobců přímo v manuálu píše, jak máte tyto přístroje zazimovat. Obecně však platí, že byste z nich měli vylít benzín a motor promazat olejem. Využijte zimní přestávku také k servisu – a nechte si například naostřit řetěz u pily.

Zvažte také, zda drahou techniku na chalupě vůbec nechávat. Dlouhé zimy jsou výzvou pro zloděje, kteří obcházejí opuštěné chaty a hledají lup.

Všechno jídlo pryč

Přes zimu na své chalupě nikdy nenechávejte jídlo – a to ani trvanlivé. Například do mouky vám mohou vlézt myši nebo moli. Veškeré potraviny a nápoje si odvezte domů, lednici s mrazákem vyčistěte a vypojte ze zásuvky.

Myslete také na peřiny a oblečení, které z chaty buď úplně odvezte, nebo alespoň uschovejte do vakuových pytlů. V opačném případě poslouží jako domov myším. Opomenout byste neměli ani knihy, které uschovejte na místo, kam se myši nedostanou.

Ve vakuových pytlích jsou peřiny či oblečení v bezpečí a zabírají minimum místa. • 

Zazimování zakončete kosmetikou

Mějte na paměti, že přes zimu se na chalupě nebude větrat. Trvale vlhká místa, například dřevěné poklopy nebo sklepní trámy, proto ošetřete přípravkem proti plísním.

Pozornost věnujte také zámkům, které postříkejte silikonovým sprejem proti mrazu. A pokud je to aspoň trošku možné, domluvte s místními, aby by vám na chatu čas od času koukli a zkontrolovali.

Jak svou chatu zazimováváte vy? Máte nějaký tajný trik? Podělte se o něj v komentářích pod článkem.